Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'da inşaat malzemesi fiyatları

Bu sorunun yanıtı, Rusya Federasyonu Federal Antimonopoli Servisi (FAS) ve Rusya Federal Vergi Servisi'nin (FTS) ortak denetimiyle belirlendi.
 
Buna göre, Rosstat'ın duyurduğu "yılın başından bu yana inşaat malzemelerinin fiyatında yüzde 26,3, geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 30 artış" verileri teyit edildi.
 
İki kurumun ortak raporunda, fiyat artışları kaynaklı olarak "yapı malzemeleri üreticilerinin finansal performansında önemli bir artış olduğu" saptandı.
 
Özellikle metal ürünler, ahşap ve vernik-boya malzemeleri, çimento, tuğla, gazbeton, cam, bitüm ve birincil polimerler pazarları kontrol edildi.
 
Daha önce de gerçekleştirilen denetimler sonucunda antitekel departmanı, ahşap bazlı panel pazarında Kronospan şirketler grubu, düzcam pazarında Salavatsteklo ve Guardian Glass hakkında işlem başlatmıştı.
 
Federel Anti-Tekel Servisi (FAS) temmuz ayında, ülkenin önde gelen inşaat malzemeleri üreticileri ve inşaat şirketlerine fiyat denetimi başlatılacağını duyurmuştu. Kararın gerekçesi ise sürekli artan fiyatlardı. Kurumdan yapılan açıklamada beton, tuğla, ahşap malzemeler ve PVC ürün fiyatlarına odaklanılacağı belirtilmişti.
 
Daha önce Moskova Belediyesi'nden yapılan açıklamada artan malzeme fiyatları nedeniyle şehirde konut fiyatlarının tırmanmaya devam ettiğine değinilmişti.
 
Devlet Başkanı Vladimir Putin ise 30 Haziranda gerçekleşen Direkt Hat yayınında konut fiyatlarındaki artışı enflasyona bağlamıştı. Putin metal fiyatlarında keskin bir fiyat artışı gözlemlendiğini söylemişti.
 
16.9.2021

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi