Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da iş dünyası kısıtlamalara hazır değil: "KOBİ'lerin çoğu kaldıramaz"

Rusya’da salgının ikinci dalgasıyla ilgili kaygılar ve önlemler artarken, iş dünyası olası yeni kısıtlamaların ekonomiyi uğratacağı zararla ilgili uyarıda bulunuyor. “Opora Rossii” adlı iş insanları birliğinin başkanı Aleksandr Kalinin, RBC’ya yaptığı değerlendirmede, “Salgının ikinci dalgası bekleniyor, ancak yeni bir tecrit yaşanmamalı” dedi.

Bunun ekonomi için çok ağır sonuçları olacağını belirten Kalinin, “İş dünyasının dayanma gücü ve birikimleri tükendi. Hepimiz biraz rehavete kapıldık. Ama vakalardaki artış nedeniyle hijyen önlemleri artırılacak. Denetimler sıkılaştırılacak ve şirketler buna hazırlıklı olmalı” diye konuştu.

“Delovaya Rossiya” adlı derneğin başkanı Pavel Titov ise “Nisan ve mayısta olduğu gibi her şeyin kapatılmasını ve yeni kısıtlamaların olmasını beklemiyoruz. Bu sınırlamaların tekrarlanmasına ülke ekonomisi ve iş dünyası hazır değil. KOBİ’lerin büyük çoğunluğu yeni bir kapanma dalgasını kaldıramaz” değerlendirmesini yaptı.

Rusya Elektronik Eşya Geliştiricileri ve Üreticileri Birliği Genel Müdürü İvan Pokrovskiy, ikinci dalga nedeniyle yeni kısıtlamalara gidilmesini beklediklerini belirterek, “Şirketin tamamına yakını, uzun süre salgın şartlarında çalışmaya hazırlıklı. Ama sert kısıtlamalara gidilmemeli” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’da bugün Covid-19 nedeniyle ek kısıtlamalara gidilmesinin gündemde olmadığını söylemişti. 

Bu hafta Moskova'da günlük vaka sayısının binin üstüne çıkması ve "2. dalga korkusu"nın artması üzerine başkentte bazı eski kısıtlamalara dönüş sinyalleri başladı. Şirketlere "uzaktan çalışma düzenine dönün" tavsiyesi yapılırken, 65 yaşın üstünde olanların ve kronik hastalığı bulunanların 28 Eylül pazartesinden itibaren evde oturmaları istendi.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, dün koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle işletmelere uzaktan çalışma uygulamasına geri dönmeleri çağrısı yaptı. 

Sberbank, Yandex, Rostex gibi büyük şirketlere talebin iletildiği, 5 binden fazla işletmeye de bu yönde yazı gönderileceği belirtildi. 

Sobyanin tarafından bazı işletmelere gönderilen yazıda, sonbahar-kış salgın sezonu ve Kovid-19 vakalarındaki artış nedeniyle kısmen uzaktan çalşma uygulamasına geçilmesi tavsiye edildi.

Bu uygulama sırasında şirketlerin ve tüketicilerin zarar görmemesinin sağlanması yönünde de uyarıda bulunuldu.

Sobyanin bu sabah yaptığı yeni açıklamada ise 65 yaşın üstünde olanların mecbru kalmadıkça evden çıkmamalarını istedi.

RBC ajansı, en büyük perakende gıda zincirlerinden X5 Retail Group’un Moskova’daki ofis çalışanlarının büyük bölümünü 22 Eylül’den itibaren uzaktan çalışma rejimine geçirdiğini yazdı.

Moskova’da son 24 saatte 1050 yeni koronavirüs vakası kaydedildi. Böylece başkentte günlük vaka sayısı üç ay aradan sonra ilk kez binin üzerine çıktı. 

26.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi