Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rus buğdayında fiyat 7 yılın zirvesinde

Dünyada enflasyon baskısının en fazla hissedildiği gıda ürünlerinin fiyatında rekor artışlar gözlenirken, Rusya'nın ihraç ettiği buğday da zirveye çıktı. Rekoltenin beklenenden düşük olacağı endişesiyle buğdayın Rusya'dan ihracat fiyatı son yedi yılın en yüksek seviyesini gördü. Bu durumun, Rusya'dan en büyük tahıl ithalatçısı olan Türkiye için de sıkıntı yaratacağı belirtiliyor. 
 
Tahıl piyasasının yaından izleyen Rus Sovekon analitik şirketi, geçen hafta buğdayın ihraç fiyattının ortalama 303 dolara çıktığını bildirdi.
 
Uzmanlar, küresel enflasyon ve artan talep sonucu fiyatların yedi yıldır ilk kez böyle bir seviyeye ulaştığına dikkat çekiyor.
 
Sovekon'un analizinde “Fiyatlar, Rusya'da düşük hasat korkusu ve öngörülemeyen bir ihracat vergisi ihtimali nedeniyle de artış trendinde” denildi.
 
Sovekon, bu sezon sonunda buğday ihracatının 33,9 milyon tona ulaşacağını tahmin etti.
 
Şirket analistleri, Rusya'nın buğday ihracatının 27,8 milyon tonluk ihracat yapılan 2016-2017 sezonundan bu yana en düşük seviyeyi görebileceğini düşünüyor.
 
Tarım Bakanlığı, tahıl hasadı tahminini 127,4 milyon ton ve ihracat hedefini ise 37,6 milyon tonu buğday olmak üzere 49 milyon ton olarak duyurmuştu.
 
Türkiye temmuzda Rusya’dan tahıl ithalatında birinci 
 
Rus buğdayındaki fiyat artışından ilk etkilenecek ülkelerin başında Türkiye geliyor.
 
Rus tahıl ve diğer tarım ürünlerinin taşınmasında lider demiryolu altyapı operatör şirketi Rusargotrans’a bağlı Analitik Merkezi’nin gözlemlerine göre, Türkiye temmuzda Rusya’dan tahıl ithalatında birinci sıraya yükseldi.
 
Rus basınına konuşan merkez Başkanı İgor Pavenskiy, Türkiye’nin temmuzda Rusya’dan 430 bin ton tahıl ithal ettiğini söyledi.
 
Sputnik'in haberine göre Pavenskiy, “Türkiye bu yıl kuraklık nedeniyle tahıl ithalatını artırmayı planlıyor” dedi ve “Geçen tarım yılı (Temmuz 2020-Haziran 2021) sonuçlarına göre Türkiye Rusya’dan 6.8 milyon ton tahıl satın aldı ve tahıl ithalatında Mısır’dan sonra ikinci sırada yer aldı” diye ekledi.
 
Temmuz sonuçlarına göre ise 296 bin 500 tonla Mısır ikinci sırada yer alıyor. Mısır geçen tarım yılında 8.4 milyon ton tahıl ithal etmişti. Üçüncü sırada 260 bin 100 tonla İran, dördüncü sırada 149 bin 200 ile Nijerya var. Tanzanya ise 112 bin 800 ton tahıl satın aldı.
 
Kesinleştirilen bilgilere göre temmuzda toplam 2.07 milyon ton tahıl ihraç edildi. Bu sayıya Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri dahil değil.
 
Azerbaycan geçen sezon Rus tahılının alıcısı olan ülkeler arasında 1.4 milyon tonla beşinci sıradayken, bu tarım yılında yalnızca ağustos ayında aktif şekilde tahıl alımına başladı.
 
Öte yandan Birgün gazetesinin derlediği verilere göre, Türkiye, yılda ortalama 20-21 milyon ton buğday üretiyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2021 yılına ilişkin ilk tahminine göre, 2020 yılında 20 milyon 500 bin ton olan buğday üretiminin 2021’de yüzde 7,3 oranında düşüşle 19 milyon ton olacağı tahmin edildi. 
 
2020’de ton başına bin 650 lira olan ekmeklik buğday alım fiyatı 2021 ürünü için yüzde 36,4 artışla ton basına 2 bin 250 lira olarak açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıkladığı fiyat, serbest piyasa fiyatının altında kaldığı için Ofis, buğday almadı. 
 
Bunun yerine ithalat ihaleleri ile buğday alımı yaptı. Hasat devam ederken Toprak Mahsulleri Ofisi, 30 Haziran, 13 Temmuz ve 4 Ağustos’ta her biri 395 bin ton olmak üzere toplam 1 milyon 185 bin ton ithalat ihalesi açtı. Bu ihalelerden 1 milyon ton civarında alım gerçekleşti. İthalat ihalelerinin devam etmesi bekleniyor.
 
1-Buğday fiyatları artıyor
Son 5 yılda dünya buğday fiyatları yüzde 100’e yakın artarak ton başına 250 doların üzerine çıktı. İthalat artık çok pahalı.
 
2-Rusya ihraç etmek istemiyor
Gıda enflasyonundan tüm dünya tedirgin. Türkiye’nin ithal buğdayının yüzde 67’sini karşılayan Rusya, buğday ihracatına vergi uygulamaya başladı. ABD Tarım Bakanlığı’nın 12 Ağustos tarihli küresel tahıl raporuna göre üretimin azalması nedeniyle Rus buğdayının fiyatı ton başına 29 dolar arttı.
 
3-TL değer kaybediyor
Uluslararası fon kuruluşları Dolar/TL’yi yıl sonunda 9 TL’nin üzerinde fiyatlıyor. Son 1 yılda ise Türk Lirası en çok değer kaybeden para birimleri arasında yer alıyor.
 
Bu 3 gelişme makarna, un ve ekmek fiyatlarında ülkenin gelecek aylarda sert bir zam dalgasıyla karşılaşacağını ortaya koyuyor
 
13.9.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi