Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da sahte ürünler: Damacana su

"Rusya'da ekmekten bala ve okul üniformasına kadar her şeyin sahtesi var." Bu sözler Komsomolskaya Pravda gazetesine bir söyleşi veren, hükümete bağlı kalite kontrol kurumu Roskaçestvo uzmanı Yelena Saratseva'ya ait. Saratseva, en çok orijinal ürün - taklit ürün ayrımı yapmanın zor olduğu alanlarda sahtecilik yapıldığını söyledi.
 
Saratseva, konyak için ilk kez taklit ürün tespit yöntemi geliştirdikleri 2018 yılında yaptıkları testlerde, piyasada satılan ürünlerin yüzde 40'ının sahte olduğunu görüp şaşkınlığa uğradıklarını dile getiriyor.
 
Uzmanın dikkat çektiği bir başka ürün ise içme suyu. Buna göre, Rusya'nın hala bir su kaynakları kataloğu yok. Bu nedenle marketlerde satılan ürünlerin gerçekten belirli bir kaynaktan mı çıktığı, yoksa doğrudan musluktan mı doldurulduğunu tespit etmek olanaksız.
 
Saratseva'ya göre, en sık taklit edilen ürünlerden biri bal. Teknik açıdan bir balın hakiki mi olduğunu, yoksa şekerli şuruptan mı yapıldığını teknik açıdan belirlenin imkanı yok. 
 
Buna karşın, tek bir doğal gıdadan ibaret ürünlerin taklidi oldukça zor. Saratseva bu ürünlerin başında sütü sayıyor. Roskaçestvo'nun bu yıl yaptığı incelemelerde bu alanda sahte ürüne rastlanmadığı bildiriliyor.
 
Saratseva, GUM gibi ülkenin en prestijli alışveriş merkezlerinde dahi sahte ürünlere rastlanabildiğini söylüyor. Dahası, sahtecilik sadece gıda ürünleri ile sınırlı değil. Roskaçestvo'nun araştırmasına göre, ülkede satılan okul üniformalarının yarıya yakını sahte. Bu ürünlerdeki sahtecilik genellikle etiketlerde ürünün yapıldığı malzeme hakkında yanıltıcı bilgi vermek şeklinde gerçekleşiyor.
 
Roskaçestvo yetkilisi son olarak sahte ürüne sık rastlanan bir diğer kategorinin de otomobil benzini olduğuna dikkat çekiyor. Son araştırmada, ülke genelinde satılan yakıtların yüzde 13'ünün beyan edilen standardın dışında olduğu tespit edilmiş.
 
Peki bir ürünün sahte olduğu tespit edildikten sonra süreç nasıl işliyor? Yelena Saratseva, derhal Rosselhoznadzor, Rosstandart ve Rospotrebnadzor gibi ilgili kurumlara bilgi verildiğini, bu kurumların da sorumlular hakkında soruşturma başlattığını belirtiyor. Sahte olduğu tespit edilen ürünler ise market raflarından toplatılıyor.
 
18.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi