Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'dan Almanlarla petrole alternatif

Rusya, petrol ve doğal gaza olan bağımlılığını azaltmak için alternatif enerji kaynaklarıyla ilgili arayışlarını sürdürüyor. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Rusya’nın “yeşil teknolojiler” temelinde enerji üretimi konusunda Almanya ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.
 
Ria ajansının haberine göre hidrojen enerjisinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve Rusya’nın bu konuya özel önem verdiğini belirten Bakan, “Hidrokarbonlar hiçbir yere kaybolmayacak ve alternatif enerji kaynaklarına olan talepteki artışa rağmen, 2050 yılında bile dünyada enerji dengesinde aslan payını koruyacaklar. Evet, belki Avrupa’da farklı bir enerji dengesi olması mümkün. Bunun için, tüm dünyanın enerji ihtiyacının hangi şartlarda karşılanacağını bugünden anlamak önemli” dedi.
 
Rusya’da petrol bağımlılığını azaltmaya yönelik formül arayışları bir süredir gündemde. Federasyon Koneyi Başkanı Valentina Matviyenko, geçen ay yaptığı açıklamada, 2023 yılına gelindiğinde ülkenin petrol ve doğal gaz gelirlerinde önemli miktarda düşüş olacağını ve bunun ekonomideki dinamik gelişmenin ve çeşitliliğin göstergesi olduğunu belirtmişti.
 
Ülkenin petrol egemenliğinden kurtulmayı başardığnı ifade eden Başkan Putin ise, diğer yandan hidrokarbonların hala bütçenin en önemli gelir kaynağı olduğuna dikkati çekmişti. 
 
Hidrojen enerjisi nedir?
 
Yenilenebilir yollarla üretilmiş elektrik enerjisi kullanılarak suyun elektrolize edilmesiyle elde edilen yeşil hidrojen, temiz yakıt üretimi konusunda yerkürenin en büyük umudu olarak ortaya çıkıyor. Boru hatlarında ve enerji santrallerinde doğalgaz ile harmanlanabiliyor. 
 
Yeşil hidrojen, üretimi için yalnızca su ile güneş, rüzgar ya da su gücünden üretilmiş yenilenebilir enerji kullanılması sonucu karbon ayak izi bırakmazken, küresel ısınmayı 2050 yılına kadar olan süreçte 2C’nin altında tutmak için gereken net sıfır salınım hedefine ulaşılmasında katkıda bulunabileceğine ilişkin kanı artıyor.
 
Avrupa Birliği (AB) Temmuz ayı başında, önümüzdeki dört yıl içinde yapılacak tesisler yoluyla bir milyon tona kadar yeşil hidrojen gazı üretme planları olduğunu açıklayarak yeşil hidrojen üretimini büyütmeyi Avrupa’nın iklim hedeflerinin merkezine koydu.
 
Sonrasında ise AB, 2030 ile 2050 yılları arasında karbondan arındırılması zor olan ya da elektrifikasyonun zor ya da olanaksız olduğu endüstriyel sektörlerde hidrojeni kullanmak istiyor. AB ayrıca Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın da üye olduğu Avrupa Temiz Hidrojen Bağlaşması’nı başlatmıştı.
 
12.10.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi