Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Karadeniz'de Rus mürettebatlı kuru yük gemisi battı: En az 4 kişi öldü

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, Karadeniz’de İnkumu açıklarında batan kuru yük gemisinin 12 kişilik personelden kurtarılan 6 kişi arasında bir Rus vatandaşının olduğunu belirtti

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Türk makamlarının verdiği resmi bilgiye göre, Karadeniz’de batan Arvin adlı kuru yük gemisinin 12 mürettebat üyesinden 10’u Ukrayna, 2’si Rusya vatandaşı. Kurtarılan 6 kişi arasında bir Rusya vatandaşı, geminin başteknisyeni Nikolay Krinov şu anda Bartın şehrinin hastanesinde bulunuyor, durumu stabil, hayati tehlike yok. Diğer Rusya vatandaşıyla ilgili bilgi yok.

Sputnik'in haberine göre, Rus Büyükelçilik çalışanlarının Bartın’a giderek hastanede Krinov’u ziyaret ettiği belirtilen açıklamada, diplomatların olayla ilgili bilgi aldığı kaydedildi. Açıklamada, kurtarılan Rus denizcinin, olayın kötü hava şartları yüzünden meydana geldiğini anlattığı aktarıldı.

Ayrıca Ukraynalı denizcilere aileleriyle irtibata geçmesi için yardım sağlandığı kaydedildi.

Açıklamada, “Türk makamlarına, denizcilerin kurtarılması için alınan tedbirlerden dolayı teşekkür ediyoruz” ifadesine yer verildi.

Önceki gelişmeler:

Karadeniz'de İnkumu açıklarında pazar günü batan, 12 kişilik mürettebatının 2'si Rusya vatandaşı olan Palau bandıralı gemiden, kaza sonrası  altı mürettebat sağ olarak kurtarıldı.

Rus ajansları kazada ölü sayısının dörde ulaştığını duyurdu. 
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bugün 12.35'te Bakanlık tarafından Uydu Yardımlı Arama Kurtarma Sistemi'nden (Cospas-Sarsat sistemi) alınan tehlike sinyaline istinaden yapılan araştırmada, Palau bayraklı "ARVIN" isimli geminin battığı bilgisine ulaşıldığı ifade edildi.

Bakanlık bünyesindeki Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezince bölgeye arama kurtarma unsurlarının derhal sevk edildiği belirtilerek şunlar kaydedildi:

"Olumsuz hava şartları sebebiyle 15 Ocak 2020 tarihinde Bartın Liman Başkanlığımız idari sahasında demirleyen söz konusu gemi, 17 Ocak 2020 tarihi saat 12.35'te demirli olduğu bölgede kırılarak batmıştır. Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi kaza sonrası geminin işleteni olduğu tespit edilen Ukrayna'da yerleşik firma yetkilileriyle irtibata geçmiş ve şirket yetkilisinden gemide 12 personelin bulunduğu bilgisi alınmıştır. Bulgaristan'ın Burgaz Limanı'na giden ARVIN gemisi için bölgede devam eden arama kurtarma çalışmalarında toplam 12 personelden şu ana kadar 6 kişi sağ olarak kurtarıldı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam etmekte olup geminin diğer personelini kurtarmak için çalışmalar devam etmektedir."

 
Sabahki gelişmeler:

Bartın Valisi Sinan Güner, Karadeniz'de İnkumu açıklarında Rus bandıralı 'Arvin' isimli bir kuru yük gemisinin battığını duyurdu. Güner, geminin mürettebatından 3 kişinin kurtarıldığını bildirdi.

Bartın Valisi Güner, İnkumu açıklarında Rus bandıralı bir kuru yük gemisinin battığını belirtti.

Vali Güner, Karadeniz'de hava şartlarının çok kötü olduğunu vurgulayarak "Üç filikada mahsur kalan tahminen 15 kişilik mürettebatı kurtarma faaliyetine başlayacağız. Sivil gemilerden de yardım istedik" dedi.

Güner, "Şu anda bir ölü veya filikaların battığına dair bir haber yok. Hava şartları kötü, kurtarma ekipleri de çıkmakta zorlanıyor ama çıkartacağız, büyük bir gemi de olsa özel bir gemi de olsa götüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Bartın Valisi Güner, geminin mürettebatından 3 kişinin kurtarıldığını bildirdi. 

18.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi