Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Ruslar piyasa ekonomisini sildi

Reel gelirlerin pandemi döneminde gerilediği Rusya'da halk piyasa ekonomisinden umudu kesmişe benziyor. Nezavisimaya Gazeta'nın haberleştirdiği yeni bir ankete göre halkın yüzde 62'si ekonomide devletçilikten yana. Piyasa ekonomisine inançlarını muhafaza edenlerin oranı ise yüzde 24.
 
Gazete devletin ekonomiye ağırlığını koymasını isteyenlerin oranının ilk kez bu kadar yüksek çıktığına dikkat çekiyor.
 
Rosstat verilerine göre, yılın ilk yarısında GSMH yüzde 5 büyürken halkın reel gelirleri ise yalnızca yüzde 1,7 oranında artış gösterdi. Gazetenin yazarları, halkın gelir seviyesindeki düşüşün devlete, devletin ekonomideki rolüne ve dış politikasına bakışını da değiştirmekte olduğu görüşünde.
 
Levada Center'ın anketine göre, Rusya'nın "öncelikle yüksek gelir düzeyine sahip bir ülke" olması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 66. 
 
Analistler 2012 yılında devletin ekonomide daha etkin bir rol üstlenmesi gerektiğini düşünenlerin oranının yüzde 49 olduğuna, gelinen noktada ise bu oranın yüzde 62'ye kadar yükseldiğine işaret ediyor.
 
Siyaset söz konusu olduğunda Sovyet tipi yönetim sistemini tercih edeceklerini beyan edenlerin oranı da yüzde 49 bulundu. Nezavisimaya Gazeta, bu oranın da 2000'lerin başından bu yana en yüksek seviyeye çıktığının altını çiziyor.
 
14.9.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi