Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya: "Kürt güçleri sınırdan çekildi"

Moskova, Türkiye'ye ve Rusya'nın imzaladıkları Soçi Mutabakatı kapsamında, YPG önderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri güçlerinin Türkiye sınırından güneye çekilmelerinin tamamlandığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova bu açıklamayı basın birfinginde yaptı.

Zaharova Türkiye ve Rusya'nın 22 Ekim tarihli Soçi Mutabakatını yerine getirmeye devam ettiklerini söyledi.

Rus yetkili, çatışmalardan kaçınılması ve insani durumun iyileştirilmesi konusunda gereken işlerin yapıldığını ve silahtan arırndırılmış bölge tesis edildiğini belirtti. 

Zaharova, "Rus-Türk askeri koordinasyon merkezi işlevini yerine getiriyor" dedi.

Rusya ve Türkiye Soçi Mutabakatı sonrası Suriye'nin kuzeyinde ortak askeri devriye yapma kararı almıştı. Mutabakat, silahlı Kürt güçlerinin sınırın 30 kilometre güneyine çekilmesini ögörüyordu.
 
Bu arada Rus askeri polisleri ile TSK, Suriye’nin kuzeydoğusunda Kamışlı’nın birkaç kilometre batısındaki sınır bölgesinde 15. ortak devriye görevini gerçekleştirdi.
Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Rus askeri polisleri ve Türk askerleri Kamışlı'nın birkaç kilometre batısındaki sınır bölgesinde 15. ortak devriye görevini tamamladı.

Sputnik'in haberine göre, Şeyrek köyündeki geçiş noktasından başlayan devriye, 30 kilometrelik bir alandaydı ve 1.5 saat sürdü.

Rus Hava Kuvvetleri helikopterleri de havadan devriye yaptı.

Tigr, BTR-80 ve Kirpi zırhlı araçlarının aralarında olduğu sekiz aracın yer aldığı devriyede iki taraftan yaklaşık 50 asker görevdeydi.

Rus Orlan-10 insansız hava aracı da konvoyu havadan izledi.

12.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi