Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Esad'dan Moskova'ya sürpriz ziyaret

Moskova'da sürpriz zirve: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad ile Kremlin Sarayı'nda bir araya geldiği bildirildi. Açıklama, salı sabahı Kremlin basın merkezi tarafından kamuoyuna duyuruldu. Görüşmede Putin Suriye'nin ana sorununu, "BM'nin izni olmadan ülke topraklarında yabancı askerlerin varlığının devam etmesi" olarak nitelendirdi.
 
Esad'ın ziyaretinin gizli tutulması ve tamamlandıktan sonra açıklanması dikkati çekti.
 
Yapılan açıklamaya göre Putin görüşmede Esad'a, "Sizi Moskova'da tekrar ağırlamaktan çok memnunum. Her şeyden önce, 11 Eylül'deki doğum gününüz için sizi tebrik etmek istiyorum. Ayrıca kazandığını son devlet başkanlığı seçimlerinden ötürü de kutlarım" dedi.
 
Putin ayrıca, Suriye'deki seçimlerin sonuçlarının halkın Esad'a güvenini kanıtladığını da kaydetti.
 
Rus lider, Esad'ın Suriyelileri normal hayata döndürmek ve siyasi muhaliflerle diyalog kurmak için çok şey yaptığını belirtti.
 

Putin görüşmede ayrıca Suriye'nin ana sorununu, "BM'nin izni olmadan ülke topraklarında yabancı askerlerin varlığının devam etmesi" olarak nitelendirdi.  Putin, bunun Suriye makamlarının ülkede durumu normalleştimesini engellediğini kaydetti. Putin bu güçlerin varlığının uluslararası hukuka aykırı olduğunu, bu güçlerin varlığının "ülkenim tamamının meşru bir hükümet tarafından kontrol edilmesi durumunda mümkün olabilecek hızlı restorasyonu yolunda ilerlemeye engel olduğunu" savundu. 
 
Putin, "Ortak işbirliği çabalarımız da belirli sonuçlar doğuruyor.  Sadece Rusya'dan Suriye halkına yollanan insani yardımdan değil, aynı zamanda ticari ve ekonomik bağların geliştirilmesinden de bahsediyorum. Bu yılın ilk yarısında ticaret hacmimiz 3,5 kat arttı" dedi.
 
Suriye Devlet Başkanı da, Putin'in doğum günü tebriğine Rusça olarak "Spasibo" (Teşekkür ederim) diyerek yanıt verdi.
 
Esad, Moskova'da bulunmanın, Vladimir Putin ile görüşmenin ve ortak konularla ilgili konuları ele almanın kendisi için büyük bir onur olduğunu kaydetti.
 
 
Suriye Devlet Başkanı, koronavirüsle mücadeledeki yardımları ve Suriye'ye gıda tedariki için Rusya'ya şükranlarını dile getirdi.
 
Esad, "Ayrıca Rusya Dışişleri Bakanlığı'na uluslararası alanda izlediği, uluslararası hukukun genel kabul görmüş meşru ilke ve normlarını savunan duruşu ve politikaları için ayrıca teşekkür etmek istiyorum" dedi. Suriye lideri, bazı ülkeleri "kendi hedeflerine ulaşmak için terörizmi ustaca kullanmakla" suçladı.
 
Beşar Esad daha önce de Moskova'ya ziyaretlerde bulunmuş ve hepsi öncesinde gizli tutulara, tamamlandıktan sonra kmauoyuna açıklanmıştı.
 
Başkan Putin de 7 Ocak 2020'de Suriye'ye, 9 yıl aradan sonra ik ziyaretini yapmış, Rus birliklerini ziyaret etmiş, Esad ile bilrikte Emevi Camii'ne de gitmişti (aşağıda, arşiv fotoğrafı).
 
 
14.9.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi