Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da karantinada mikro kredi faizleri yıllık yüzde 141'i buldu!

Merkez Bankası ikinci çeyrekte 11,5 milyon Rusya vatandaşının mikro kredi kullandığını açıkladı. QIWI'nin araştırmasını haber yapan İzvestiya gazetesi, bu kişilerin üçte birinin hayatlarında ilk kez mikro krediye başvurmak zorunda kaldığını yazıyor. Yıllık "fahiş" faziler yüzde 141'i buluyor. 
 
Ortalama kredi miktarı 20 bin rubleyi (2 bin 35 TL) geçmezken faiz oranları dudak uçuklattı. Buna göre, politika faizinin yüzde 4,5 olduğu ülkede, nüfusun önemli bir bölümü yüzde 141 ile 348 arasında değişen faiz oranlarıyla mikro kredi kullandı.
 
Gazete karantina döneminde halkın yüzde 70'lik bölümünün gelir kaybına uğradığını ve resmi verilere göre işsizliğin yüzde 6,4'e çıktığını hatırlatıyor. Ekim ortası itibarıyla ülkedeki işsiz sayısı 4,8 milyon.
 
QIWI analistleri, kredi kartı kullanımının yaygın olmadığı bölgelerde mikro kredilerin sık kullanılan bir borçlanma aracı olduğunu belirtiyor.
 
Rusya'da bankalardan orta ve büyük ölçekli kredi almaktansa mikro kredilere başvurmak daha kolay. Bu krediler banka kredilerine göre daha kolay onaylanıyor. Ancak faiz oranları çok daha yüksek. 
 
İzvestiya 1 yıl sonra geri ödemeli mikro kredi faizlerinin yüzde 141 seviyesinde olduğunu yazıyor. Bir ay vadeli kredilerin faiz oranı ise yıllık bazda çok daha yüksek: yüzde 348.
 
Gazeteye konuşan uzmanlar, mikro kredi kullanımının bu denli yayılmış olmasının ülkedeki borç krizini derinleştirmesinden endişeli.
 
16.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi