Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

"Kaybımız yıllık 45 milyar dolar ama sanırım petrolde düşüşün sonuna geldik..."

Rusya'nın içinde bulunduğu ekonomik durumla ilgili değerlendirme yapan Maliye Bakanı Anton Siluanov, petrol fiyatlarının 50 dolar seviyesinde izlemesi halinde, ülke bütçesinin 45 milyar dolar kaybedebileceğini söyledi. Siluanov, "Ancak petrol fiyatlarında düşüşün sonuna geldiğimizi sanıyorum" dedi.

Ham petrol fiyatlarındaki düşüş kritik seviyelere doğru ilerliyor. Brent petrolün varil fiyatı, son beş yılın en düşük değerini görerek 45,23 dolara kadar geriledi. Batı Teksas petrolü ise 44,38 dolara indi. Ekonomi uzmanları, petrol fiyatlarının 35 dolara kadar inebileceğini söylüyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüş, Rus para birimi ruble üzerinde de etkisini gösterdi. Moskova borsasında dolar 66,5 rubleye fırladı. Euro ise yeniden 78,2 rubleye kadar yükseldi.

'BÜTÇE GELİRLERİ YÜZDE 10'A KADAR AZALTILABİLİR'

Rusya'nın içinde bulunduğu ekonomik durumu Moskova'da gerçekleşen Gaydar Ekonomi Forumu'nda değerlendiren Maliye Bakanı Siluanov, bu zorlu süreçten çıkmak için geliştirdikleri planları da anlattı.

Siluanov, petrol varil fiyatlarının 50 dolar olması halinde, ülke bütçesinin yılda 45 milyar dolar kaybedeceğini söyledi. "Ancak petrol fiyatlarında düşüşün sonuna geldiğimizi sanıyorum" diyen Rus bakan, bununla birlikte 2015 yılında bütçe giderlerini azaltmayı planladıklarını belirtti. Rus Maliye Bakanı, bütçe gelirlerini, savunma dışında neredeyse tüm alanlarda yüzde 10'a kadar azaltmayı düşündüklerini söyledi. Bütçe planlamasının bütünüyle elden geçirilmesi gerektiğini belirten Siluanov, kamu harcamalarında da kısıntıya gidebileceklerini ifade etti.

Planlanmış kısıntılar yeterli olmayabileceğini da vurgulayan Siluanov, bütçe giderlerinin azaltılmasıyla ilgili teklifi Devlet Duması'na sunacaklarını belirtti.

'RUBLEYİ DESTEKLEYECEĞİZ'

Gaydar Forumu'nda konuşan Siluanov, rublenin düşük seviyelerde izlemesi halinde, bütçeyi desteklemek için altın ve döviz rezervlerinden 7 milyar dolar harcayabileceklerini de açıkladı. Rus bakan, rublenin gerçek değerinin altında göründüğünü de sözlerine ekledi. (Sputnik News)

15.1.2015

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi