Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da bankalar "Kredi isteyen müşteri gelir beyanında bulunsun" diyor

Rusya'da büyük bankalar müşterilerinden gönüllülük temelinde gelir beyanı alma talebiyle Merkez Bankası'na başvurdu. Buna gerekçe olarak, kredi verirken "kayıt dışı" gelirlerin de hesaba katılmak istenmesi gösterildi. 

Mevcut uygulamada bankalar 2-NDFL, maaş bordrosu, vergi tahsil makbuzları ve benzeri resmi belgeleri kullanıyor. İlaveten bankalar Emeklilik Fonu ve Federal Vergi Servisi'nden müşterilerine dair veri talebinde bulunabiliyor.

Bankaların Merkez Bankası'nda sunduğu teklifte gerçek kişilerin yılda bir kere herhangi bir bankaya gelir beyanında bulunabilmesi ve yıl boyunca bu beyanı değiştirememesi öngörülüyor. 

Uygulamanın hayata geçmesi durumunda bankaların kendilerine ulaştıran gelir beyanlarını üç iş günü içerisinde Kredi Geçmişi Bürosu'na (BKI) bildirmesi gerekecek. Buna göre, bir Rusya vatandaşı kredi başvurusunda bulunduğunda, bankanın ekranında şahsın gönüllü gelir beyanı da görünecek. Sistemin tüm bankaların erişimine açık olması öngörülüyor.

16.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi