Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Bir Rusya fenomeni: Demir çitler

Rusya'da yapılan yeni bir anket, ülkenin mantalitesini yansıttığı düşünülen çitlerden rahatsız olanların oranın sadece yüzde 31 olduğunu ortaya koydu. Bir güvenlik şirketinin araştırmasını haber yapan Lenta portalı, katılımcıların yüzde 51'inin çitleri "gerekli" gördüğünü yazıyor.
 
Katılımcıların yüzde 46'sı satın aldığı mülkün üzerinde çit dikmek dahil her türlü tasarrufta bulunabileceğini bildirirken, sahip olduğu evi ya da araziyi bizzat çitle çevirdiğini beyan edenlerin oranı da yüzde 91 oldu.
 
Bina ve blok girişlerinde ağır demir kapıların takılmasını doğru bulanların oranı da yüzde 51 çıktı. Bu tür kapıları rahatsız edici bulanların oranı ise yüzde 30.
 
Daha önce Türkrus.com'da "Rusların çit sevgisinin sırları..." başlığı altında yayınladığımız haberimiz şu şekildeydi:
 
“Çitin” Rusya’da çok eskiden beri dış tehditlere karşı koruma sağlamanın yanı sıra içinde kalanları disipline etme işlevi var. Ne var ki, "Rus çiti" pek de güvenli değil, üzerinde her zaman deliklere rastlanır. İnsanları fiziken değil psikolojik olarak korur."
 
Moskovski Novosti'de bir "Rusya fenomeni" olan "zabor", yani "çit" üzerine yapılan değerlendirme şöyle devam ediyor:
 
"Şeffaflık fikrine önem verilen Avrupa’dan farklı olarak Rus evlerinde pencere parmaklıkları üçüncü kata kadar uzanır. Güven duygusunun zayıf olduğu Rusya’da “total çit” toplumu içine kapalı kılar.
 
Batıda mekan şeffaflığı şehirciliğin birinci ilkesi iken Moskova’da her yerde bariyerlere rastlamak mümkün. Parmaklıklar, ağır metro kapıları, içini göstermeyen koyu otomobil camları ve benzeri. Konservatuarın meşhur konser salonunun üç kapısından yalnızca biri açıktır. İnsanların rahat hareket etmesinin pek hoş karşılanmadığı Rusya’da somut ve soyut kapıların başında bekleyip insan akınını düzene sokan biri olur. Bazen yaşlı bir temizlikçi kadın, bazen devlet başkanı.
 
Rusya’da neden bu kadar çok fiziki engel var?
 
Birinci sebep, ülkede bir grup insanın temel kaynakları elinde tutma ve diğer insanlarla paylaşmama arzusu. “Çitler” bu insanların işini oldukça kolaylaştırıyor. 
 
İkincisi, toplumsal güven duygusunun hemen hiç olmayışı. Rus halkı bu güvensizliği ülke dışına da taşımış görünüyor. Rus ekonomist Aleksandr Azuan Kıbrıs’ta ya da İspanya’da çitlerle, yüksek duvarlarla çevrili bir ev görürseniz, bilin ki içinde bir Rus yaşıyordur, diyor.
 
Üçüncü sebep, mülkiyet problemi. Rusya’da özel mülkiyeti koruyan toplumsal sözleşme çok zayıf. “Arkası sağlam” birilierinin gelip elindeki işletmeye el koyacağı düşüncesi her girişimcinin aklının köşesindedir. Ülkedeki tek gerçek mülk sahibi ise devlet. Kalan herkes için mülk sahibi olma biraz “duruma göre”dir. Elindekini kaybetme paranoyasının varacağı yer ise yine “çitler”.
 
14.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi