Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Türkiye'nin Rusya'dan doğalgaz ithalatı martta 7 kat azaldı, nedeni LNG

Türkiye’nin Rusya’dan mart ayında satın aldığı doğalgaz miktarının geçen yılın aynı ayına kıyasla yedi kat düştüğü açıklandı. Bu arada ocak-mart döneminde Gazprom’un ortalama yurtdışı ihracat fiyatının bin metreküp için 146,2 dolar olduğu açıklandı

Rusya Federal Gümrük Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, 2019 Mart ayında 1,4 milyar metreküp olan alım miktarı bu yıl 210 milyon metrekübe geriledi. 

2018 Mart ayı ile kıyaslandığında ise bu yıl kaydedilen düşüş çok daha yüksek: 14 kat.

İnterfaks’ın aktardığı rapora göre, Türkiye’nin Rusya’dan gaz alımının bu kadar büyük oranda düşmesi, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alımında yaşanan hızla artıştan kaynaklanıyor.  Ayrıca sıcak geçen kış mevisimi, koromavirüs yüzünden talebin azalması da genel olarak Gazprom'un satışlarındaki düşüşün nedenleri olarak sıralandı.
 
Türkiye’nin sıvılaştırılmış gaz ithalatının geçen yıl 9,1 milyon tona çıktığı, bunun önemli bölümünün Cezayir, Katar, Nijerya ve ABD’den karşılandığı, Rus gazı alımının 2019’da yüzde 35 düştüğü de vurgulandı. 

Bu ay başında medyaya yansıyan haberlerde, "Türkiye’nin doğal gaz ithalatı şubat ayında bir önceki yıla göre yüzde 23 artış kaydederken ABD’den sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatı 5 katına çıktı” denilmişti. 

Sputnik haberi şöyle vermişti:

"Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) şubat ayına ilişkin sektör raporuna göre, Türkiye'nin doğal gaz ithalatı 2020 yılı şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23 artarak, 5 milyar 261 milyon metreküp seviyesinde gerçekleşti.

Doğal gaz ithalatının yaklaşık 2 milyar 739 milyon metreküpü boru hatları, 2 milyar 522 milyon metreküpü de LNG tesisleri aracılığı ile gerçekleştirildi.

Bu dönemde en fazla doğal gaz alımı yapılan ülke Rusya oldu. Gazprom, şubat ayında Türkiye'ye 1 milyar 112 milyon metreküp doğal gaz sağladı.

Rusya'yı, 931 milyon metreküple ABD takip etti. Böylelikle ABD'nin ithalattaki payı yüzde 18 olarak gerçekleşti. ABD, geçen yılın aynı döneminde 168 milyon, geçen ocak ayında da 193 milyon metreküp LNG sağlamıştı.

Böylelikle doğal gaz ithalatında ABD şubat ayında, Azerbaycan (860 milyon metreküp) ve İran (767 milyon metreküp) gibi geleneksel tedarikçileri geride bıraktı.”

Öte yandan Alman resmi haber ajansı Deutshe Welle (DW), Ocak sonunda yayınladığı haberde "Enerji piyasası verilerine göre bin metreküp doğalgazın fiyatı Avrupa’da 110-120 dolar seviyesindeyken Türkiye’ye gelen gazın fiyatı 250 ila 280 dolar. Bu, doğalgaz faturası açısından da yüksek maliyetlere işaret ediyor" demişti.

Haber şöyle denilmişti

"Rusya ile Türkiye arasında doğrudan doğalgaz akışına imkan sağlayan TürkAkım’da vanalar açılırken kamuoyu gelen gazın fiyatlarına ilişkin detaylara odaklanmıştı. Fakat projenin kapasitesi, inşası ile ilgili birçok detay paylaşılırken sözleşmede yer alan fiyatlandırmalara ilişkin bilgiler kamuoyuna yansımadı.

Enerji piyasası verilerine göre Avrupa piyasalarında bin metreküp doğalgazın fiyatı ortalama olarak 110-120 dolar seviyelerinde seyrederken Türkiye’ye gelen gazın fiyatı 250-280 dolar seviyelerinde. Başka deyişle Türkiye’ye doğalgaz yaklaşık iki kat daha maliyetli ulaşıyor."


ORTALAMA FİYAT NE KADAR

Öte yandan tüm alıcı ülkeler dikkat alındığında, Rusya’nın ocak-mart döneminde ortalama ihracat fiyatının bir m3 için 146,2 dolar olduğu açıklandı.  Geçen yıla kıyasla fiyat yüzde 36,1 düştü. Geçen yıl ocak-mart döneminde fiyat 228,7 dolardı.

2019 yılında Gazprom’un ortalama ihraç fiyatı yüzde 15’lük düşüşle 189,3 dolar olarak açıklanmıştı.

20.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi