Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya Merkez Bankası'ndan petrol için 3 ihtimal: "20 dolara düşebilir"

Rusya Merkez Bankası, ülke ekonomisine ilişkin orta vadeli tahminlerini açıkladı. MB raporunda, ekonominin gidişatına dair en iyimser ve karamsar öngörülere yer verildi. Komsomolskaya Pravda gazetesinin aktardığı raporda, petrol varil fiyatının önümüzdeki iki yıl içinde en kötü ihtimalle 20 dolara, en iyi ihtimalle 75 dolara çıkacağı tahmin edildi.

Merkez Bankası, en yüksek ihtimal olarak ise petrol varil fiyatının bu dönemde 60-65 dolar aralığında seyretmesini gösterdi.

Raporda, Venezuela ve İran’daki petrol ihracatçılarının içinde bulunduğu durum, OPEC’in üretimi kısma anlaşmasının devamı, küresel ekonominin gidişatı, Rusya karşıtı yaptırımlar gibi faktörlerin petrol piyasasının gidişatında belirleyici olacağı tahmin edildi. 

Ekonomik büyümenin yavaşlaması, jeopoitik risklere bağlı olarak sermaye kaçışının artması, ekonominin karşı karşıya kalabileceği başlıca riskler olarak gösterildi.

Rusya'da bugünkü kamu bütçesi belirlenirken 40 dolar petrol varil fiyatı baz alındı. Bu rakamın üzerindeki petrol gelirleri ülkenin “kara gün” parası olan rezerv fonlarına aktarılıyor. Varil fiyatı bugün 65 dolar.  

26.6.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi