Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'dan dışarıya para transferinde yeni bir sınırlama getiriliyor

Rusya'da Merkez Bankası ve Adalet Bakanlığı, "kara para aklama ve vergi kaçırmanın önüne geçilmesi" amacıyla bir "kara deliği" daha tıkamaya çalışıyor. Bu kez konu, "icra emirlerine dayanarak" yerli şirketlerin ülke dışına para çıkarmalarının sınırlandırılması.
 
İcra emirleri ile ülke dışına para transfer etmenin yasaklanması konusu Rusya'da 2017 yılından bu yana tartışılıyor. 2017'de ortaya çıkarılan bir şemaya göre, yabancı bir şirkete borcu olduğu iddia edilen bir Rus şirketi, yabancı tarafın mahkemeden icra emri çıkartması suretiyle "borcunu" ülke dışına transfer edebiliyor. Yetkililer ise kimi durumlarda bu borç şemasının para kaçırmak için bir paravan görevi gördüğü düşüncesinde.
 
İki kurumunun ortaklaşa hazırladığı yasa tasarısına göre, icra emriyle ülke dışına para çıkmarmak isteyen yerleşik ve yabancılara, Rusya'da bir kredi kuruluşunda hesap sahibi olma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. Zira bankalar, ülke içi hesaplardan yapılan işlemleri, şüpheli görmeleri halinde bloke etme yetkisine sahip.
 
Rusçada "ispolnitelnıy list" olarak tabir edilen bu emirler, bankalar tarafından yerine getirilmek zorunda.
 
Merkez Bankası verilerine göre, 2020'nin ilk üç çeyreğide bu kanalla ülke dışına aktarılan para miktarı önce yıla kıyasla 2 kata yakın artış gösterdi.
 
RBC'ya konuşan uzmanlar tasarının yasalara uygun çalışan iş insanlarını da olumsuz etkileyeceği kanısında. KOBİ çatı örgütü Opora Rossii ve iş adamları örgütü Delovaya Rossiya, tasarıya karşı çıkıyor. İş dünyası temsilcileri, tasarının en başta yasalara uygun çalışan iş insanlarını vuracağından emin.
 
26.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi