Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Rusya'da korona devleti yüceltti"

Rusya’da ünlü ekonomistlerin yer aldığı “Liberal Misyon” adlı fonun raporunda, salgın sonrası ülke ekonomisinde yıllarca stagnasyonun (durgunluk) devam edeceği tahminine yer verildi.

Bu yıllar boyunca ülke ekonomisinin yılda yüzde 1’den fazla büyümeyeceğini tahmin eden uzmanlar, 2030’a gelindiğinde ise Rusya’nın dünyanın en büyük beş ekonomisi arasına giremeyeceğini öngördü.
 
Rusya’nın, dış talebin azalması nedeniyle yaşanan ekonomik krizin üstesinden geldiği belirtilen raporda, “Ancak bu kriz, 2009 ve 2015’te olduğu gibi, yapısal değişimlere neden olmayacak. Bu, ekonomide stagnasyona ve yılda sadece yüzde 1 büyümeye yol açacak. 2030’da ülke dünyanın en büyük beş ekonomisi arasına giremeyeceği gibi, bugünkü altıncılığı da Endonezya’ya kaptıracak” denildi.
 
Uzmanlar, pandemi sırasında devlet destekleri sayesinde Rusya ekonomisinde küçülmenin yüzde 4,5 ile sınırlı kaldığına dikkat çekerek, fakat bunun devletin ekonomide çok yüksek paya sahip olmasının bir sonucu olduğu değerlendirmesini yaptı.
 
Raporda fikirlerine yer verilen Moskova Borsası Gözlem Konseyi Başkanı Oleg Vyugin, pandemi sırasında Rusya’da liberal ekonomi modelinin miadının dolduğu ve ekonomide devlet kontrolünün artması gerektiği inancının yaygınlaştığına dikkat çekti.
 
Raporda ayrıca, hizmet sektörünün payının ve küçük işletmelerin katkısının daha fazla olduğu ekonomilerde salgının etkilerinin daha derin hissedildiği tespitine yer verildi.
 
21.1.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi