Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Moskova’da online cuma namazı

Rusya'da da koronavirüs önlemleri kapsamında cami ve kiliselerde cemaatin yoğun şekilde toplanmasından kaçınılırken, Moskova’da Merkez Camii cuma namazı için çağdaş bir çözüm buldu. Restorasyon sonrası açılışını 2015 yılında Putin ile Erdoğan’ın birlikte yaptıkları Moskova Merkez Camii’ne  27 Mart cuma günü salgın önlemleri nedeniyle cuma namazı için cemaat aınmadı,  İnstagram üzerinden online canlı yayınlandı.

Rusya Müftüler Konseyi’nin kararı sonrası, cuma namazını saat 12.40’da  dört kişilik bir cemaatle başimam İldar Alyautdinov kıldırdı. İmam kendi İnstagram hesabından canlı olarak namazı yayınladı ve cemaat de önce hutbeyi cep telefonları ya da bilgiyarlardan dinledi, sonra da evlerinden namazı kıldı. (instagram: alyautdinovildar) Uygulamanın devam edeceği bildirildi. 
 
Tataristan’da da cuma namazı, saflar seyrek tutularak ve asgari sayıda cemaat camilere alınarak kılındı. Çeçenistan’da da koronavirüs nedeniyle cuma namazına katılımın nispeten daha az olduğu gözlendi. 

27.3.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi