Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

12 bin 320 rubleye korona ilacı

Rusya'da Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan üç ilacın eczanelerde satılmasına izin çıktı. Etken maddesi Favipiravir olarak açıklanan ilaçlar, daha önce yalnızca hastanelerde ve doktor kontrolünde hastalara verilebiliyordu. Bu ilaçlardan Areplivir'in eczane satış fiyatı 12 bin 320 ruble (yaklaşık 1200 TL) olarak açıklandı.  Koronavir ise 11 bin 550 ruble olacak.
 
Favipiravir Japon bilim adamları tarafından geliştirilen ve patent süresi dolan madde. Bu yüzden farklı ülkeler bu etken maddeyi esas alan ilaçlar üretilebiliyor. Rusya Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, eczanelerde satışına izin verilen ilaçlar da Favipiravir'in Rus muadilleri olacak.

İsimleri Avifavir, Koronavir ve Areplivir olarak açıklanan ilaçların önümüzdeki haftadan itibaren eczanelere girmesi bekleniyor.

Favipiravir, Japonya'da RNA virüslerine karşı geliştirilmiş antiviral bir ilaç. Grip, Batı Nil ve sarıhumma virüslerinin yanı sıra flavivirüsler, arenavirüsler, bunyavirüsler ve alphavirüslere karşı da etkinlik gösteren ilacın enterovirüsler ile Rift Vadisi ateşi virüsüne karşı etkili olduğu rapor edilmiştir. (Kaynak: Vikipedya)

19.9.2020

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi