Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Ruble değerlenmeye başladı, hükümet gerildi: Döviz alımına hız

Rusya’da hükümet, bütçe gelirlerini artırmak için rublenin değerlenmesinin önüne geçmeyi planlıyor. Petrol ve gazdan elde ettiği dövizleri bozdurarak harcamalarını karşılayan Rusya, ruble değerlendikçe daha fazla bütçe açığı veriyor. Rusya Maliye Bakanlığı, geçen mart ayında durduğu döviz alımına dün itibarıyla yeniden başladı. 

Bakanlık açıklamasında, petrol fiyatlarının yükselmesiyle birlikte 15 Ocak-4 Şubat 2021’de tekrar döviz alımı yapılacağı belirtildi.
 
Rusya Maliye Bakanlığı, bütçe kuralları gereği petrol satışından elde edilen ek gelirleri döviz alımına aktarıyor.
 
Moskovski Komsomolets’e değerlendirmde bulunan “Otkrıtiye Broker” şirketi yetkilisi Timur Nigmatullin, “Hükümet bilinçli olarak rubleye değer kaybettiriyor. Rusya’nın 43 dolar petrol varil fiyatına göre yaşaması gerektiği düşünülüyor” dedi.
 
İhracat gelirlerinin düşmesi nedeniyle devletin güçlü rubleden yana olmadığını belirten İgor Nikolayev adlı ekonomist, “Bunda rublenin petrole bağımlılığını azatmak istenmesinin de etkisi var, ancak bu karar büyük ölçüde, bütçe sorunlarının çözümü için alınıyor” değerlendirmesini yaptı. 
 
Devlet kasasını doldurmanın en basit yolunun, rublenin “dik durmasını” engellemek olduğunu söyleyen uzman, “Ülke ekonomisi ve mali sisteminin nitelikli bir sıçrama yapmasını sağlayacak yapısal reformlar ise bekleyebilir” ifadelerini kullandı.
 
16.1.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi