Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya konut inşaat sektörü: 2021'de hangi faktörler belirleyici olacak?

Rusya’da son yıllarda Türk şirketlerinin en aktif olduğu alanlardan biri olan konut inşaatlarında 2021’de hangi faktörlerin etkili olması bekleniyor? Rus medyasının görüştüğü uzmanlar, 2021’de inşaat sektörünü etkilemesi beklenen başlıca fakörleri sıraladı:

Düşük faizli konut kredisi

İnşaat şirketlerinin büyük bölümü, salgın döneminde devlet destekli düşüş faizli konut kredisinin sektörü ayakta tutan başlıca etken olduğunu düşünüyor.  Bunun ne kadar devam edebileceği tartışılıyor.

Rus bankaları 2020’de rekor miktarda (4,2 trilyon ruble) ipotekli konut kredisi dağıttı.  

Kovid-19 salgını

Koronavirüs salgınının bu sene de inşaat sektörünü etkilemeye devam edeceği, ancak sektörü desteklemeye yönelik önlemlerin ve online satışların riskleri azaltacağı öngörülüyor. Özellikle salgında göçmen işçi sayısı azaldığı için eleman açığı büyük sorun olmaya devam ediyor. 

Renovasyon

2020’nin sonunda kabul edilen renovasyon yasasının, önümüzdeki 10 yıl boyunca ülkede inşaat sektörüne önemli etkisinin olacağı tahmin ediliyor.  

Yasa kapsamında hayata geçirilecek renovasyon projelerinin, inşaat şirketleri ve vatandaşların çıkarları arasında denge kurulmasını sağlayacağı belirtiliyor. 

“Apartament” yasağı

"Apartament" olarak adlandırılan özel statüdeki konutların yasaklanmasının, bu formatın yaygın olduğu Moskova, St.Petersburg ve Soçi başta olmak üzere büyük kentlerdeki konut inşaat piyasasını etkilemesi bekleniyor. Uzmanlar, yasağın bu segmentte fiyat artışına yol açacağını öngörüyor.

“Apartament” müşterileri genellikle Moskova'da halihazırda bir dairesi bulunan ve "propiska"ya ihtiyaç duymayan kimseler. INKOM verilerine göre, müşterilerin yüzde 42'si "business class", yüzde 44 "konfor", yüzde 14 ise "premium" segmentlerini tercih ediyor.

Bugüne kadar inşa edilen “apartament”lerin af kapsamına alınacağının ve yeni “apartement”lerin inşasının yasaklanacağının açıklanması sonrası, konut piyasasında bu segmentte talebin iki kat arttığı belirtiliyor.

Arsa kullanım izni değişiminin zamlanması 

Moskova’da, arsa kullanım izni türünü (VRİ) değiştirmek için yapılan ödemenin artırılması kararlaştırıldı. Bu uygulamanın yalnızca Moskova’daki inşaat şirketlerinin maliyetlerini etkileyeceğine, diğer bölgelerde ise bu prosedürün ücretsiz olduğuna dikkat çekiliyor.

18.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi