Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da 7 aylık koronavirüs faturası: Şirketlerin kârı yarı yarıya azaldı

Koronavirüs salgını ve karantina uygulamasının Rus şirketlerine maliyeti ağır oldu. Yılın ilk 7 ayı itibarıyla şirketlerin kârları ve zararları arasındaki fark yüzde 42,2 oranında düşüş kaydetti. 

Resmi istatistik servisi Rosstat'ın açıkladığı verileri haberleştiren Rosbalt portalı, ocak-temmuz arasında küçük işletmeler, bankalar ve devlet kuruluşları hariç şirketlerin kârları ile zararları arasındaki farkın bir yılda 9 trilyon 290 milyar rubleden (118 milyar dolar) 5 trilyon 370 milyar rubleye (68 milyar dolar) gerilediğini yazıyor.

Verilere göre, 36 bin 300 işletme toplamda 8,7 trilyon ruble kâr ederken, 19 bin işletme ilk yedi ayı 3,4 trilyon ruble zararla kapattı.

Zarar eden şirketlerin oranı da bir önceki yıla kıyasla 3,5 puan artarak yüzde 34,3'e yükseldi. Bir başka deyişle, yılın ilk yarısında her 3 şirketten 1'i zarar etti.

Zarar eden şirket sayısının artış gösterdiği sektörler arasında madencilik (yüzde 40) ve imalat (yüzde 31) başı çekiyor. İnşaat sektöründe ise oran geçtiğimiz yılın oranına yakın: yüzde 29.

(Kolaj: Rosbalt)

29.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi