Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da "Koronavirüs salgını kanser vakalarını tetikleyecek" kaygısı

Salgın yüzünden son dönemde koronavirüs hastaları dışında sağlık sistemine erişmek Rusya'da da bir problem halini aldı. Tedavileri aksayan kişiler arasında en başta kanser hastaları var. Uzmanlar, sağlık sistemindeki aşırı yükleme yüzünden  planlı tedavilerin kesintiye uğraması sonucu bu sonbaharda onkoloji vakalarında ciddi bir artış bekliyor.

İzvestiya gazetesine konuşan Moskovalı onkoloji uzmanı İlya Çernikovski, ellerindeki mevcut kapasitenin bir kısmının koronavirüs hastalarına ayrıldığını, bu nedenle çalışma yüklerinin arttığını söyledi.

Çernikovski ayrıca tedavi veren hastane sayısının azalması nedeniyle bazı vakalarda kanserin ilerlemesinden endişe ettiklerini dile getiriyor.

Planlı kontrollerin durdurulması da erken aşamada teşhis olanağını ortadan kaldırmış durumda. Çernikovski bu yüzden daça sezonunun sonunda, yani sonbaharda insanlar şehre geri döndüğünde kanser vakalarının sayısında bir patlama bekliyor.

Sosyal medyada da, ambülans taleplerinin gecikmeli yerine getirildiği, koronavirüs dışındaki hastalara "evlerinde kalmalarının salgına yakalanmamak için daha akıllıca olduğu" nasihatının verildiği, planlı pek çok ameliyatın ertelenmesi yüzünden büyük sıkıntılar yaşandığı haber ve yorumları yaygınlaşıyor.

22.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi