Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Papa yine Dostoyevski'yi andı

Sıkı bir Dostoyevski hayranı olan Papa Francis, bu kez Slovakya ziyaretinde Karamazov Kardeşler'i andı. RBC gazetesinin haberine göre, yerel ekümenik konseyin temsilcileriyle bir araya gelen papa, Slovakya'nın Çekoslovakya'nın bir parçası olarak sosyalist blokun içinde bulunduğu dönemde Katoliklerin yaşadığı sorunlar bağlamında ünlü romana atıfta bulundu.
 
Gazete Francis'in sözlerini şu şekilde aktarıyor:
 
"Cemaatiniz, din özgürlüğünün ciddi bir sınamadan geçtiği yıllarda ateistlerin gerçekleştirdiği kovuşturmaları atlatmayı başardı. Fakat bağımlılığa, eski rejime olmasa bile, köleliğin en kötü çeşidine karşı bağımlılığa geri dönmenin cazibesi hala mevcut. Dostoyevski'nin Büyük Engizisyoncu'da uyarıda bulunduğu şey de buydu."
 
Papa, Dostoyevski'nin "insanların ekmek ve güvenliklerini temin ettiği, yani rahat bir kölelik sağladığı sürece özgürlüklerini onlar adına karar alan başkanlarına bırakmaya hazır olduğu" yönündeki sözlerini hatırlattı.
 
2019'da Papa Francis ile bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, papanın Rus yazarların hayranı olduğunu, Dostoyevski ve Tolstoy'un kitaplarının her zaman başucunda bulunduğunu kendine söylediğini açıklamıştı.
 
14.9.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi