Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

'Çağ dışı yakıt' ihracatında rekor

Çevre kirliliğini azaltmak ve insan sağlığını korumak adına alternatif enerji kaynaklarına yönelen Avrupa, bir yandan da doğal gaz fiyatlarının da artmasıyla  "ekonomk yakıt" olaral Rusya’dan kömür ithalatını rekor miktarda artırmaya mecbur kaldı. 

Kommersant gazetesinin haberine göre, soğuk geçen kışın da etkisiyle Avrupa ve Asya’da kömür fiyatlarının artması üzerine Rusya’nın termal kömür ihracatında son haftalarda yüzde 20 artış kaydedildi.
 
Avrupa’da kömürün ton fiyatının 70 dolara kadar çıkması ve doğal gazın da pahalanmasıyla daha ucuz kömüre yönelen Avrupalı şirketler, alternatif olarak yüzünü Rusya’ya çevirdi. 
 
Rusya Demir Yolları verilerine göre, Aralık 2020’de ülkede kömür sevkiyatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 artarken, ihracatta ise yüzde 20 artış kaydedildi.
 
Kuzeybatı limanlarına sevkiyat yüzde 14,5, güney limanlarına yüzde 22,6 arttı.
 
Ocak ayının ilk 11 gününde de kömür ithalatında 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 20’den fazla artış oldu.
 
Gazprombank’tan Ayrat Halikov, kömür fiyatlarındaki artışın sıkı karantinanın yumuşatılmasının ardından sanayide yaşanan talepten kaynaklandığını belirtti. 
 
Halikov, Avrupa ve Kuzey Amerika’da kış mevsiminin önceki iki sezona göre daha soğuk geçmesinin doğal gaz talebini artırmasının ve kötü hava koşulları nedeniyle Endonezya’dan kömür ithalatında yaşanan aksaklıkların da termal kömür fiyatlarına yansıdığına dikkat çekti.
 
Bu durumun, Rus şirketlerinin yıllık ve altı aylık satış sözleşmelerine hazırlandığı döneme denk gelmesinin de Rusya’nın Avrupa’ya kömür ihracatında rekor artışa yol açtığı belirtiliyor.
 
14.1.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi