Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Alisa 8 yaşında üniversiteyi kazandı

Rusya'da sekiz yaşındaki Alisa Teplyakova'nın üniversiteye giriş sınavını kazanmasının yankıları devam ediyor. Komsomolskaya Pravda gazetesinin ulaştığı baba Yevgeni Teplyakov Alisa'ya ve diğer çocuklarına evde verdikleri eğitimin esaslarını anlattı.
 
Yevgeni Teplyakov kızının bir dahi ya da "harika çocuk" olmadığını belirterek elde ettikleri sonuçların normal olduğunu söyledi. Evde nasıl bir eğitim verdikleri sorusuna Teplyakov şu cevabı veriyor:
 
"Mucize bir yöntem yok. Uyguladığımız teknik psikoloji ve pedagojiye dayanan klasik Sovyet tekniği. Günde üç ile dört saat arasında çalışıyoruz. Artı ev eğitimi. Okulda çocuklar kendilerine soru sorulması için sıra bekliyor. Evde ise tüm konsantrasyon Alisa'nın üzerinde."
 
Teplyakov ayrıca kızına hızlandırılmış eğitim vermediklerini, yalnızca okul programını ve bakanlığın onayladığı ders kitaplarını takip ettiklerini söyledi.
 
Kendileri de Moskova Devlet Üniversitesi mezunu olan Teplyakov çifti yedi çocuklarının hiçbirini ana okuluna da göndermemiş. Ancak baba Yevgeni, çocuklarının diğer çocuklarla sık sık bir araya geldiğini ve çocuk parkında birlikte oynadığını belirtiyor.
 
Baba Yevgeni Teplyakov, MGU'da psikolojinin yanı sıra metametaik ve kibernetik eğitimi almış. Anne Natalya Teplyakova ise matematik lisansına ve finans yüksek lisansına sahip.
 
Rusya kamuoyu Alisa'nın öyküsünü tartışmaya devam ederken, çocuk psikologlarının çoğu da "8 yaşındaki çocuğun, taşıyamayacağı bir yükün altında ezildiği" görüşünü savunmaya devam ediyor.
 
Dünkü haberimiz:
 

Rusya, Alisa'yı konuşuyor: 8 yaşında üniversite sınavını kazandı!

 

VIDEO// İnanması zor, ama gerçek: Moskova'da yaşayan sekiz yaşındaki Alisa Teplyakova adlı kız çocuğu, Rusya'da YEGE tabir edilen üniversiteye giriş sınavını başarıyla vererek 11'nci sınıftan, yani liseden mezun olma hakkı kazandı. Lenta haber portalı, Teplyakova'nın bir yıl önce de 9'uncu sınıfı bitirmiş sayılma hakkı kazandığını yazıyor.

Alisa'nın ilk tercihinin Moskova Delvet Üniversitesi (MGU) Psikoloji Fakültesi'nde okumak olduğu öğrenildi. Ancak küçük kızın ekoloji ve bioenformasyon gibi konulara da merak duyduğu ve nihai kararını vermediği bildiriliyor.

Teplyakov ailesinin yedi çocuğu da evde eğitim aliyor ve diğer çocuklar arasında da lise sınavlarını erkenden verenler bulunuyor.  

Alisa'nın 5 yaşındaki kardeşi Leya, geçtiğimiz yıl Rusya'nın en küçük ilkokul öğrencisi ünvanını kazanmıştı.

Çocukların babası Yevgeni Teplyakov, çocukların evde okulda geçirilen süreden daha az bir süreyi ders başında geçirdiğini söyledi.

Alisa'nın anne ve babası da MGU mezunu.
 
Ancak haber Rusya kamuoyunda temkinle karşılandı. Pek çok kişi, çocukların erken yaşta böyle bir yükün altına girmiş olmalarının ileride sakınca doğurabileceği görüşünde. Çocuk piskologları, çocuklarının "gerçek hayatta" bu stresi kaldıramayacağı görüşünde. 

Baba Teplyakov ise çocukların "süper zekalı" olmadıklarını, sadece Sovyet geleneğine dayanan "sağlam bir eğitimden geçtiklerini" söylüyor 

 
 
 

 
 
14.7.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi