Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Minsk'te "Kadınlar Yürüyüşü" yine polis zoruyla dağıtıldı: 99 gözaltı

Belarus'ta ağustos ayında yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ardından düzenlenen protestolar sürüyor. Başkent Minsk'te bugün düzenlenen gösterilere kadınlar öncülük etti. Yüzlerce kadın, oy çalarak seçimleri kazanmakla suçladıkları Aleksandr Lukaşenko'ya hitaben "Utan!" diye slogan atarak Minsk sokaklarında yürüdü.
 
DW'nin haberine göre, İnsan hakları örgütü Viasna, gösterilerde 10 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Protestoları takip eden Reuters muhabiri de en az 10 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Kommersant ise akşam geçtiği haberde gözaltı sayısını 99 plara duyurdu. 

Belarus'ta 9 Ağustos'ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini, oyların yüzde 80'den fazlasını alan Lukaşenko'nun kazandığı açıklanmıştı. Böylece Lukaşenko üst üste altıncı dönemde de devlet başkanlığı koltuğunda kalmayı başarmıştı. Ancak bu sonucun gerçeği yansıtmadığını belirten Batılı devletler ve protestocular, seçimlerin asıl galibinin Svetlana Tikhanovskaya olduğunu savunuyor. Muhalif siyasetçi, seçimlerin ardından Litvanya'ya kaçmak zorunda kalmıştı.
 
Lukaşenko'nun hafta içinde gizlice yemin töreni düzenlediğinin ortaya çıkması ülkedeki gerginliği daha da artırmıştı. Kamuoyundan gizlenen yemin töreni, seçim sonucunu tanımayan Avrupa Birliği tarafından da kınanmıştı.
 
Belarus'ta Lukaşenko'nun seçimlere katılmaması şartıyla yeniden sandığa gidilmesini talep eden protestocular, tüm siyasi mahkûmların da serbest bırakılmasını ve gösterilerdeki polis şiddetine yönelik soruşturma açılmasını istiyor. Ülkede pazar günü de protesto gösterileri düzenlenecek.

Fotoğraf: tut.by

26.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi