Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'dan şeffaflık örneği: Devlet alımları kamuoyunun erişimine açıldı

Rusya'dan pek çok ülke için örnek olması umulan bir adım: Sayıştay kurumu, 'devlet sıırı' kapsamında olan savunma ve benzeri harcamalar hariç, devlet alımlarının kamuoyu tarafından takibine imkan veren bir internet portalını faaliyete geçirdi.

Spending.gov.ru adresi üzerinden yayın yapacak portal sayesinde, dileyen herkes devlet bütçesinden yapılan resmi harcamaları görüntüleyebilecek. 

Uzmanlar, adımı "geç bile kalmış" bir uygulama sözleriyle niteledi ve olumlu buldu.

Basın mensuplarına konuşan Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin, uygulamayı vatandaşların yanı sıra denetçilerin de kullanacağını söyledi.

Şu an sistemde 36 milyon alım anlaşmasına dair bilgiler bulunuyor. Bu bilgiler arasında federal bütçe harcalamalarının yanı sıra belediyeler tarafından gerçekleştirilen harcamalara da yer verildi.

Medyada, eski Maliye Bakanı Aleksey Kudrin'in başkanı olduğu Sayıştay'a damgasını vurduğu, liberal ve demokrat önlemleri kurumdan başlayarak hayata geçirmesinin ülkenin normalleşmesi açısından önemli katkılar sağlayacağı yorumları dikkati çekiyor. 

21.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi