Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Kasım başında düşüşe geçeriz"

Koronavirüs vakalarının çarşamba günü 14 bin sınırını aşarak rekor kırmasıyla Rusya’da “ikinci dalga” uyarıları arttı. Öte yandan bu zirve noktasına ne zaman ulaşılabileceğine ilişkin farklı görüşler ortaya atılıyor.

Rusya Halk Sağlığı ve Tüketici Hakları Kurumu Rospotrebnazdor, "ülkede salgında durumun istikrar kazanmaya başladığını ve kasım ayı başında vaka sayılarının düşüşe geçmesinin beklendiğini” duyurdu.
 
Rospotrebnazdor uzmanlarından Aleksandr Gorelov, epidemide bugün 13 binin üzerinde olan günlük vaka sayısının, ay sonuna kadar 17-18 bin ile zirveyi göreceği tahminini açıkladı. 
 
Gorelov, şu an artış dönemnde bulunduğumuzu, bunun ortalama iki kuluçka dönemi (toplam 28 gün) sürdüğünü belirtti, "Artış yaklaşık bir hafta önce başladı. Demek ki sekiz gün geçti. 20 günümüz kaldı" dedi.
 
Gazeta.ru'ya konuşan, ilk Rus aşısını bulan Gamaley Enstitüsü'nden baş uzman Anatoli Altşteyn ise, "Ekim ayı içinde zirveye ulaşırız. Ancak bu ardından hızlı iniş yaşanacağı anlamına gelmez. Önlemlere dikkat edilmezse bu süreç uzar" dedi.  
 
Он напомнил, что Россия в настоящий момент находится в фазе роста, которая, в соответствие с законами эпидемиологии, продлится в среднем около двух инкубационных периодов, 28 дней. «Рост начался примерно неделю назад, значит, восемь дней отбрасываем. Таким образом, в течение еще 20 дней ожидаем рост», — пояснил специалист.
 
Daha önce Sberbank analistleri, SEIR adlı matematik modelini kullanarak, son veriler ışığından vakaların Rusya'da 8 ya da 12 Kasım'da zirveye çıkacağını hesaplamıştı. 
 
Bu arada İzvestiya gazetesinin görüşüne başvurduğu uzmanlardan Parazitoloji Tıp Enstitüsü direktörü virolog hekim Aleksandr Lukaşev, salgının ikinci dalgasında zirvenin yıl başına doğru görülebileceği düşüncesini paylaştı.
 
Moskova Belediye Başkansı Sergey Sobyanin de bu hafta için “Tayin edici olacak” demişti. 
 
Öte yandan medyaya yansıyan haberlerde, yeni duruma hükümetin hazırlıklı olduğu, bahar aylarının aksine, ne sınırların ne de işletmelerin kapatılmasının gündemde olduğu vurgulanıyor. 
 
Bu arada maske ve eldiven takmayan yolcuların Moskova metrosuna girişine izin verilmeyecek. Maskesini metroya girdikten sonra takanlara da ceza kesilecek. Bugüne kadar metroyamaskesiz girip vagonun içinde takanlara sıkça rastlanıyordu. 
 
16.10.2020
 

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi