Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da alarm: Tele-dolandırıcılık şikayeti 2,5 milyona yükseldi!

Rusya’da bankacılık işlemlerinde farklı dolandırıclık yöntemleri risk yaratmaya devam ediyor. Sberbank, son dönemde banka müşterilerinin en fazla tuzağa düşürüldükleri dolandırıcılık türünü açıkladı.

Kommersant’ın aktardığı açıklamaya göre, Rusya’da dolandırıcıların banka personeli gibi vatandaşlara telefon açarak yaptıkları hırsızlıklarda son dönemde çok büyük artış yaşanıyor. Sberbank müşterilerinden bu yönde gelen şikayetlerin sayısı 2017 yılından bu yana 160 binden 2,5 milyona kadar yükseldi.

Sberbank yetkilileri, “sosyal mühendislik” olarak adlandırılan dolandırıcılık yönteminin diğer sanal saldırılara göre çok daha yaygın hale geldiğinin altını çizdi.

Dolandırıcıların eskiden telefon açtıkları kişilerin bilgilerini ele geçirmeye çalıştıkları, bugün ise müşterilerin doğrudan para transferi yapmalarını sağlamaya yoğunlaştıkları belirtiliyor. 

Son dönemde dolandırıcıların artık banka numaralarına benzer numaralardan telefon açtıkları ve profesyonel banka personellerini aratmayan şekilde konuştukları uyarısı yapılıyor.

7.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi