Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
GÜNDEM

5 Mayıs-18 Haziran 2024, Arşiv

Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunda 845. gün. Son gelişmeler:
 
18 Haziran Salı
 
- Rostov bölgesi Valisi Vasiliy Golubev, Azov (Azak) şehrine yönelik bir İHA saldırısı sonucunda petrol tankların alev aldığını, ilk verilere göre herhangi bir can kaybı olmadığını duyurdu. Vali hangi hedefe saldırıdığını açıklamadı.  Golubev, Telegram kanalında yaptığı açıklamada, yangının diğer tesislere yayılma riski bulunmadığını ve bölge sakinleri için herhangi bir tehdit bulunmadığını söyledi. Kommersant, bölgede Azovski petrol rafinerisinin bulunduğunu yazdı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, yangının  5 bin metreküplük bir rezervuarı sardığını, 70'den faza itfaiyeci ie 21 yangın söndürme aracının duruma müdahee ettiğini açıkladı. Görgü tanıklarına dayanan Mash Telegram kanalı, en az beş patlama sesi duyulduğunu yazıyor. 
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün başlayacak Kuzey Kore ziyareti öncesinde Nodong Sinmun (İşçi Gazetesi) için yazdığı bir makalede, Rusya'nın Kuzey Kore'nin Ukrayna'daki askeri operasyonuna verdiği desteği son derece takdir ettiğini ve Kuzey Kore'yi "bağımsızlık mücadelesinde" desteklediğini söyledi. Kremlin internet sitesinde yayınlananan makalede Putin, Kuzey Kore'yi "kolektif Batı'nın adalete ve egemenliğe karşılıklı saygıya dayalı çok kutuplu bir dünya düzeninin oluşumunu engelleme arzusuna karşı çıkma girişiminin destekçisi" olarak nitelendiriyor. Putin "Rusya, sinsi, tehlikeli ve saldırgan düşmana karşı mücadelesinde, bağımsızlık, kimlik ve kendi kalkınma yolunu seçme hakkı mücadelesinde Kuzey Kore'yi ve kahraman Kore halkını her zaman destekledi ve desteklemeye devam edecek. Uluslararası ilişkilerin daha demokratik ve istikrarlı hale getirilmesi için yakın iş birliğine de hazırız” diye konuştu.
 
- İsviçre'de düzenlenen Ukrayna zirvesi sonrasında Irak ve Ürdün'ün ardından Ruanda da bildiriye imza atanlar listesinden çıktığını duyurdu. İsviçre Dışişleri, bunun "yaşayan bir belge" olduğunu ve ülkelerin buna katılma ya da imzalarını iptal etme durumunun normal olduğunu duyurdu.  Başlangıçta 91 ülkeden 80'i tarafından desteklenen deklarasyondan, daha sonra Irak ve Ürdün imzalarını geri çekti. Hindistan, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Brezilya, BAE, Ermenistan, Tayland, Meksika gibi bazı ülkeler bildiriyi imzalamayı reddetti. Türkiye, Macaristan ve Sırbistan bildiriye destek verdi. Kremlin, bu ülkelerle ilişkilerin bozulmayacağına dair güvence verdi .
 
- İsviçre Dışişleri Bakanlığı, ikinci Ukrayna barış zirvesinin Suudi Arabistan'da yapılabileceğini bildirdi. 
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Batı'nın sorunu barışçıl bir şekilde çözmenin yollarını aramayı planlamaması yüzünden İsviçre'deki Ukrayna konferansının başarısız olduğunu söyledi. Zaharova "Bu zirveyi neredeyse evrensel ölçekte bir etkinlik olarak sunma girişimleri tam bir fiyaskoya dönüştü" dedi. 
 
- Rusya Başsavcılığı, resmi olarak  "istenmeyen örgüt" ilan edien yapıların faaliyetlerine katılan yabancıların Rusya'ya girişinin yasaklanması yönünde öneride bulundu. Başsavcılık, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve göç alanında düzenlemeye yeni ve kapsamlı bir yaklaşım getiren yasa tasarısının, istenmeyen örgütlerde çalışan yabancıların ülkeye girişini yasaklayan bir kuralla desteklenmesini önerdi. Şu anda Rusya, kendi topraklarında 166 yabancı ve uluslararası sivil toplum kuruluşunu istenmeyen örgüt olarak kabul etti. 
 
-  ABD Hazinesi Rusya'yla imzalanan 1992 tarihli Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması'nın (DTT) askıya alındığını bildirdi. Ağustos 2023'te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD dahil 38 ülkeyle yapılan anlaşmanın çeşitli hükümlerini askıya alan bir kararname imzalamıştı.  ABD Hazinesi, askıya almanın 16 Ağustos 2024'te yürürlüğe gireceğini ve taraflar kararlarını değiştirene kadar yürürlükte kalacağını belirtti.
 
- Rusya’da devletin iç borçları artarken, borç faiz ödemeleri yılın ilk 3 ayında geöen yıla kıyasla 1,5 kata yakın arttı. Sayıştay raporuna göre, Ocak-Mart döneminde faziler için 519 milyar ruble harcandı. Bu son 11 yılın en yüksek seviyesi.
 
- Batılı markalar da dahil, giyim ve aksesuar distribütörü olan Jamilco, 1,5 yıl önce Moskova'da yeniden açtığı çok markalı Cyan mağazalarını kapattı ve Hollanda markası Scotch & Soda'nın Rusya'ya ürün tedarikini durdurdu.
 
17 Haziran Pazartesi
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Ukrayna'da istikrarlı bir barışın tesis edilebilmesi için Batılı ülkelerin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine silah sağlamaya devam etmesi gerektiğini" söyledi. Washington'da katıldığı bir toplantıda konuşan Stoltenberg, "Uzun vadeli desteğimiz ne kadar güçlü olursa, Moskova bizden daha uzun süre dayanamayacağını o kadar çabuk anlayacak ve savaş o kadar çabuk sona erecek. Bu bir paradoks gibi görünebilir ama barışa giden yol Ukrayna için daha fazla silah anlamına geliyor" dedi. Stoltenberg ayrıca, "zamanı geldiğinde ülkenin gecikmeden katılabilmesi için" NATO'nun Ukrayna'yı ittifaka üyeliğe yönlendirmeye devam edeceğini de belirtti. Stoltenberg konuşmasında Çin'in Rusya'yı destekleme kararının sonuçlarıyla yüzleşmesi gerektiğini, çünkü ülkenin Batı ile iyi ilişkiler sürdürmeye çalıştığını da söyledi.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın Temmuz 2014’te Malezya Hava Yolları’na ait MH17 sefer sayılı uçağın 298 yolcu ve mürettebatı ile düşürülmesi nedeniyle Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) nezdinde yürütülen dava konusunda Avustralya ve Hollanda ile düştüğü ihtilafa katılımını sonlandırdığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya’nın 20141’te Malezya Hava Yolları’nda MH17 sefer sayılı uçağın düşürülmesi nedeniyle ICAO Konseyi nezdinde yürütülen dava konusunda Avustralya ve Hollanda ile düştüğü ihtilafa katılımını sonlandırdığı, ancak BM Güvenlik Konseyi’nin kararı çerçevesinde kazanın gerçek nedenlerinin açıklığa kavuşturulması hususuna açık kaldığı belirtildi. Açıklamada, “Bu saçmalığa katılımımızı sonlandırıyoruz" denild. (Sputnik)
 
- Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı Jana Chernokhova, Ukraynalı askeri personelin eğitim aldığı Çek Cumhuriyeti'ndeki Libava eğitim sahasındaki patlamanın sabotaj olmadığını söyledi.
 
- Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Jian Pazartesi günü yaptığı açıklamada, G7 grubunun uluslararası toplumu temsil etmediğini ve giderek ABD ve Batılı ülkelerin küresel hegemonyasını sağlayan bir araca dönüştüğünü söyledi. G7'nin başlangıçtaki koordinasyon ve uluslararası ekonomik ortamı istikrara kavuşturma amacını çoktan terk ettiğini ve giderek ABD Batı'nın küresel hegemonyasını sağlamaya yönelik siyasi bir araca dönüştüğünü ifade eden Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin, dünya nüfusunun sadece yüzde 10'unu oluşturan ve ülkelerinin küresel ekonomideki payı sürekli azalan bu bloğun artık küresel toplumu temsil edemeyeceğini sözlerine ekledi. (Sputnik)
 
- Başkan Putin, Savunma bakanı birinci yardımcılığına Anna Tsivileva'yı atadı. Tsilieva, Rusya Enerji Bakanı Sergey Tsivilev'in karısı. Ayrıca Putin eski başbakan Mihail Fradkov'un oğlu Pavel Fradkov'u da savunma bakan yardımcılığına atadı. Daha önce Maliye Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Leonid Gornin de, savunma bakanının yeni birinci yardımcısı oldu .
 
Anna Tsivileva geçen yılın nisan ayında, "Anavatan Savunucuları" adlı, askeri operasyonuna katılanları desteklemek için kurulan devlet fonunun başkanıydı.
 
- Rusya Merkez Bankası, son yaptırımr sonrası Moskova Borsası'nda dolar ve euro satışının durdurulmasının ardından Rus doğalgazı alıcılarından gelen dövizleri satma yetkisine sahip bankaların bunu bunu "tezgah üstü piyasada" yapabieceğini duyurdu.
 
- Çek Cumhuriyeti'nde Ukrayna askerlerinin eğitim aldığı eğitim sahasında patlama oldu, 1 kişi öldü, 8 kişi yaralandı. Çek ordusundan yapılan açıklamaya göre, eğitim sahasındaki 7 askeri personel ve 1 sivil çalışan hastaneye kaldırıldı. Çek askeri sözcüsü AFP'ye yaralı askerlerin "yabancı olmadığını" söyledi. 
 
- Avrupa Birliği'nin (AB), Kırım ve Sivastopol'u ilhak ettiği gerekçesiyle Rusya'ya yönelik uyguladığı yaptırımların süresinin uzatıldığı bildirildi. AB Konseyi, Moskova yönetimine yönelik AB'nin uygulamakta olduğu kısıtlayıcı tedbirlerin 23 Haziran 2025'e kadar uzatıldığını duyururken, karara göre, yaptırımlarla AB vatandaşları ve şirketlerinin Kırım ve Sivastopol bölgelerindeki faaliyetleri sınırlandırılıyor.
 
- Bloomberg, Ukraynalı yetkililerin 20 milyar doları aşan borcun yeniden yapılandırılması konusunda alacaklılarla anlaşamadıklarını yazdı. Financial Times'a göre Kiev, Ukrayna bütçesindeki askeri kalemleri finanse etmek için borçların silinmesini ve yabancı para cinsinden tahvillerden doğan alacağıni yüzde 60 oranında azaltlmasını önerdi. Buna karşılık borç verenler  sadece 22 fiyat indirimine razı oldu. Kiev ayrıca, ülkenin ödenmemiş tahvillerinin, vadesi 2040'a kadar olan ve faiz ödemeleri ilk 18 ayda yüzde 1'den kademeli olarak yüzde 6'ya çıkarılacak bir dizi yeni tahville değiştirilmesini önerdi.  Alacaklıların önerilen şartları reddetmesinin ardından Kiev, "daha fazla ilerleme sağlamak ve ilk fırsatta prensipte anlaşmaya varmak amacıyla" müzakerelere devam etme sözü verdi.
 
- Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, aralarında Tayland ve Vietnam’ın olduğu birkaç düzine ülkenin BRICS’e katılmak için hevesli olduğunu belirtti. Rusya’nın Vladivostok şehrinde düzenlenen “BRICS birliğinin yeni çok kutuplu dünya düzeninin inşasındaki rolü” başlıklı forumun genel kurul toplantısında konuşan Medvedev, “Diğer ülkeler de BRICS’e katılmaya hevesli. Halihazırda Tayland, Vietnam ve bölgemizden bir dizi başka ülke dahil düzinelerce ülke var” ifadesini kullandı. (Sputnik)
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, İsviçre'deki zirvede birçok ülkenin Rusya olmadan Ukrayna'yı tartışmanın anlamsızlığını dile getirdğni ve Kremlin'de bunun note edidiğini" söyledi. Peskov,  İsviçre'deki konferansın bildirisini imzalayan Macaristan, Sırbistan ve Türkiye'nin tutumunun Rusya ile ilişkilerini bozmayacağını da belirtti. Bu imzaların ilişkileri bozup bozmayacaı sorusuna Peskov “Hayır, bozulmaz. Bu ülkelerin aldığı tutumu elbette dikkate alacağız, bu bizim için önemli” dedi.
 
Bürgenstock'ta düzenlenen Rusya-Ukrayna çatışmasına ilişkin konferansa, davet edilen 160 delegasyondan 101'i katıldı. Bildirye imza koymayan ülkeler Ermenistan, Brezilya, Suudi Arabistan, Vatikan, Hindistan, Endonezya, Kolombiya, Libya, Meksika, BAE, Bahreyn, Tayland ve Güney Afrika olarak sıralandı. 
 
- Danimarka ve diğer bazı ülkeler, Baltık Denizi'nde Rus petrolü taşıyan "gölge" tankerlere karşı olası tedbirleri tartışıyor. (Reuters)
 
- Hint bankaları, ülkenin Finansal Hizmetler Departmanı'ndan (DFS), ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nin (OFAC) departman bünyesinde bir şubesi açmasını istedi. Bankalar böylece OFAC'ın bireysel yaptırımla hakkındaki tavsiyeleri hakkında bigi alarak riskleri en aza indirmeyi umuyor. (Kommersant) 
 
- İsviçre, hafta sonu Ukrayna'daki savaşın sona erdirilmesi için temel ilkelerin tartışılmasını amaçlayan ve 90'dan fazla ülkenin temsilcileriyle bazı uluslararası kuruluşların katıldığı bir zirveye ev sahipliği yaptı. BBC'nin aktardığına göre zirve kapsamında Türkiye de dahil 80 ülke ve dört uluslararası kuruluş Bürgenstock Bildirgesi'ni imzaladı. 16 ülke ve kuruluş çekimser kaldı. Bildirgede "savaşın yıkımından kesin olarak Rusya'nın sorumlu olduğu" vurgusu yapıldı Ancak aralarında Hindistan, Güney Afrika ve Suudi Arabistan'ın da bulunduğu ülkeler bildirgeyi imzalamadı. Rusya toplantıya davet edilmemişti.
 
Barış zirvesinin nihai bildirisi 80 ülke ve dört kuruluş tarafından desteklendi. Etkinliğe toplamda 92 ülke ve aralarında AGİT, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nun da bulunduğu sekiz hükümetlerarası kuruluş katıldı.  12 ülke bildirgeyi imzalamadı. Anlaşmayı imzalamayan ülkeler arasında Hindistan, Endonezya, Güney Afrika, Suudi Arabistan var. Brezilya zirveye sadece bir gözlemci gönderdi, belgeyi imzalamayı reddetti. Çin, etkinliğe katılmamaya karar verdi. Bildiriyi imzalayanlar arasında ABD, Türkiye, İngiltere, Macaristan, Sırbistan da var.
 
- Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, pazar günü düzenlenen basın toplantısında, Rusya'nın ülkesinin tüm topraklarından çekilmesi halinde, "hemen yarın Moskova ile barış görüşmeleri yapabileceklerini" söyledi. Zelenskiy zirvenin geniş katılımlı olmasını "başarı" olarak değerlendirdi ve zirveden çıkacak anlaşmaların barış sürecinin bir parçası olacağını savundu. Zelenskiy'e göre Rusya'nın bir sonraki zirveye katılması "barışı istediği ve savaşı bitirmeye hazır olduğu" anlamına gelecek.
 
- İsviçre'deki toplantıda Zelenskiy'nin barış formülünün en az tartışmalı üç noktası üzerinde duruldu: Nükleer güvenlik, küresel pazarlara gıda ulaştırılması ve kaçırılan Ukraynalı çocukların ve mahkumların evlerine dönmesi. Bu konular bildirgede yer aldı.
 
- İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd, "Geriye önemli bir soru kalıyor: Rusya bu sürece nasıl ve ne zaman dahil edilebilir?" dedi ve çözümün iki tarafı da içermesi gerektiğini söyledi.  Viola Amherd, düzenlediği basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kendisi hakkında tutuklama kararı çıkarmasına rağmen, İsviçre'de yapılması muhtemel bir sonraki Barış Zirvesi'ne katılabileceğini söyledi. İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis de “Bu organize edilebilir, kanunlarımıza göre bu mümkündür. Elbette bunu ICC (Uluslararası Ceza Mahkemesi) ile birlikte yapmalıyız. Ancak ev sahibi devlet bu konuda istisnalar yapabilir” dedi.
 
- Almanya Başbakanı Olaf Scholz da toplantıyı önemli bir adım olarak nitelendirdi. Welt TV'ye yaptığı açıklamada Scholz, "Barış ve güvenlikle ilgili pek çok mesele tartışılacak ama en büyük meseleler değil. Plan zaten böyleydi" dedi.
 
- İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis, Ukrayna'da barışın önünü açacak ikinci bir zirvenin bu yıl Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinden önce yapılabileceğini söyledi.
 
- Hollanda Başbakanı Mark Rutte, bu zirvenin barış sürecinin sadece başlangıcı olduğunu söyledi, "Hepimiz biliyoruz ki barışa giden yolun sadece başındayız, başlangıcındayız" dedi.
 
- Kanada, Ukrayna yardım fonuna 5 milyar dolar katkıda bulunma kararı aldı.
 
-  Zelenskiy, Çin'in Rusya üzerinde siyasi ve ekonomik nüfuza sahip olması nedeniyle "Ukrayna'ya yardım edebileceğini" söyledi. Zelenskiy, "Çin'den tek isteğimiz Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğimize saygı duymasıdır" dedi. Pekin'in Moskova üzerindeki etkisine dikkat çeken Zelensky, "Çin tarafından gelecek her türlü önerinin diyaloğumuzun bir parçası olmasını, ayrıca Ukrayna'nın Çin'in dostu olmasını istiyoruz" diye ekledi.
 
- Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı  Ivan Gavrilyuk, Amerikan topçu mermilerinin Ukrayna birliklerine ulaştığını ve Rus askeri operasyonlarının hızını yavaşlatmaya başladığını söyledi.
 
- Lipetsek Bölge Valisi Igor Artamonov gece boyunca dört insansız hava aracının etkisiz hale getirildiğini bildirildi. Rusya'nın Voronej bölgesinin valisi Aleksandr Gusev de, pazartesi sabahı erken saatlerde iki Ukrayna insansız hava aracının gece boyunca bölge üzerinde düşürüldüğünü duyurdu.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan açıklamaya göre Zaharova, başta UNESCO olmak üzere ilgili uluslararası kuruluşlardan News.ru portalının savaş muhabiri Nikita Tsitsagi’nin Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde (DHC) öldürülmesini kınama çağrısı yaptı. Zaharova, “Gazetecilere yönelik saldırı ve cinayet vakalarına tepki vermek doğrudan sorumluluğu olan UNESCO Genel Müdürü başta olmak üzere, ilgili uluslararası kurum ve kuruluşlardan bu soğukkanlı suçu derhal ve kararlı bir şekilde kınamalarını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
16 Haziran Pazar
 
- İsviçre'deki barış konferansın ikinci ve son gününde, pazar akşamı sonuç bildirisinin yayınanması bekleniyor. Reuters'e göre Ukrayna zirvesine katılanların "tüm tarafların diyaloğa katılması çağrısında" bulunarak Rusya'ya da bir sonraki konferans için davet yapması bekleniyor. 
 
Reuters tarafından ulaşılan taslakta zirvenin hedefleri “Ukrayna için kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışa giden yolda üst düzey diyaloğu yoğunlaştırmak" oarak ifade ediliyor. Tarafların "herhangi bir devletin toprak bütünlüğüne veya siyasi bağımsızlığına karşı tehdit veya güç kullanımından kaçınma" ve ayrıca "tüm devletlerin egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğü ilkelerine karşı taahhütte bulunmaları" beklentisi dile getiriliyor.
 
Taslaktan başlıklar:
 - Rusya'nın kontroüme geçen Zaporojye nükleer santralinin Ukrayna'nın kontrolünde ve IAEA'nın denetimi altında faaliyet göstermesi gerekmektedir.
- Nükleer silahların kullanılmasına veya bunların “devam eden bir savaş bağlamında” kullanılmasına yönelik herhangi bir tehdit kabul edilemez.
- Karadeniz ve Azak Denizlerindeki limanlara Ukrayna'nın erişim gıda güvenliği açısından kritiktir. Limanlardaki ve rotaları üzerindeki ticari gemilere yönelik saldırılar kabul edilemez. Gıda güvenliği silah haline getirilmemeli. Ukrayna tarım ürünleri üçüncü ülkelere güvenli ve ücretsiz olarak tedarik edilmelidir.
- Tüm savaş esirleri "tam değişim" yoluyla serbest bırakılmalıdır. Yerinden edilmiş çocuklar ve "yasadışı olarak gözaltına alınan diğer siviller" Ukrayna'ya iade edilmelidir.
- Barışa ulaşmanın tüm tarafların katılımını ve diyaloğunu gerektirdiğine inanıyoruz. Bu nedenle, gelecekte tüm tarafların temsilcilerinin daha aktif katılımıyla yukarıdaki alanlarda somut adımlar atmaya karar verilmiştir.
 
- Ukrayna Barış Zirvesi’nde konuşan ABD Başkan Yardımcısın Harris, Putin'in barış önerilerini müzakere değil, teslimiyet çağrısı olarak gördüğünü söyledi. Harris, "Dün Putin bir öneride bulundu. Ancak gerçeği dile getirmeliyiz: O müzakere değil, teslimiyet çağrısında bulunuyor" dedi. ABD'nin Kiev'i ‘hayır amaçlı’ değil, stratejik çıkarlarına uygun olduğu için desteklediğini belirten Harris, Washington ile Kiev arasında yakın zamanda imzalanan güvenlik garantileri anlaşmasının ‘ABD'nin Ukrayna'nın savunmasını sürdürme konusundaki uzun vadeli kararlılığını gösterdiğini’ kaydetti.
 
- İsviçre’de düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi’nde konuşan Sullivan, ABD yetkililerinin Çin ve diğer ülkelerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna ihtilafına yönelik barış önerileri hakkındaki görüşünü bilmek istediğini söyledi. Sullivan, “Açıkçası Çin gibi ülkelere şunun sorulması gerektiğini düşünüyorum: Putin'in ortaya koyduğu şeyin barış için kabul edilebilir bir temel olduğunu düşünüyor musunuz? Çünkü eğer yanıtları ‘evet’ ise, o halde BM Şartı’na sırt çeviriyorlar demektir” ifadelerini kullandı. Sullivan, konferansta Çinli temsilcilerin bulunmamasının Pekin'in Ukrayna ihtilafına ilişkin tutumunun gerçekte ne olduğunu gösterdiğini, diğer ülkelerin de bunu dikkate alması gerektiğini vurguladı. (Sputnik)
 
- Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron zirvedeki konuşmasında "Hepimiz kalıcı bir barış inşa etmeye kararlıyız. Ve çoğumuzun söylediği gibi, böyle bir dünya Ukrayna'nın teslim olduğu bir dünya olamaz” dedi. Macron, "Herkes kalıcı bir barış istiyor, yani uluslararası kurallara saygılı ve Ukrayna'nın egemenliğini yeniden tesis eden bir barış. Ortada bir saldırgan var, bir de kurban var" diye konuştu.
 
- İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Putin'in açıklamasının "gerçekten çok bir propaganda hilesi olduğunu düşündüğünü" söyledi. Meloni, "Başkan Putin'in teklifi şu: Ukrayna'nın Ukrayna'nın işgalini tanıması ve işgal altındaki bölgelerden vazgeçmesi halinde barış görüşmelerini yapmaya hazırız... Bu öneri bana pek etkili gelmiyor" dedi.
 
- Batı'dan Putin'in son barış ve müzakere şartlarına sert eleştiriler gelirken, İsviçre konferansına katılan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Putin'in önerdiği Ukrayna ile barış müzakerelerinin başlatılmasına ilişkin koşulların, içeriği ne olursa olsun, anlaşmazlığın çözümüne yönelik önemli bir adım olduğunu" söyledi. Fidan, “Önümüzde Ukrayna barış planı var.  Rusya yakın zamanda belirli koşullar önerdi. İçeriği ne olursa olsun bunlar önemli adımlar ve başlangıçta bir umut ışığı. Çatışmanın diğer tarafı Rusya'nın temsil edilmesi durumunda bu konferansın daha sonuç odaklı olacağını belirtmeliyim" dedi.
 
- Avrupa diplomasisi başkanı Josep Borrell, "Rusya'nın barış sürecine gerçek bir ilgi göstermediğini" savundu. Borrell, "Putin'in kabul edilemez taleplerinin amacı, Ukrayna'nın işgalini meşrulaştırmak ve Rusya yeniden silahlanıp uzun bir savaşa hazırlanırken barış çabalarını baltalamak. Sadırgan ateşkes şartlarını dikte edemez" diye konuştu.
 
- Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Batı’nın Asya, Afrika ve Güney Amerikaülkelerinin desteği olmadan Rusya'yı Ukrayna ihtilafına ilişkin görüşünü değiştirmeye zorlayamayacağını belirtti. Nehammer, Batı'nın Asya, Afrika ve Güney Amerika ülkelerinin desteği olmadan Rusya'yı etkileyemeyeceğini ve Moskova’yı Ukrayna ihtilafına ilişkin görüşünü değiştirmeye zorlayamayacağını söyledi. Nehammer, “Asya, Afrika ve Güney Amerika ülkelerinin temsilcileri olmadan Rusya Federasyonu'nu fikrini değiştirmeye zorlayamayız” dedi.
 
- Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan bin Abdullah, İsviçre'deki Barış Zirvesi'nde Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriev Kuleba ile görüştü. Bakan zirvedeki konuşmasında,
Ukrayna'ya yönelik herhangi bir güvenilir barış müzakeresinin Rusya'nın katılımını gerektireceğini ve bunun da "zor tavizler" içereceğini söyledi. Suudi prens, "Uluslararası toplumun, barışa giden yol haritasının bir parçası olarak zor tavizler gerektirecek ciddi müzakerelere yönelik her türlü adımı teşvik etmesinin önemli olduğuna inanıyoruz" dedi.
 
- G7 ülkeleri liderleri, İtalya'daki zirvede "Rusya'nın Ukrayna'nın 486 milyar dolarlık zararını tazmin etmek zorunda olduğu" ifadesinie yer veren ortak bildiriyi kabul etti.
 
- New York Times gazetesi, İstanbul'da 2022 baharındaki Rusya-Ukrayna müzakerelerinde üzerinde anlaşmaya varıldığı iddia edilen anlaşmanın taslağını yayınladı. TIKLAYIN Müzakereler tamamen kesilmeden önce tarafların, Ukrayna'nın tarafsız bir ülke statüsünü güvence altına alması ve Avrupa Birliği'ne katılmasına izin verilmesi konusunda anlaştıkları, Rusya'nın, Ukrayna'nın Kırım'ı derhal Rus toprağı olarak tanıması talebinden vazgeçtiği begelere dayanılarak vurgulandı. NYT, anlaşmanın Ukrayna'nın “garantör ülkeleri” olan ABD,  Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa ile ilgii beşinci maddesine Rusya'nın "Ukrayna ile ilgili yapılacak bir mdahalenin tüm devletlerin üzerinde mutabakata vardığı karara dayanması" şartını Kiev'in "barış anlaşması şartlarının ihlali" olarak değerlendirdiği ve "bu madde Rusya'nın Ukrayna'yı yeniden işgal edebileceği ve herhangi bir askeri kararı veto edebileceği" şekinde yorumadığı bilgisinş paylaştı. 
 
- The New York Times'in haberine  göre, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin üyeleri arasında, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in ülkesinin Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri çatışmadaki rolüne ilişkin görüşlerinin değiştiğine ve Pekin'in gelecekte Moskova'yı daha güçlü destekleyeceğine dair artan bir inanç bulunuyor. Yazıda, "Sadece birkaç ay önce Amerikalı yetkililerin çoğu bu bakış açısını abartı olarak görüyordu ve Biden, Rusya ile Çin'in "karşılıklı şüpheleri aşıp" işbirliğine başlayabileceğine dair şüphelerini kamuoyuna açıklamıştı. Artık görüşleri değişti; Bazı yönetim mensupları, Çin'in diğer ülkeleri 15-16 Haziran'da İsviçre'de yapılacak barış konferansına katılmaktan caydırmaya çalıştığına inanıyor" denildi.
 
- Financial Times'ın haberine göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Nisan 2023'te Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile yaptığı toplantıda, ABD'nin Pekin'i Tayvan'a saldırmaya zorlamaya çalıştığını söyledi. Şi, ABD'nin adayı işgal etmesi için Çin'i kandırmaya çalıştığını ancak Çinli yetkililerin "yemi yutmadığnı" söyledi. Başka bir kaynak, Çinli liderin Çinli yetkililere de benzer uyarılarda bulunduğunu söyledi. Bazı Çinli yetkililer ve emekli subaylar da gazeteye, "Washington'un Tayvan'a silah sağlayarak Pekin'i kışkırtmaya çalıştığını" ileri sürerek benzer görüşler dile getirdiler. 
 
15 Haziran Cumartesi
 
- Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ZDF'ye verdiği röportajda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'daki anlaşmazlığın çözümüne yönelik önerilerinin "G7 zirvesinde tartışılmadığını ve ciddiye alınmadığını" söyledi. Scholz'a göre Putin'in açıklamaları İsviçre'deki barış zirvesiyle ilgili.  Almanya Şansölyesi, bu toplantı sırasında daha sonraki barış konferanslarının temellerinin atılacağını belirterek "Bu, şimdi onu büyütmek için suladığımız diplomatik bir tohumdur" dedi.
 
Sputnik'in aktardığına göre Scholz, "Herkes bunun ciddi bir öneri olmadığını ancak İsviçre'de yapılacak barış konferansıyla bir ilgisi olduğunu biliyor. Ancak Putin aynı zamanda onun için gerçekte neyin önemli olduğunu ortaya koydu. O da klasik olarak emperyalist bir şekilde toprak fethetme. Bunun için büyük ölçüde askeri güç kullandı, acımasız bir savaş başlattı ve emperyalist hayali uğruna 100 bin Rus askerinin ölmesini ya da ağır yaralanmasına razı oldu. Dolayısıyla bu işe yarayabilecek bir öneri değildir" dedi.
 
Scholz ayrıca G7 zirvesinde Ukrayna'ya 50 milyar dolar olarak duyurulan yardımın yıl sonuna kadar sağlanacağına olan güvenini de dile getirdi, "Bu planın başarılı olacağına artık kesinlikle inanıyorum. Aylardır bunun hazırlığını yapıyoruz. Ukrayna artık destek alacağını anlıyor. Bu hem savunma hem de diğer sorunların çözümü için kullanılabilecek büyük bir miktar” dedi.
 
14 Haziran Cuma günü Rusya Dışişleri Bakanlığı liderleriyle yaptığı toplantıda konuşan Putin, ateşkes ve müzakerelerin başlaması için şu koşulları önermişti:
 
- Ukrayna birliklerinin Donteks HC, Lugansk HC, Herson ve Zaporojye bölgelerinden çekilmesi;
 
- Ukrayna'nın tarafsız, bağlantısız ve nükleer silahsız statüsü;
 
- Ukrayna'nın askerden arındırılması ve Nazilerden arındırılması;
 
- Uluslararası anlaşmalarda Kırım, Sivastopol, Donetsk HC, Lugansk HC, Herson ve Zaporojye bölgelerinin Rusya bölgeleri olarak statülerinin belirlenmesi;
 
- Rusya'ya yönelik tüm Batı yaptırımlarının kaldırılması.
 
Rusya Devlet Başkanı, Kiev'in bu şartları kabul etmesi halinde Moskova'nın "derhal ateşkes emrini vereceğini ve müzakerelere başlayacağını" söyledi. Putin, bunun çatışmayı dondurmak değil, bitirmek olacağını da vurguladı. Devlet başkanı, Ukrayna'nın reddetmesi durumunda, "farklı gerçekliklerin ve müzakere koşullarının ortaya çıkacağını" ekledi.
 
- Ukrayna Devet Başkanı Zelenskiy, bugün başlayacak ve yarın tamamlanacak "savaşın barışçıl çözümüne yönelik zirve" için İsviçre'ye geldi. İsviçreli yetkililer, toplantıya 92 ülke ve sekiz kuruluşu temsil eden 100 heyetin katılacağını doğruladı. İsviçre, toplantıya "dünyanın her bölgesinden 57 devlet ve hükümet başkanı dahil" 100 heyetin katılacağını söyledi. Toplantıda Rusya'nın temsilcisi olmayacak. Yapılan resmi açıkamaya göre İsviçre'nin Nidwalden kantonundaki Bürgenstock kasabasında düzenlenecek Ukrayna Barış Konferansı'nda, "Rusya-Ukrayna arasında Şubat 2022'den bu yana devam eden çatışmaları uluslararası hukuka dayalı kalıcı barışa ulaştırmanın yolları" tartışılacak. 
 
Kiev'in inisiyatifiyle düzenlenen zirvede katılımcılar ortak bir deklarasyon yayınlamayı planlıyor. Moskova konferansa davet edilmedi ve "ne İsviçre zirve formatının ne de orada onaylanacak belgelerin bir önemi olmayacağını" defalarca dile getirdi. 
 
Zirveye Biden seçimkampanyası çalışmaları nedeniye katılmıyor. Washington, Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan tarafında temsil edilecek. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil edecek. Çin de zirvede olmayacak. Pekin, bir barış konferansının çatışmanın her iki tarafını da içermesi gerektiğinde ısrarlı.
 
Bürgenstock'taki zirve sonrasında kabul edilmesi planlanan bildirgede "barış formülünün" yalnızca üç maddesi yer alıyor. Bunların arasında askerlerin geri çekilmesi talebi bulunmuyor. Belge, nihai olarak kabul edilmesi halinde nükleer güvenlik, gıda güvenliği, alıkonulan çocukların dönüşü ve mahkumların serbest bırakılmasına ilişkin atıfları içerecek. Analistlere göre bu maddeler "katıımcılar en fazla uzlaşma sağlayacak ve kimse arasında anlaşmazlığa neden olmayacak şekilde" seçildi.
 
- Belgorod bölgesi valisi Vyaçeslav Gladkov, Şebekino'daki çok katlı bir binanın girişinin Ukrayna saldırısı sonrası çökmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının beşe çıktığını duyurdu.
 
- G7 liderleri, İtalya'daki zirve sonrasında "Rusya'nın Ukrayna'daki sebep olduğu zararı tazmin etmesi gerektiğini" belirten bir bildiri kabul etti.
 
- Brüksel'de düzenlenen NATO Savunma Bakanları Zirvesi'ne katılanlar, ittifakın Ukrayna'ya silah tedariğinde daha aktif rol alması konusunda fikir birliğine vardı.
 
- Belçika'nın AB ilişkiler bakanlığı, Ukrayna ve Moldova'nın Avrupa Birliği'ne katılım konusunda resmi müzakerelere 25 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Macaristan daha önce Ukrayna ile müzakerelere karşı çıkıyordu.
 
- Reuters ajansı, Almanya'nın Rusya'ya karşı yaptırımlar üzerinde anlaşmaya varılmasını engellediğini yazdı. AB'nin Rusya'ya yönelik 14. yaptırım paketini, Almanya'nın, "yaptırım rejiminin enerji şirketlerinin yan kuruluşları tarafından ihlal edilmesindeki sorumluluk" konusundaki tutumu nedeniyle onaylayamadığı belirtildi.
 
Avrupalı ​​diplomatlar Reuters'e, AB büyükelçilerinin 14 Haziran'daki müzakerelerde Rusya'ya yönelik 14'üncü yaptırım paketi üzerinde anlaşmaya varamadıklarını, bu konunun Almanya'nın tutumu nedeniyle son dakikada gündemden çıkarıldığını söyledi. Ajans, AB ülkeleri temsilcilerinin bir aydan fazla bir süredir, Rus sıvılaştırılmış doğal gazının (LNG) sevkinin yasaklanmasını ve Avrupalı ​​operatörleri yan kuruluşları ile üçüncü ülkelerdeki ortaklarının bu kısıtlamalarını ihlal etmesinden sorumlu tutacak bir planı içeren yeni yaptırım paketini tartıştıklarını belirtiyor. Habere göre, daha önce yaptırımlara karşı çıkan Macaristan, bunları kabul etmeye istekli görünüyordu, ancak Almanya, üçüncü ülkelerdeki yan kuruluşların ve ortakların faaliyetlerine ilişkin sorumluluk hükmünün kendi endüstrisi üzerindeki olası olumsuz etkisini dile getirerek itiraz etti. Taslak kısıtlamalar aynı zamanda "Rusya'nın askeri eylemlerine katkıda bulunan gemilerin AB limanlarına erişiminin yasaklanmasını" da içeriyor. AB büyükelçilerinin bir sonraki toplantısı 19 Haziran'da yapılacak.
 
Alman ajansı DPA, Almanya'nın Rusya'ya karşı yeni bir yaptırım paketinin kabul edilmesini engellediğini bildirdi . Yayına göre Berlin, Alman firmalarının ihlallerden sorumlu tutulabileceği korkusuyla şirket yan kuruluşlarının yaptırımları ihlal etmesinden kaynaklanan sorumluluğunu kaldırmayı veya bu tedbiri belirli mal kategorileriyle sınırlamayı teklif ediyor.
 
- Çin, Rusya ve Ukrayna'ya barış görüşmelerini "mümkün olduğu kadar çabuk" başlatma çağrısında bulundu.  Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, İsviçre'de Ukrayna'daki savaşın barışçıl çözümüne yönelik zirvenin başlamasından önce, Kiev ile Moskova arasında doğrudan müzakerelerin yapılması gerektiği konusundaki ısrarını tekrarladı. Geng Shuang, “Silahlar savaşı sona erdirebilir ancak kalıcı barış getiremez. Çin, çatışmanın taraflarını siyasi irade göstermeye, birbirleriyle yarı yolda buluşmaya ve ateşkes sağlamak ve düşmanlıklara son vermek için mümkün olan en kısa sürede barış müzakerelerine başlamaya çağırıyor" dedi. 
 
- G7 liderleri İtaya zirvesinde İran'a yönelik de bir dizi uyarıda bulundu. Taraflar Tahran'ın Rusya'ya balistik füze ve bunlar için gerekli teknolojiyi transfer etmesine karşılık "hızlı ve koordineli yanıtta" uzlaştıklarını bildirdi.
 
- Rostov valisi Kamensk-Şakhtinsky'ye insansız hava aracı saldırısı yapıldığını bildirdi. Vali, "Sabah saat dört sularında Kamensk-Şakhtinsky bölgesinde hava savunma güçleri birçok İHA'yı düşürdü. Drone enkazı sanayi sitesine düştü, herhangi bir can kaybı yaşanmadı” dedi.
 
- Savunma Bakanlığı, Rostov bölgesinde üç insansız hava aracının düşürüldüğünü duyurdu.
 
 
 
14 Haziran Cuma
 
- Rusya'nın Belgorod bölgesindeki yerleşim birimi Şebekino'da Ukrayna saldırısı sonucu bir evin girişinin çöktüğü, enkaz altında kalan çok sayıda sivile ulaşılmaya çalışıldığı bildirilyor. Yetkilier iki kişinin cesedine ulaşıldığını, beş kişinin yaralı kurtarıldığını duyurdu. Enkaz altında kaç kişi olduğu henüz bilinmiyor. 
 
- Moskova Borsası'nda dolar ve euro cinsinden işlemlerin durdurulmasının ardından Rusya'da para piyasaları sakin bir seyir iziyor. RBC'ya göre Merkez Bankası 15 haziran için resmi kuru, dolarda 89,07 ruble, euroda 95,15 ruble olarak açıklandı. Serbest piyasada ise dolar 94,84 rubleden, euro 103,29 ruble satış kurundan işlem görüyordu. 
 
-  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da çatışmaların sonlanıp müzakerelerin başlaması için sunduğu teklife NATO ve ABD'den ilk tepkiler geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna'daki çatışmanın sonlanması için duyurduğu yeni inisiyatifin kabul edilmesinin Rusya'nın hedeflerine ulaşması anlamına geleceğini belirtti. 
Teklifin kabulü halinde Ukrayna'nın şu anda Rusya'nın kontrolü altında tuttuğundan çok daha geniş çapta topraktan çekilmesi gerekeceğini söyleyen Stoltenberg, askerlerini çekmesi gereken Ukrayna değil, Rusya olduğunu savundu.Teklifin iyi niyet kanıtı değil, Rusya'nın askeri hedeflerine ulaşmayı arzuladığının kanıtı olduğunu iddia eden Stoltenberg, "Bu bir barış teklifi değil, daha fazla işgali öngören bir teklif" diye ekledi. (Sputnik)
 
- ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise, Putin'in Ukrayna'ya barışın şartlarını dikte etme hakkına sahip olmadığını savundu. Austin, Ukrayna çatışmanın 'kilit aşamaya' geldiğini öne sürerek ABD ve müttefiklerinin silah sevkiyatını artırması gerektiğini de sözlerine ekledi. 
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Başkan Putin'in ateşkes ve Ukrayna ile müzakerelerin başlatılması önerisini "güvenilemeyecek bir ültimatom" olarak niteledi.  Zelenskiy, "Putin'in koşulları yerine getirilirse Rusya saldırıyı durdurmayacak. Bunlar geçmişteki mesajlardan hiçbir farkı olmayan ültimatom mesajlarıdır” dedi.
 
- Ukraynalı yetkililer, Rusya'nın anlaşmazlığın barışçıl çözümü için istediği şartları. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Danışmanı Mihail Podolyak,  Putin'in yeni girişiminin "gerçek bir barış önerisi içermediği" yorumunu yaptı. Podolyak, "Bunda yeni bir şey yok, gerçek bir barış teklifi yok" dedii
 
- Başkan Putin, Dışişleri Bakanlığı'ndaki konuşmasında, Ukrayna ile ateşkes ve müzakerelerin başlaması için şartları açıkladı. Rus lider bu şartların ilk olarak, referandumla Rusya Federasyınu'na katılan Lugansk, Donetsk, Herson ve Zaporojye bölgelerinden Ukrayna birliklerinin tamamen çekilmesini istedi. Putin, "Dikkatinizi şuna çekmek istiyorum: tam olarak bu bölgelerin Ukrayna'ya dahil oldukları sırada mevcut olan idari sınırları dahilindeki tüm topraklarından çıkmalılar" diye ekledi.
 
Putin, "Kiev böyle bir karara hazır olduğunu açıklayıp birliklerini bu bölgelerden gerçek anlamda geri çekmeye başlar başlamaz ve aynı zamanda NATO'ya katılmayı reddettiklerini resmi olarak onlara bildirir bildirmez, tarafımız tam o anda ateşkes emrini verecektir ve müzakerelere başlayacaktır" dedi.
 

Putin'e göre bunlar çatışmanın dondurulmasına yönelik değil, nihai olarak tamamlanmasına yönelik öneriler.
 
Sutnik'in haberine göre Ukrayna'yla ateşkes yapılması için Rusya'nın şartlarını sıralayan Devlet Başkanı Putin, Ukraynalı birliklerin Rusya'ya katılan yeni bölgelerin tamamından çekilmelerini ve Kiev'den NATO'ya üyelik planları bulunmadığını açıklamalarını talep etti.
 
Rusya lideri, ateşkes konusunda Kiev'e şu mesajı gönderdi:
 
"Müzakereler için Ukraynalı birliklerin Donetsk Halk Cumhuriyeti, Lugansk Halk Cumhuriyeti, Herson ve Zaporojye bölgelerinden tamamen çekilmesi gerekiyor. Dikkatinizi çekeyim, bu bölgelerin Ukrayna'ya katıldıkları anda mevcut olan idari sınırları dahilindeki tüm topraklarından çekilmeliler. Kiev, böyle bir kararı uygulamaya hazır olduklarını ve birliklerini bu bölgelerden fiilen çekmeye başlayacaklarını açıkladığında ve NATO'ya üyelik planlarından vazgeçtiklerini resmen bildirdiklerinde, bizim derhal, tam olarak o anda ateşkes uygulama ve müzakerelere başlama talimatı verilecek. Tekrar ediyorum, biz bunu derhal yapacağız."
 
Putin, Rusya'nın yeni barış teklifinin çatışmanın dondurulmasını değil, tam ateşkes öngördüğünün altını çizdi.
 
Devlet Başkanı, "En önemli hususun altını çizeyim. Teklifimizin özü, Batı'nın istediği gibi geçici bir ateşkes veya ateşin askıya alınması değil. Onlar (Batı) kayıplarını gidermek, Kiev rejimini yeniden silahlandırmak ve yeni bir saldırıya hazırlamak istiyor. Tekrar ediyorum, burada (teklifimizde) söz konusu olan çatışmanın dondurulması değil, onun nihai olarak sonlandırılmasıdır" vurgusu yaptı.
 
Putin, Kiev ve Batı'nın Moskova'nın yeni barış teklifini reddetmesi halinde, Ukrayna için sahadaki durum daha da kötüye gideceği için önerilen şartların da değişeceği uyarısında bulundu.
 
Rus lider, "Eğer Kiev ve Batılı başkentlerde bulunanlar, önceden de olduğu gibi yine reddederlerse, en nihayetinde bu onların meselesi, akan kanın devam etmesi konusundaki sorumluluk da onlara ait olacak. Sahadaki, kesişme hattındaki gerçekliğin Kiev'in lehine olmayan bir yönde değişeceği aşikar ve müzakerelere başlama şartları da farklı olacak" dedi.
 
Rusya'nın barışçıl çözüm için Ukrayna'nın tarafsız, blok dışı, nükleer silahsız olmasını, silahsızlandırılmasını ve Nazilerden arındırılmasını talep ettiğini söyleyen Putin, Ukrayna krizinin barışçıl çözümüne yönelik temel anlaşmaların kayıt altına alınması gerektiğini ve doğal olarak Rusya karşıtı yaptırımların kaldırılmasının öngörüldüğünü de belirtti.
 
- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus büyükelçilerin bulundukları ülkelerdeki hükümetlere Putin'in Ukrayna'da ateşkesle ilgili teklifini ve detaylı açıklamaları ileteceğini, ancak Rus tarafının kimsenin peşinden koşmayacağını söyledi.
 
Lavrov, Putin'in teklifiyle birlikte haftasonu İsviçre'deki yapılacak Ukrayna konferansına katılacak tarafların ele alacakları bir konu ortaya çıktığını da kaydetti.
 
Batı'ya Putin'in teklifini iyice dinleme çağrısı yapan Lavrov, Batılı ülkeler önceki teklifleri reddettiğinde ortaya iyi bir sonuç çıkmadığını anımsattı
 
- Washington Post'un Amerikalı yetkililere atıfta bulunularak bildirdiğine göre, dün Ukrayna ve ABD başkanları Zelenskiy ve Biden tarafından imzalanan güvenlik belgesi  Kongre tarafından onaylanmayacak, bu da her an iptal edilebileceği anlamına geliyor.  Haberde, yeni geecek başkanının 10 yıllık anlaşmayı iptal etme hakkı olacağı belirtiliyor. Washington Post'un yazdığı gibi, Zelensky ve Biden tarafından üzerinde mutabakata varılan belge bir anlaşma değil, bu da Kongre tarafından onaylanamayacağı anlamına geliyor.
 
- Rusya ve Ukrayna, çatışmada öldürülen bazı askeri personelin cenazelerini karşılıklı olarak  teslim ettikleri bildirdi. Devlet Duması milletvekili Şamsail Saraliev'e göre 32 askeri personelin naaşları Rusya'ya iade edildi. Ukrayna'daki Savaş Esirlerine Muamele Koordinasyon Merkezi de, 254 cenazenin Ukrayna'ya teslim edildiğini bildirdi.
 
- Rusya ile ilişkileri bozulan Ermenistan'dan yeni adım: Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, yarın İsviçre'de yapılacak Ukrayna “barış zirvesine” katılacak. 
 
-  Bloomberg haberine göre G7 ülkeleri, Rus petrolüne yönelik yaptırımların uygulanmasına dair kontrolü sıkılaştırmanın yanı sıra enerji projeleri ve metal satışına da yeni kısıtlamalar getirmeyi planlıyor. 
 
- Başkan Zelenskiy, G7 zirvesinde Biden ile düzenlediği basın toplantısında, Çin Devlet Başkanı Şi'nin "Rusya'ya 'tek bir silah' satmayacağına söz verdiğini" söyledi. Zelenskiy, “Çin lideriyle telefon görüşmesi yaptım. Bana Rusya'ya tek bir silah bile satmayacağını söyledi. Eğer saygıdeğer bir insansa bunu yapmayacak, çünkü söz verdi” dedi. Zelensky ve Şi, Nisan 2023'te telefon görüşmesi yapmıştı. Çin tarafı, Şi Cinping'in Ukrayna'daki çatışmaya diplomatik çözüm çağrısında bulunduğunu söylemişti. 
 
- İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, G7 ülkelerinin Ukrayna'ya dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen gelirlerle güvence altına alınan 50 milyar dolarlık kredi sağlanması konusunda anlaşmaya vardığını söyledi. İtalya'nın Apulia bölgesinde düzenlenen G7 zirvesinde konuşan Meloni, “Yetki alanlarımızda dondurulan Rus varlıklarından elde edilen gelirlerinkullanılacağı kredi mekanizması aracılığıyla Ukrayna'ya yıl sonuna kadar yaklaşık 50 milyar dolar tutarında ek mali yardım sağlamak üzere siyasi bir anlaşmaya vardığımızı belirtmek istiyorum” dedi. Sputnik'in aktardığına göre 
dondurulmuş Rus varlıklarına el konulmasının söz konusu olmadığını belirten Meloni, “Elbette bu varlıklara el konulmasından değil, zaman içinde biriken faizlerden bahsediyoruz” ifadesini kullandı.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı'nın raporuna göre dün gece hava savunma sistemler Rostov bölgesi üzerinde 70 İHA'yı imha etti. Rapora göre ayrıca Kursk ve Voronej bölgelerinde ikişer, Belgorod ve Volgograd bölgelerinde ve  Kırım üzerinde birer olmak üzere altı adet uçak tipi insansız hava aracı daha düşürüldü.
 
- Bölge valisi Aleksandr Gusev, Ukrayna'ya ait insansız hava araçlarının Voronej bölgesinin Liskinsky bölgesindeki bir petrol deposuna saldırısı sonucunda yakıt tanklarının hasar gördüğünü söyledi.
 
- Rusya’nın güneyindeki Rostov Bölgesi’nin Valisi Vasiliy Golubev, Ukrayna ordusunun insansız hava araçlarıyla (İHA) gerçekleştirdiği yoğun saldırı sonucu bölgedeki birkaç yerleşim yerinin elektriksiz kaldığını belirtti.
 
- Ermenistan ile Bearus arasında büyükelçiliklerin karşılıklı çekilmesi ile diplomatik kriz yaşanırken yeni bir iddia ortaya atıldı. Amerkan yayaını Politico, ele geçirdiği gizli belgelere dayanarak son savaş arifesinde Azerbaycan’ın, Belarus’tan insansız hava araçları, toplar dahi çok sayıda silah aldığını iddia etti.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin Ermenistan ve Gürcistan'daki protestolara verdiği tepkilerdeki farklılıklara dikkat çekerek, ‘kurallara dayalı dünya düzeninin’ kurallarını kendine uyacak şekilde kolaylıkla değiştirebildiğini belirtti. Zaharova, Erivan'daki Amerikan büyükelçiliğinin Ermenistan'da mitinglerin sorumlu bir şekilde yapılması gerektiğini dile getirirken, Tiflis'teki diplomatik misyonun Gürcistan'daki protesto olaylarını desteklemesinin bunun en açık örneği olduğunu kaydetti. ABD büyükelçiliklerinin Erivan ve Tiflis'teki protestolara olan farklı tepkilerine dikkat çeken Zaharova, Ermeni protestoculardan şiddetten kaçınmaları ve kolluk kuvvetlerinden düzeni sağlamaları istenirken, Gürcistan örneğinde, hükümet yetkililerinin protestoculara yönelik eylemlerinin kabul edilemezliğini ve protestocuların seslerini duyurma hakkının olduğunu savunduklarını belirtti. (Sputnik)
 
- Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Batı'da dondurulan Rus varlıklarına olası el konulmasının tehlikeli bir emsal oluşturacağını, Rusya’nın uluslararası topluma ABD ve uydularının bu tür davranışlarına karşı çıkma çağrısında bulunduğunu söyledi.
 
 
13 Haziran Perşembe
.
- Ukrayna ve ABD başkanları Zelenskiy ve Biden, İtalya'daki G7 zirvesi sırasında uzun süredir gündemde olan  güvenlik anlaşmasını imzaladı. Anlaşmanın süresi 10 yıllık. Reuters'in haberine göre anlaşmada, diğer hususların yanı sıra, ABD'nin bu anlaşma ile Ukrayna'nın olası NATO üyeliğini desteklediği belirtiliyor. Belgenin metninde "Ukrayna'nın güvenliğini sağlamak için her iki taraf da önemli bir askeri güce, güçlü potansiyele ve savunma sanayii açısından Kuzey Atlantik İttifakının standartlarını karşılayacak sürekli yatırımlara Ukrayna'nın  ihtiyacı olduğunu kabul ediyor" denildi.
Anlaşmaya göre ABD, Ukrayna'ya uzun vadeli malzeme, eğitim ve danışmanlık, teknik, istihbarat ve diğer destek sağlamayı taahhüt ediyor. 
 
Zirvede ayrıca Zelenskiy, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile de benzer bir güvenlik anlaşması imzaladı. Aynı anlaşma Almanya'dan İngiltere'ye kadar çok sayıda ülke ile imzalamıştı.
 
- Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Batı'nın Ukrayna'ya yaptığı yardımın sona ermesini bekleme planının başarısız olduğunu" söyledi. Reuters'in haberine göre  İtalya'daki G7 zirvesinde konuşan Scholz, "G7'nin Ukrayna'ya ek mali destek sağlama planları, zengin sanayileşmiş ülkelerinin çatışma başladıktan iki yıldan fazla bir süre sonra da ülkeye bağlılıklarını sürdürdüklerini gösteriyor" dedi.
 
- Moskovski Komsomolets'in haberine göre askeri uzmanlar, Ukrayna ordusunun Kırım'a büyük bir F-16 saldırısı için hazırlıklara başladığını düşünüyor. Haberde Ukrayna ordusunun birkaç gündür, büyük bir saldırı öncesinde "gökyüzünü temizlemek için" yarımadada bulunan uzun menzilli hava savunma sistemlerine  saldırmaya çalıştığı vurgulandı. Gazeteye konuşan bir kaynak, "Düşman gerçekten hava savunmamızı zayıflatmaya çalışıyor. Ukrayna'dan, yeni sağlanacak F-16'lar ve Sovyet uçaklarındna kalanlarla büyük bir hava saldırısı yapılabilir" dedi. Haberde 12 Haziran gecesi Ukrayna'nın Kırım'a saldırmaya çalıştığı, bu kez saldırının asıl hedefinin Karadeniz filosunun merkezi Sivastopol olduğu belirtildi.  Şehre 12 Amerikan ATACMS operasyonel-taktik füzesi ateşlendi. Füzelerin büyük kısmı vuruldu.
 
-  Belarus Dışişleri Bakanlığı istişarelerde bulunmak üzere ülkenin Ermenistan büyükelçisini geri çağırdı. Belarus Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Anatoly Glaz, “Bugün Ermenistan'da iç siyasi durumun ne kadar zor geliştiğini, ülke içindeki çatışmaların ne kadar hızla tırmandığını hepimiz görüyoruz. Ama Belarus'un bununla ne ilgisi olduğunu anlayamıyoruz?" dedi. Daha önce Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ne kendisinin ne de diğer Ermeni politikacıların, Azerbaycan'ı desteklediği gerekçesiyle Aleksandr Lukashenko liderliğindeki Belarus'u ziyaret etmeyeceğini söylemiş ve Minsk'deki büyükelçisini geri çekmişti. 
 
- Rusya Federasyonu'na bağlı Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin (DHC) Gorlovka Belediye Başkanı İvan Prihodko, Ukrayna ordusunun DHC'nin Golmovskiy yerleşimine düzenlediği saldırı sonucu Rus NTV televizyonunda görevli 3 gazetecinin yaralandığını duyurdu. Telegram hesabından açıklama yapan Prihodko, Gorlovka'ya bağlı Golmovskiy yerleşimine düzenlenen saldırıda NTV muhabiri Aleksey İvliyev ile 2 kanal çalışanının mesleklerini icra ettikleri sırada ağır yara aldıklarını belirtti. (Sputnik)
 
- Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Almanya'nın üçüncü Patriot sistemini Ukrayna ordusunun kompleksin yönetimine yönelik eğitimini tamamladıktan sonra Ukrayna'ya teslim edeceğini söyledi. Pistorius, Almanya'nın Ukrayna'ya ek Patriot hava savunma sistemi sağlayamayacağını söyledi. Alman bakan, kendilerinin halihazırda mevcut miktarın dörtte birini tedarik ettiğini, artık işin ortaklara kaldığını açıkladı.
 
- İngiltere  Dışişleri Bakanlığı, bugün Rusya'ya yönelik yeni yaptırımları açıklayacağını bildirdi.
 
- Bloomberg haberine göre G7 ve AB üyeleri Kiev'e kredi sağlayacak ve bu krediler dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen karlardan geri ödenecek.
 
- Letonya Savunma Bakanı Andris Spruds, Letonya'nın İngiltere ile ortaklaşa oluşturulan bir girişim kapsamında ilk insansız hava aracı partisini Ukrayna'ya gönderdiğini söyledi.
 
-  Polonya Ulusal Güvenlik Bürosu başkanı Jacek Severa, Varşova'nın Patriot uçaksavar füze sistemlerini Kiev'e devretmeyi düşünmediğini söyledi.
 
- Politico'nun haberine göre bazı Avrupa ülkelerinin dışişleri bakanları, Rusya'ya karşı gelecekteki yaptırım paketinin bir parçası olarak Rus diplomatların AB ülkelerindeki hareket özgürlüğünün sınırlandırılması talebiyle AB diplomasisi başkanı Josep Borrell'e başvurdu.
 
- Genel Sekterer Jens Stoltenberg, NATO'nun F-16'lar da dahil olmak üzere ittifak silahlarının Rusya topraklarında kullanılmasını "bir tırmanma işareti" olarak görmediğini söyledi.  Stoltenberg, F-16 savaş uçakları için Ukraynalı pilotların yaz sonuna kadar hazır olacağını doğrulamadı.
 
- Çin Dışişleri Bakanlığı ABD yaptırımlarına ilişkin yaptığı açıklamada, Çin'in her türlü yasa dışı tek taraflı yaptırıma kararlılıkla karşı çıktığını söyledi.
 
- G7 Zirvesi, bugün resmen başlıyor. Zirve 13-15 Haziran günlerinde İtalya'nın Puglia bölgesinde Borgo Egnazia beldesinde gerçekleştirilecek. AFP'nin haberine göre G7 ülkeleri, Ukrayna'ya bu yıl sonuna kadar 50 milyar dolar tutarında ciddi bir mali yardım sağlama kararı aldı. Haberde, söz konusu dilimin Rusya Federasyonu'nun dondurulmuş varlıkları kullanılarak tahsis edileceği belirtiliyor.  Konunun G7 zirvesinde karara bağlanması bekleniyor. Rusya'nın çopu AB'de olmak üzere 300 milyar doların üzerinde dondurulmu varlığı bulunuyor. 
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Telegram kanalından yaptığı paylaşımda NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Kiev'e silah tedarikinin ittifak üyeleri için zorunlu hale geleceği yönündeki açıklamasına dikkat çekerek ABD’nin NATO bayrağı altında AB ülkelerini Rusya ile doğrudan çatışmaya sürüklediğini vurguladı. Sputnik'in aktardıpına göre Zaharova, “Peki AB ülkeleri Washington’un kendilerini NATO bayrağı altında Rusya ile doğrudan çatışmaya sürüklediğini anlıyor mu? Batı kamuoyuna histerik bir şekilde Rusya’nın sözde ‘Batılı ülkelere yönelik kaçınılmaz saldırısı’ tezinin pompalanması tek bir anlama geliyor. Biden yönetiminin hem kendi hükümetini hem de Amerikan ekonomisini çöküşten korumak için Avrupa kıtasında daha fazla kan dökülmesine ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.
 
- Rusya'nın en büyük mobil telefon ve internet operatörü MTS, beş ülkeden eş zamanlı olarak gerçekleştirilen yılın en güçlü DDoS saldırısına maruz kaldığını duyurdu. Açıklamaya göre bilgisayar korsanları, Çin, Türkiye, İspanya, Polonya ve Ekvador'dan gelen 20 bin cihazla operatörün geniş bant internet erişim ağına saldırdı. Eylemler 500'den fazla IP adresine yönelik gerçekleşti. Şirkete göre saldırı yaklaşık iki saat sürdü ve püskürtüldü.
 
- Belarus Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakan Yardımcısı Pavel Muraveyko, Belarus ordusunun nükleer silah kullanmaya hazır olduğunu söyledi. Rusya ve Belarus ordularının gerçekleştirdiği stratejik olmayan nükleer silah tatbikatı hakkında açıklama yapan Muraveyko, "Stratejik olmayan nükleer silah kullanımıyla ilgili önemli konulardaki bu tür eğitimler ve talimler, hazırlık düzeyimizi ve potansiyelimizi artırmanın yöntemlerinden biri. Sonuçları değerlendireceğiz ancak şu an kesin olarak söyleyebilirim ki, Belarus Silahlı Kuvvetleri'nin birlikleri özel nükleer silahları kullanmaya hazır" dedi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, dün gece Yaroslavl ve Vladimir bölgeleri üzerinde dört Ukrayna insansız hava aracının imha edildiğini bildirdi. Mesajda, "Görev başındaki hava savunma sistemleri tarafından, Yaroslavl bölgesi topraklarında üç İHA, Vladimir bölgesi topraklarında bir İHA imha edildi" denildi.
 
-  İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın G7 zirvesinde Ukrayna'nın acil ihtiyaçları için 242 milyon pound (yaklaşık 310 milyon dolar) yardım tahsisini açıklayacağı bildirildi.
 
- Bloomberg'in haberine göre ABD istihbaratı, "Rusya'nın sonbahardaki ABD seçimlerini etkilemeye ve Ukrayna'ya verilen desteği zayıflatmak için faaliyet gösterdiğini" iddia etti. 
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, İsviçre'de düzenlenecek uluslararası bir konferansın hazırlıklarını görüştü.
 
- Yemen'de Husi güçleri, kısa süre bir Rus limanından yola çıkan Tutor adlı yük gemisine saldırdı. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), saldırıda makine dairesinin hasar gördüğünü duyurdu.  Yunanistan'a ait olan gemi Liberya bayrağı taşıyordu.
 
- Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, büyükelçilikte Rusya Günü münasebetiyle düzenlenen etkinlikte, Moskova'nın ABD’nin dayattığı çatışmaya yanıt vereceğini ifade etti. Antonov, “ABD yönetimi, bir sonraki yaptırım ‘paketini’ açıklayarak Rus halkını tebrik etti. Kendimizi ortak olarak dayatma niyetinde değiliz. Rusya, Amerikalılar buna hazır olduğunda dürüst ve eşit bir diyaloğa açıktır. Buna rağmen bize dayatılan bu çatışmaya uygun ve kararlı bir yanıt vereceğiz” diye konuştu. (Sputnik)
 
 
12 Haziran Çarşamba
 
- ABD Ulusal Güvenlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Sullivan, ABD ve Ukrayna'nın 13 Haziran'da güvenlik garantilerine ilişkin bir anlaşma imzalayacağnı duyurdu.
 
-  Sullivan, "ABD, Rusya Federasyonu'nun dondurulmuş varlıklarından elde edilen gelirin Ukrayna için kullanılması konusunda beklemek istemiyor" dedi.
 
- BM Genel Sekreteri Guterres, İsviçre'de düzenlenecek Ukrayna konulu konferansa katılmayacağını söyledi.
 
- Ermenistan, 2002'de Rusya öncülüğünde kurulan ve o dönem "NATO'ya rakip" olarak yorumlanan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nden (KGAÖ) çekileceğini duyurdu. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “Tüm bunların sorumlusu, üyeleri bize ve Azerbaycan'a karşı savaş planlayan bu ittifakı kuranlardır” diye konuştu. Sputnik'in aktardığına göre parlamentoda konuşan Paşinyan, Ermenistan'ın karşı karşıya kaldığı tehditlerden sorumlu olanların 'sadece sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemekle kalmayıp Azerbaycan'la birlikte ülkesine karşı bir savaş planlayan bloğu oluşturanlar' olduğunu belirtirken, milletvekillerinin Ermenistan’ın KGAÖ’den çekilmesi gerektiği ile ilgili tepkisinin ardından verdiği yanıtında, "Biz çekileceğiz, beni bununla mı korkutuyorsunuz? Biz iyi gidiyoruz, ne zaman ayrılacağımıza biz karar vereceğiz. Sizce bir sonraki adım nedir, geri dönebileğimizi mi düşünüyorsunuz? Hiç merak etmeyin” ifadelerini kullandı.  Uzun zamandır KGAÖ’den uzaklaştığını diğer üyelere de hissettiren Ermenistan, yakın zamanda KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi’nin 23 Kasım 2023 tarihli ‘2024 Bütçesi’ kararına ve bu kararda öngörülen faaliyet finansmanına katılmaktan vazgeçtiğini duyurmuştu. 
 
RBC'nın haberine göre, Erivan'ın KGAÖ bütçesine payını ödemeyi reddetmesi üzerine gerginlk artmıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, örgütün bütçesinde ayarlama yapılacağını söyledi ancak cumhuriyetin hâlâ birleşmeye yönelik mali yükümlülükleri olduğunu hatırlattı. Moskova, Ermenistan'ın KGAÖ'den çıkmasının, ülkeyi "Güney Kafkasya'daki son derece tehlikeli planlarının uygulanması için bir araç haline getirmek isteyen ABD ve Avrupa Birliği tarafından hedeflendiğini" savunmuştu. Kremlin ise, yaşanan sorunlara rağmen Ermeni tarafıyla sadece KGAÖ bünyesinde değil, ikili düzeyde de temaslara hazır olduklarını söylemişti.
 
Paşinyan'ın son açıklamasının bir gün önce Ermenistan'ın "ABD ile ilişkilerini stratejik ortaklık düzeyine çıkaracağını" duyurmasından sonra gelmesi de dikkati çekti. RBC'ya göre bu, ekonomik ve savunma alanlarındaki reformlarda Washington'un yardımını ima ediyor.
 
Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) 7 Ekim 2002 tarihinde altı Bağımsız Devletler Topluluğu ülkesi (Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus ve Ermenistan) tarafından kurulan hükûmetlerarası askerî ittifak olarak biliniyor.
 
-  Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Rus barış güçlerinin Karabağ'dan çekilmesinin tamamlandığını duyurdu. Barış gücü, ikinci Karabağ savaşının bitiminden sonra bulunduğu Dağlık Karabağ'daki üssü terk etti. Eski temas hattındaki gözlem noktaları 2023 sonbaharında aşamalı olarak kaldırılmaya başlanmıştı. Bakanlık, "Barışı koruma birliğinin personeli, silahları ve teçhizatı topraklarımızı tamamen terk etti" dedi. Savunma Bakanlığı ayrıca Rus arabalarının Hankendi havaalanı yakınındaki üsten ayrıldığını gösteren bir video da yayınladı. İkinci Karabağ savaşının sona ermesinin ardından Bakü, Erivan ve Moskova'nın 10 Kasım 2020 tarihli üçlü anlaşmasına göre Rus barış güçleri Dağlık Karabağ'da bulunuyordu. Birlik, Karabağ'daki temas hattı ve bölgeyi Ermenistan'a bağlayan Laçin koridoru boyunca konuşlandırıldı. Anlaşmalara göre buraya 1960 hafif silahlı askeri personel, 90 zırhlı personel taşıyıcı ve 380 adet otomobil ve özel teçhizat gönderildi. Barış güçleri 2025'e kadar beş yıl süreyle bölgede kalacaktı.  Ancak Eylül 2023'te Azerbaycan Karabağ'a askeri operasyon düzenledi ve topraklarını geri aldı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rus barış güçlerinin Dağlık Karabağ'ın sivil halkını korumadığını söylerken Kremlin suçlamaları reddetti ve barış güçlerinin görevlerini görevlerine uygun olarak yerine getirdiğini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi Maria Zaharova'ya göre, Karabağ'daki ateşkes anlaşmaları Erivan'ın eylemleri nedeniyle tam olarak uygulanamadı. 
 
- Almanya'nın en büyük devlet doğal gaz ithalatçısı şirketi Uniper, Gazprom Export ile Rus gazının tedarikine ilişkin uzun vadeli sözleşmeleri feshetme kararı aldı. Şirket, bunun, 7 Haziran'da Stockholm'deki tahkim mahkemesinin Uniper'e sözleşmeleri feshetme hakkı vermesi ve haziran ortasından bu yana Rusya tarafından anlaşmaya rağmen tedarik edilmeyen gaz için 13 milyar euro tutarında tazminat ödenmesine karar vermesi sonucu "yasal ve mümkün olduğunu" savundu. Şirket, kurulduğu 2016 yılından bu yana seleflerinin sözleşmeleri kapsamında yükümlülükler üstlendiğini, bu anlaşmaların 1970'lerden bu yana "Alman-Rus enerji ortaklığının temelini" oluşturduğunu belirtti. Alman hükümeti, Eylül 2022'de Uniper'i kamulaştırmaya karar vermişti.
 
Gazprom'un 2022 ortasında gaz musluğunu kapatması nedeniyle Stokholm merkezli mahkeme de Uniper'e 13 milyar euroluk tazminat davası açılmasına karar vermişti. Alman basınına göre hükmedilen bu para tanzim edilebilirse  federal hükümet bütçesine girecek. Gazprom ise Rusya'da Uniper'e karşı yasal işlem başlatarak kendi zararlarının tazminini istiyor.
 
- Financial Times'ın haberine göre, bu hafta ABD Hazine Bakanlığı'nın yabancı şirketlerin kısıtlamalara tabi Rus kişilerle olan ticari ilişkilerine uygulanan ikincil yaptırımlar programını genişletmesi bekleniyor.. Gazeteye göre, aralık ayındaki ikincil yaptırımlara ilişkin kararname, yaklaşık 1200 Rus kuruluşu kapsıyordu. FT'nin haberine göre, Washington bu listedekilerin sayısını 4 bin 500'ün  üzerine çıkaracak. Yeni listede Ukrayna'daki askeri operasyonla doğrudan bağlantılı olmayan yaptırımların uygulandığı kuruluşları da içerecek.
 
- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby düzenlediği günlük basın toplantısında, ABD’nin yakın zamanda Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar ve ihracat kontrol önlemleri açıklayacağını söyledi. Kirby, “Bu hafta, G7 ülkelerinin liderleri tarafından verilen taahhütler kapsamında uygulanacak bir dizi yeni hassas yaptırım ve ihracat kontrol tedbirini açıklayacağız” dedi. Sputnik'in aktardığına göre yeni yaptırımlar ve ihracat kontrol önlemlerinin Rusya'ya yabancı ürün satın almada yardımcı olan ‘kuruluş ve ağlara’ yönelik olacağını belirten Kirby, “Örneğin, finansal aracıların Rus savunma sanayi sektörünü desteklemeleri daha da zor hale gelecek ve Rusya'nın kilit sektörlerdeki gelirleri daha da sınırlandırılmış olacak” ifadelerini kullandı.
 
-  John Kirby, Ukrayna’ya ek Patriot hava savunma sistemlerinin tedarikiyle ilgili bilgilerin doğruluğunu teyit edemeyeceğini söyledi. ‘Ukrayna'ya yakın zamanda ek Patriot sistemleri verileceğine dair bilgilerin doğru olup olmadığı’ yönündeki soruya Kirby, "Hayır, bunu teyit etmeye hazır değilim" yanıtını verdi. Daha önce Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Batılı ortakların Kiev’e yakın zamanda 2-3 hava savunma sistemi daha tedarik etme konusunda karar vereceğini ifade etmişti. (Sputnik)
 
- New York Times'a göre  ABD Ukrayna'ya ikinci Patriot sistemini gönderecek. Haberde "ABD Başkanı Biden Ukrayna'ya yeni bir Patriot sistemi gönderilmesini onayladı. İkinci sistem Polonya'dan Ukrayna'ya teslim edilecek. Yetkililer, gerekli bakım veya modifikasyonlara bağlı olarak önümüzdeki birkaç gün içinde Ukrayna'da konuşlandırılabileceğini söyledi" denildi.
 
- Gürcü televizyon kanalı Mtavari Arkhi, Rusya ve Gürcistan hükümetlerinin diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmek için çalıştığını iddia etti. Haberde, Gürcistan'ın Moskova büyükelçiliği için personel seçiminin halihazırda devam ettiği bildirildi. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler 2008 yılındaki savaş sonrası kopmuştu. Kanalın iktidardaki Gürcü Rüyası partisine yakın muhatapları partinin böyle bir planının olduğunu inkar ediyor. 
 
- Kiev Şehir Askeri İdaresi dün gece Rusya'nın yoğun sadırısının yaşandığını duyurdu. Füze ve dronların kullanıldığı saldırılar yüzünden şehirde alarm verildi.
 
- Sevastopol Valisi Mihail Razvojayev, dün gece şehrin Ukrayna'dan füze saldırısına maruz kaldığını,  tüm hedeflerin imha edildiğini duyurdu.
 
- Avrupa Birliği, Rus denizcilik şirketi Sovcomflot'a yaptırım uygulamayı planlıyor. Şirket petrol taşımacılığı yapıyor. Bloomberg'in haberine göre ABD'nin şubat ayında Sovcomflot ve 13 gemisine yaptırım kararını AB de örnek alacak.
 
- Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Yardımcısı James O'Brien, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeyinin stratejik ortaklığa yükseltilmesi konusunda mutabakata vardıklarını duyurudlar. Bir görüşme yapan taraflar, önümüzdeki aylarda işbirliğini derinleştirecek adımları belirleme sözü verdi. (Kommersant)
 
 
11 Haziran Salı
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin'de Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, temmuz ayında Astana'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceğini belirtti. Erdoğan'ın 3-4 Temmuz tarihlerinde  uluslararası etkinlik kapsamında Astana'da bulunacağı yönünde bilgisi olduğunu belirten Putin, "Kendisiyle bir araya gelme ve güncel meseleleri görüşme imkanımız olacak" dedi. 
 
-  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Washington'daki ittifak zirvesinde Ukrayna'ya yapılacak tüm askeri malzemeleri koordine etme yetkisinin ABD'den NATO'ya devredilmesi yönünde bir karar alınacağından emin olduğunu söyledi. Medyadaki yorumlarda, bunun Trump'ın yönetime gelme ihtimalin ekarşı Ukrayna'ya yardım organizasyonuna Avrupa'nın rolünü güçlendirme adımlarından biri olduğu belirtiliyor.  Öte yandan AB diplomasisi başkanı Josep Borrell, AB ve G7 düzeyinde yalnızca gelirin değil, dondurulmuş Rus varlıklarının da savunma amacıyla kullanılması üzerinde çalıştıklarını söyledi.
 
- Japon Nikkei, G7 ülkelerinin, Rusya Federasyonu'nun dondurulan varlıklarından elde edilen gelirle güvence altına alınan, gruba üye ülkelerden alınan kredilerle finanse edilecek olan Ukrayna'ya destek fonu için karar aldıklarını duyurdu. 
 
- Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şoygu, Rusya ve Belarus ordularının gerçekleştirdiği nükleer tatbikatın Kiev'e Rus topraklarını Batı silahlarıyla vurması için verilen izne bir yanıt olduğunun altını çizdi. Rusya'nın resmi yayın organı Rossiyskaya Gazeta'ya demeç veren Şoygu, stratejik olmayan nükleer silahların hazırlanması ve kullanımına ilişkin uygulamalı eğitim içeren ve ikinci aşamasının başladığı duyurulan tatbikat hakkında açıklamalarda bulundu. Şoygu, "Tatbikatımızın Kiev'deki terörist rejimin Batı tarafından desteklenmesine, NATO askerlerinin Ukrayna'daki çatışmalara aktif olarak katılmasına ve Kiev'e Rus sivil tesislerine füze saldırıları düzenlemesi için fiilen verilen izne gösterilen uygun bir tepki olduğunu anımsatmak isterim" dedi. (Sputnik)
 
- Slovakya'nın 2023 yılında MiG-29 savaş uçaklarını Ukrayna'ya devretmesi yasa dışı bulunarak soruşturma açıldı. Eski Savunma Bakanı Yaroslav Nagy'ye karşı dava açılacak.
 
-  Alman silah sanayi kurumu Rheinmetall'in başkanı, Batı silahlarının Ukrayna'ya altı ila 12 ay dayanacağını, bütçe yetersizliği nedeniyle malzemelerin tükendiğini söyledi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, askeri harekat bölgesindeki ilerleyişini sürdüren Silahlı Kuvvetlerin, son bir günde Harkov bölgesinde 1 ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nde 1 köyü kontrol altına aldığını duyurdu. 'Zapad’ (Batı) Askeri Grubu’nun Lugansk Halk Cumhuriyeti’nde Artyomovka ve Harkov bölgesinde Timovka köyünü ele geçirdiği bildirildi. (Sputnik)
 
- Scholz, Almanya'nın Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini Ukrayna topraklarında eğitmek için eğitmen gönderme niyetinde olmadığını bildirdi.
 
- Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Jian, üçüncü ülkelerin Pekin ve Moskova arasındaki ticari ve ekonomik bağları bozmaya çalışmaması gerektiğini belirtti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Jian günlün basın toplantısında, “Çin hiçbir gayri meşru tek taraflı yaptırımı asla kabul etmeyecek. Üçüncü taraflar, Çin ve Rusya arasındaki normal ticari ve ekonomik işbirliğini bozmaya çalışmamalı veya bu işbirliğine müdahale etmemeli” ifadesini kullandı. Lin, Çinli şirketlerin meşru hak ve çıkarlarını korumak için önlem alacaklarını kaydetti. (Sputnik)
 
- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, "ABD ve NATO'nun gerginliği tırmandıran eylemleri nedeniyle ülkenin nükleer doktrinini yeniden yazabileceğini" söyledi. Rybakov, "Söyleyebileceğim tek şey, durumun daha da kötüye gitme eğiliminde olduğu ve ABD ile NATO müttefiklerinin kabul edilemez ve gerilimi tırmandıran eylemleri sonucunda artan zorlukların şüphesiz önümüze tam olarak şu konuyu koyduğudur: Nükleer caydırıcılık alanındaki temel belgelerin mevcut ihtiyaçlara nasıl daha uygun hale getirilebileceğini değerlendirmek" dedi. Ryabkov  Rus yetkililerin nükleer caydırıcılıkla ilgili belgelerde ne tür değişiklikler yapılacağı konusunda önceden bildirimde bulunmayacağını kaydetti.
 
Son demecinde, Batılı ülkelerin nükleer tehditlerine cevaben Rus nükleer doktrininde değişiklik yapma ihtimali sorulan Putin, "Doktrin canlı bir araç ve dünyada, etrafımızda olup bitenleri dikkatle izliyoruz ve bu doktrinde herhangi bir değişiklik yapılmasını dışlamıyoruz" yanıtını vermişti. Doktrinde nükleer silah kullanılması için gerçekleşmesi gereken vakalardan birinin henüz yaşanmadığını da söyleyen Putin, "Nükleer silah, Rusya'nın hedeflerine ulaşma hızını artırabilir ancak cephede savaşan Rus askerlerin, evlatlarımızın sağlığı çok daha değerli" demişti.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, stratejik olmayan nükleer silahların hazırlanması ve kullanımına ilişkin uygulamalı eğitim içeren tatbikatın ikinci aşamasının başladığını duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “Rusya Devlet Başkanı’nın kararı uyarınca, stratejik olmayan nükleer kuvvetlerin tatbikatının ikinci aşaması başladı” ifadesine yer verildi. Tatbikat sırasında, Rusya Federasyonu ve Belarus Cumhuriyeti silahlı kuvvetleri birimlerine stratejik olmayan nükleer silahları savaş sırasında kullanma eğitimini içeren konuların işleneceği bildirildi. Manevraların, iki ülkenin stratejik olmayan nükleer silah birimlerine bağlı personel ve askeri teçhizatın savaşa hazır olmasını, Birlik Devletinin bağımsızlık ve toprak bütünlüğünü sağlamayı amaçladığı kaydedildi.
Bakanlığın açıklamasında, tatbikatın ilk aşamasında Güney Askeri Bölge’ye bağlı füze birimlerinin İskender sistemleri için özel mühimmatları teslim alma, füzeleri bu mühimmatlarla donatma ve fırlatma hazırlıkları için gizli bir şekilde fırlatma alanına hareket etme görevini tatbik ettiği bildirildi. Savaş uçakları mürettebatlarının da Kinjal hipersonik füzeleri de dahil olmak üzere uçak füzelerini özel mühimmatla donatma ve devriye bölgelerine hareket etme alıştırması yaptığı belirtildi. Daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusunun 21 Mayıs 2024 tarihinde başlatttığı nükleer tatbikatın planlı bir faaliyet olduğunu ve bunda olağandışı bir şey bulunmadığını vurgulamıştı. (Sputnik)
 
- Başkan Zelenskiy, Ukrayna'da termik enerji üretiminin yüzde 80'inin, hidroelektrik enerji üretiminin ise üçte birinin yok olduğunu söyledi.
 
- Almanya Başbakanı Scholz, Berlin'de Ukrayna'nın yeniden inşası konulu bir konferansta, Almanya'nın üçüncü Patriot ve IRIS-T sistemlerini "önümüzdeki haftalar ve aylarda" Ukrayna'ya devredeceğini söyledi.
 
- Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Ukrayna'ya temmuz ayında Rus varlıklarının getirisinden 1,5 milyar euro aktarılacağını, bu miktarın yüzde 90'ının silahlara gideceğini söyledi.
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, İran ve Rusya'nın kapsamlı bir işbirliği anlaşmasına ilişkin çalışmaları askıya aldığını, ancak bu bağlamdaki işbirliğinin tamamen durdurulduğu söylenemeyeceğini bildirdi. RBC'ya konuşan Peskov "Çalışmalar devam ediyor. Ama doğal olarak Tahran'da cumhurbaşkanlığı seçim hazırlıklarının yapıldığı şu dönemde ebette grafik biraz kayıyor" dedi. Bazı spesifik etkinliklerin ve istişarelerin programının değiştirilebileceğini ancak bunun genel resmi değiştirmediğini belirten Peskov, Moskova'nın Tahran'la ilişkileri geliştirmeye devam edeceğini kaydetti.
 
- Bloomberg'e konuşan kaynaklar, Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya Rusya ile olan sözleşmenin sona ermesinin ardından ülke üzerinden gaz geçişini Azeri gazıyla sürdürmesini teklif ettiğini söyledi. 2021'de transit gazdan Ukrayna'nın elde ettiği gelir yaklaşık 1 milyar dolar getirdi.  Ancak AB, Rus gazının geçişinin reddedilmesi halinde Ukrayna'nın gaz taşıma sisteminin Rusya için "askeri bir hedef" haline gelmesinden endişe ediyor. 
 
- Rusya Savunma Bakanlığı Federal Merkezi Konut ve Toplumsal Yönetim bölümü eski başkanı Sergey Haritonov, dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Haritonov ve yardımcısının 65 milyonruble rüşvet aldığı iddia edilmiş, savcı 12 yıl cezası istemişti. Sanık suçlamaları kabul etmedi ve asılsız iddialara dayandığını savundu.
 
- G7 ülkelerinin 13-15 Haziran'da İtalyanın güneydoğusunda, Borgo Egnazia'da gerçekleştireceği zirvenin, Batı ile Rusya arasında karşılıklı "varlıkara el koyma" savaşı başlatmasından korkuluyor. Kommersant'ın haberine göre toplantı arifesinde ABD ve Fransa liderleri Joe Biden ve Emmanuel Macron, dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen kârların Ukrayna'nın askeri ihtiyaçları için kullanılması konusunda G7 içindeki temel görüş ayrılıklarını çözdü. Beklendiği gibi, zirvenin ardından G7, Kiev'e Rus varlıklarından elde edilen gelirle güvence altına alınan 50 milyar dolarlık kredi verilmesini onaylayacak. Gazete, "Böyle bir karar alınırsa, tüm yaptırım savaşı boyunca Batı için en zor karar olacak, çünkü bu, Rus varlıklarına el konulmasına ve Rusya Federasyonu'ndaki Avrupa varlıklarına misilleme amaçlı el konulmasına yönelik ilk adım olabilir" yorumunu yaptı.
 
Ukrayna askeri operasyonunun başlamasından sonra Avrupa Birliği, Kanada, ABD ve Japonya, Rusya'nın yaklaşık 300 milyar dolarlık varlıklarını dondurdu. Ancak bu fonların yalnızca 5-6 milyar dolarlık küçük bir kısmı ABD'de tutuluyor. 210 milyar doları ise Avrupa'da donduruldu.
 
İtalya'daki G7 zirvesine Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin yanı sıra Türkiye, Hindistan, Brezilya, Güney Afrika, Suudi Arabistan, Arjantin, Cezayir, Kenya ve Moritanya liderlerinin de katılması bekleniyor.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Kuzey Osetya'nın dağlık bölgesinde, hava uvvetlerine ait bir Su-34 uçağının planlı bir eğitim uçuşu sırasında düştüğünü bildirdi. Mürettebat öldü. Kazanın olası sebebinin teknik arıza olduğu belirtildi, açık araziye düştüğü bildirildi. Son olara eylül 2023'te Voronej bölgesine bir Su-34 düşmüş, iki kişilik mürettebat sağ kurtulmuştu.
 
- New York Post, ABD yetkililerinin Rusya ve Meksika sınırında yakalanan diğer beş eski SSCB ülkesinden yasa dışı göçmenleri derhal sınır dışı etmeye başlayacağını yazdı. ABD makamları, Rusya'dan sığınma taleplerinde yüzde 1500'lük artış olduğunu bildridi ve yasa dışı göçmenlere karşı özel kontroller uygulamaya koydu. Gazetenin ele geçirdiği bir begeye göre, Kaliforniya'daki Sınır Devriyesi görevlilerine, Başkan Joe Biden'ın yeni önlemlerine rağmen 100'den fazla ülkeden yasadışı göçmenlerin ülkeye girişine izin vermeleri emredildi. Bunun istisnası Rusya, Gürcistan, Moldova, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan'dan gelen yetişkin yasadışı göçmenler olarak listelendi. Çocukların, kaçırılan mağdurların ve tehlikede olan ya da tıbbi yardıma ihtiyacı olan kişilerin içeriye alınmasına izin verecek.
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy pazartesi akşamı Berlin'e geldi. Zelenskiy, Ukrayna'nın restorasyonu konulu konferansa katılacak ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmelerde bulunacak.
 
- Ukrayna Stratejik Endüstriler Bakanı Aleksandr Kamışin, Ukrayna devlet savunma sanayi kurumu Ukroboronprom ve Alman  devlet silah şirketi Rheinmetall'in ortak üretim tesisinin açıldığını söyledi Tesiste zırhlı araçların onarımı yapılacak.  Kamışin, "Bu, Ukroboronprom ile Alman savunma devi arasındaki ortaklık çerçevesinde hayata geçirilen ilk proje" dedi.
 
- Finlandiya, Rus savaş uçaklarının ülkenin hava sahasını ihlal ettiğini iddia etti. Savunma Bakanlığı, dün Finlandiya Körfezi'nin doğu kesiminde bir Rus askeri uçağının sınırdan 2,5 km içeride 2 dakika kadar kaldığı iddiasında bulundu.
 
-  Washington Post'un Dışişleri Bakanlığı'na dayanırdığı haberde, "ABD, Azak savaşçılarının Amerikan silahlarını kullanma yasağını kaldırdı" denildi. Rusya 2022'de Azak'ı terör örgütü ilan etmişti.
 
- Rusya’nın yeni Savunma Bakanı Andrey Belousov savaş muhabirleriyle kapalı kapılar ardında bir toplantı yaptı. Toplantıya ilişkin detaylar açıklanmadı.
 
 
10 Haziran Pazartesi
 
- Dışişleri Bakanı Fidan, Moskova'da Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şoygu'nun ardından Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin ile bir araya geldi.
 
- Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden Ria Novosti'ye verien bilgide Vladimir Putin'in Türkiye ziyaretinin kesin tarihleriinin ​​henüz belirlenmediği bilgisi bir kez daha tekrarlandı. Haberde "Diplomatik kanallar aracılığıyla görüşmeler sürüyor" denildi.
 
- Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRICS+ Oturumu'na katılmak üzere gittiği Rusya'da Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şoygu'yla bir araya geldi. Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bakanımız Hakan Fidan, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şoygu ile Moskova'da bir araya geldi" ifadelerine yer verildi. Rusya Güvenlik Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre Şoygu, iki ülkenin Rusya Güvenlik Konseyi ile Milli Güvenlik Kurulu (MGK) nezdindeki temasları sıklaştırmaya hazır olduklarını dile getirdi. Şoygu, 2024'ün 3. çeyreğinde Moskova veya Ankara'da Rusya ve Türkiye arasında güvenlik konularının ele alınacağı tam teşekküllü istişareler yapılmasını önerdi. Taraflar ikili ve çok uluslu formatlarda güvenlik işbirliğini ele alırken Şoygu ve Fidan, bölgesel ve uluslararası güvenliğin pekiştirilmesi de dahil Rus-Türk stratejik ortaklığını geliştirme niyetinde olduklarını teyit etti. Dönem başkanı Rusya'nın Nijniy Novgorod şehrinde düzenlenen BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı bugün başladı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında yarın yapılacak BRICS+ Oturumu'na katılacak ve diğer ülkelerden mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler yapacak. (Sputnik)
 
- Financial Times'ın (FT) haberine göre, Ukrayna yçnetiminde yaşanan görevden almalar ve hükümet değişiklikleri nedeniyle Batı ile Kiev arasındaki gerilimler son aylarda arttı. Yazıda “ABD ve diğer Batılı ortaklar, Ukraynalı mevkidaşlarıyla normal, öngörülebilir ilişkiler istiyor. Şu anda anlamadıkları personel kararları nedeniyle Ukrayna hükümetine olan güvenlerini kaybediyorlar” dedi. FT'nin muhatapları, Zelenskiy ve hükümetini, "personel değişikliklerini yıkıcı ve açıklanamaz adımlar olarak gördükleri" konusunda uyardıklarını ekledi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Tu-95MS ve Tu-22M3 bombardıman uçaklarının uluslararası suları üzerinde planlı uçuşlar yaparken yabancı ülkelere ait uçaklarla karşı karşıya geldiğini bildirdi. Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre uzun menzilli Tu-95MS ve Tu-22MZ bombardıman uçakları Baltık, Barents ve Norveç denizlerinin uluslararası suları üzerinde planlı uçuşlar gerçekleştirdi. En uzun uçuşun 6 saatten fazla sürdüğünü belirten bakanlık, Rusya Donanması'na ait Su-30SM, Su-27 ve Su-33 savaş uçaklarının bombardıman uçaklarına koruma sağladığını ifade etti. Bakanlık, Rus grubunun bölgedeki varlığına karşılık havalandırılan yabancı ülkelere ait avcı uçaklarının uçuşların bazı bölümlerinde Rus bombardıman uçaklarına refakat ettiğini de kaydetti. (Sputnik)
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin (DHC) Staromayorskoye köyünde kontrolü sağladığını duyurdu.
 
-  Bölge valisi Gladkov, Belgorod bölgesindeki birçok yerleşim yerinin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin saldırısına uğradığını, birkaç konut binası, bir KamAZ aracı ve bir elektrik hattının hasar gördüğünü, ancak herhangi bir can kaybı olmadığını duyurdu. Vali ayrıca, Şebekino'da meydana gelen mayın patlaması sonrasında aralarında üç asker ve Rossiya 24 TV kanalının bir çalışanının da bulunduğu dört kişinin yaralandığını söyledi.
 
- Yekaterinburg Bölge Mahkemesi, bir vatandaşı, özel operasyonu simgeleyen "Z" sembollü bir şapka takan 11 yaşındaki bir çocuğa hakaret ettiği için üç yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanık daha önce aynı suçtan dolayı para cezasına çarptırılmıştı ancak karar üst mahkeme tarafından bozulmuştu.
 
-  Ukrayna'nın restorasyonu konulu konferans, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve diğer siyasilerin katılımıyla 11-12 Haziran'da Berlin'de düzenlenecek.
 
- Geçen hafta Rusya'yı ziyaret eden Zimbabve Devlet Başkanı Emerson Mnangagwa, ülkesinin yakın ilişkilere sahip olduğu BRICS ülkeler topluluğuna katılmak istediğini bildirdi.
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sonuçları hakkında ilk yorumunda,“Görünüşe göre çoğunluk Avrupa yanlısı ve Ukrayna yanlısı olacak. Avrupa Parlamentosu'nun gelecekteki yapısının analiz edilmesi gerekiyor ancak aynı zamanda sağ partilerin popülaritesini artıracak dinamikleri de görüyoruz. Bu dinamikler çıplak gözle görülebilir” dedi. Peskov, Avrupa'da sağcı partilerin artan popülaritesinin dikkat çekici olduğunu belirtti.
 
- İsviçre Cumhurbaşkanı Viola Amherd, Ukrayna konulu barış konferansa katılmak için 90 devletin kayıt yaptırdığını bildirdi. Konferans 15-16 Haziran tarihlerinde İsviçre'nin Bürgenstock kentinde gerçekleşecek. Toplantıya G7, BRICS ve G20 temsilcilerinin de aralarında bulunduğu toplamda 120'den fazla ülke davet edildi. Rusya zirveye davet edilmedi. Çin, Rusya'nın katılımı konusunda ısrar ederek ziyareti reddetti. Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, yerine büyükelçi gönderecek. Arjantin Devlet Başkanı Javier Miley de gelmeyecek. ABD Başkanı Joe Biden da seçim kampanyası nedeniyle zirveye Başkan Yardımcısı Kamala Harris'i yollayacak. Türkiye, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan tarafından temsil ediecek.
 
- Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile yaptığı görüşmelerde, İsviçre'nin Ukrayna konulu konferansına katılmama kararı nedeniyle Pekin'e şükranlarını dile getirdi.
 
- Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Sergey Golubtsov, Kiev'in Batılı ülkelerden aldığı bazı F-16 savaş uçaklarının yurtdışındaki hava üslerinde konuşlanacağını söyledi.
 
-Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Evtuhov, RIA Novosti'ye verdiği demeçte, Alman Knauf'un Rusya'daki işlerini "ileride geri alım opsiyonuyla" yerel yöneticilerine devrettiğini söyledi.
 
- Rosaviatsia, Kazan havaalanının saat 08:02'den itibaren geçici olarak uçuşlara kapatıldığını duyurdu. Son haftalarda, dron saldırıları tehdidi nedeniyle havalimanı sık sık kapatıldı. Genellikle kısıtlamalar birkaç saat sonra kaldırıldı. Tataristan'ın başkentina yapılan uçuşlar Nijnekamsk ve Samara'daki alternatif hava alanlarına yönlendirildi.
 
- Sky News, Ukrayna ordusuna ait bir uçağın Kırım ve yeni bölgeler dışında Rusya topraklarına ik kez bir saldırı gerçekleştirdiğini iddia etti. Rus RBC ajansının aktardığı habere göre, uçak Belgorod bölgesinde bir hedefi vurdu. Saldırıda ne tür silahların kullandılığı bilinmiyor. Sky News'in Ukrayna'daki bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Belograd'daki saldırı pazar günü gerçekleşti. Aralarında ABD ve Almanya'nın da bulunduğu bazı ülkeler, mayıs sonunda Ukrayna'ya verilen silahların Rusya toprakarındaki hedefleri vurmak için kullanmasına, "bunun büyük şehirleri korumak amacıyla ve uluslararası hukuka uygun olması koşuluyla" izin vermişti. (RBC)
 
- ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna'ya sağlanan Amerikan silahlarıyla Rusya topraklarına yönelik saldırı kısıtlamalarının kısmen kaldırılmasının ardından Kiev için durumun iyileştiğini söyledi. Sullivan, CBS ile yaptığı röportajda, "Harkov yakınında Rusya'nın operasyonun hızı durdu. Harkov tehdit altında olmaya devam ediyor, ancak Ruslar son günlerde bölgede önemli ilerlemeler kaydedemedi" dedi.  Forbes, 31 Mayıs'ta Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Belgorod bölgesindeki hedeflere HIMARS füzeleri fırlattığını yazmıştı.
 
- Pazar gecesi sona eren Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri, beklendiği gibi aşırı sağın yükselişine damga vurdu. Birçok önde gelen AB ülkesinde aşırı sağ güçlenirke, seçimlerin ilk ve en çarpıcı sonuçlarından biri aşırı sağın llk parti çıkmasının ardından Fransa’da Macron'un aldığı erken seçim kararı oldu. İlk sonuçlara göre merkez-sağdaki Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) en büyük grup olarak kalması, merkez-soldaki Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı’nın (S&D) ikinciliği koruması bekleniyor. Ancak Fransan'dan Almanya'ya hemen her yerde aşırı sağcı partiler daha da güçlendi. 
 
- Rusya basınına yansıyan haberlere göre, Rus donanmasının  Zircon hipersonik füzelerini taşıyabilen en yeni firkateyni “Amiral Gorşkov” Küba'ya ulaşt. Telegram kanalı “Military Observer” tarafından yayınlanan haberde firkateynin ardından güdümlü füze silahlarına sahip "Kazan" nükleer denizaltısının ABD kıyılarında görüneceği belirtildi.
 
- Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Almanya'nın egemenlikten yoksun olması nedeniyle Avrupa Birliği (AB), ABD ve NATO gibi Batı'daki tüm güç merkezlerini aynı anda memnun etmeye çalıştığına vurgu yaparak, Rusya lideri Vladimir Putin'in Almanya'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra hiçbir zaman egemen olmadığı yönündeki sözlerini hatırlattı. Peskov, Almanya’nın egemenlik eksikliği çerçevesinde Alman yetkililerin zamana karşı yarışarak hem ABD’yi hem Brüksel'i hem de Washington’un sözcüsü Jens Stoltenberg'in genel sekreterliğini yaptığı NATO’yu memnun etmeleri gerektiğini belirtti. Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius 5 Haziran'da yaptığı açıklamada Berlin'in 2029 yılına kadar bir savaş durumuna hazır olması gerektiğini söylemişti. Pistorius, doğrudan düşmanın adını vermeden, Rusya'nın “savaş ekonomisine geçtiğini ve silahlanmaya devam ettiğini” söylemiş, tarihinin ilk kapsamlı ulusal güvenlik stratejisini açıklayan Almanya, Rusya’yı "barışa ve güvenliğe yönelik en büyük tehdit" olarak tanımlamıştı. (Sputnik)
 
- RIA Novosti Ziraat Devlet Bankası'nın Ankara'daki bir temsilcisinin sözlerine atıfta bulunarak verdiği haberde "Türkiye, Rusya'dan yapılan transferlerde sorunların devam ettiğini duyurdu" başlığını kullandı.  Haberde Türk yetkilinin değerlendirmesi, "Şu anda Rusya'dan Türkiye'ye yapılan banka transferlerinde sorunun çözümü konusunda köklü bir değişiklik yok, işlemlerin yürütülmesinde bazı zorluklar hala mevcut.  Durumu etkileyen hiçbir temel değişiklik yok" diye özetlendi. Ajansa konuşan kaynak, bu sorunun çözümü için belirli bir zaman çerçevesi veremedikerini de sözlerine ekledi. 
 
- Ukrayna devlet enerji şirketi Ukrenergo bugün başlayacak elektrik kesintileri konusunda halkı ve işletmeleri uyardı. Ukrayna genelinde hem sanayide hem de evlerde 16:00 - 22:00 saatleri arasında kesinti programı uygulanacak.
 
- Çeçenistan lideri Ramzan Kadırov, Rus ordu birliklerinin Kursk bölgesi sınırındaki Rıjevka köyünün kontrolünü ele geçirdiğini bildirdi.
 
- Rusya’nın savunma ihracat şirketi Rosoboroneksport Genel Müdürü Aleksandr Miheyev, şirketin 170’in üzerinde helikopterin satışına ilişkin sözleşmelerin imzaladığını belirtti. Moskova’da açılan uluslararası helikopter endüstrisi fuarı HeliRussia 2024 kapsamında açıklamalarda bulunan Miheyev, “Şirketin helikopter ekipmanı sipariş portföyü, 20’den fazla ülkeye 170’in üzerinde aracın tedarikine ilişkin sözleşmeleri içeriyor. Dünya pazarındaki en popüler helikopterler arasında, fuarda sunacağımız Ka-52E muharebe keşif ve saldırı helikopteri, Mi-28NME muharebe helikopteri, Mi-171Ş askeri nakliye helikopteri, ayrıca Mi-35M ve Mi-35P nakliye-savaş helikopterlerini sayabiliriz” diye konuştu. (Sputnik)
 
 
9 Haziran Pazar
 
- 15-16 Haziran tarihlerinde İsviçre'de yapılacak Ukrayna barış zirvesine Cımhurbaşkanı Recep Tayyip edroağna katılmıyor. TRT Haber'in aktardığına göre Ukrayna Zirvesi için İsviçre'nin Bürgenstock kasabasına Dışişleri Bakanı Hakan Fidan gidecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 13-15 Haziran'da İtalya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek G7 Zirvesi'ne özel davetle katılacak.
 
- Reuters'in haberine göre ABD'li yetkililer,  İtalya'da yapılacak G7 zirvesinde, "Rusya'nın yaptırımlardan kaçınmalarına yardım etmeyi bırakmaları için" küçük ve orta ölçekli Çin bankalarına yeni ve sert bir uyarı göndermeya hazırlanıyor. Ajansa göre, zirveye katılan G7 ülkeleri, bankalara şimdilik SWIFT sisteminden kopma veya dolara erişimin kısıtlanması gibi yaptırımlar uygulamayacak. Ancak bu konuda bankalara uyarı yapılması bekeniyor. Ajansa göre G7 ülkelerinin küçük Çin bankalarına odaklanması, ABD'nin ikincil yaptırım kararından sonra büyük Çin kredi kuruluşlarının Rusya ile ilişkilerini zaten sınırlamış olmasından kaynaklanıyor. Son dönemde birçok büyük Çin bankası Rus kuruluşlardan ödeme kabul etmeyi reddetti ancak bu durum Çinli şirketlerin küçük bankalar kurarak yeni kanallar aramasına neden oldu.
 
- ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Dalip Singh, Washington ve ortaklarının, Moskova'nın yaptırımları aşma kabiliyetini azaltmak için ihracat kontrollerini sıkılaştırmayı planladıklarını söyledi. 
 
-  Alman hükümeti, "güvenlik sorunları" nedeniyle yedek askeri sayısını 60 bine çıkarmayı planlıyor. Askerlik kanunu çerçevesinde topamda 800 bin Alman'ın askere alınabileceği bildirildi.
 
- Almanya Başbakanı Olaf Scholz,  bugün Almanya'da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce, dün akşam sosyal ağlarda yayınlandığı video mesajında "Ukrayna'da adil barış için" destek istedi.  Scholz, “Ukrayna için yalnızca adil bir barış mümkündür. Bunun için yorulmadan çalışıyoruz” dedi. Alman başbakan "Ukrayna'nın asla diz çöktürülmeyeceğini, Putin'in bunu dikkate alması gerektiğini" savundu.  AB'de Avrupa Parlamentosu için 'kader' seçimleri bugünlerde yapılıyor. Sağcı popülist güçlerin Avrupa Parlamentosu'nda tüm tarihi boyunca en büyük sandalye payını alabileceği yorumları yapılıyor. Dört gün süreecek seçimler 6 Haziran Perşembe günü başlamıştı.
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Batılı liderlerin para uğruna Rusya ile savaş yoluna girdiğini” savundu.   Batı'yı "Rusya'yı askeri yollarla yenme" arzularından dolayı eleştiren Urban, "Onların parlak planı son derece basit, mesele nüfuz ve güç sağlayan parayla ilgili. ABD şu anda Ukrayna'ya Avrupa garantileri altında 40 milyar dolarlık bir kredi sağlama fikrini destekliyor. Eskiden znegin bir ülke olan Ukrayna artık borç batağına batmış durumda” dedi. 
 
 Orban, Avrupalıların, Rusya'da "kollarını açarak karşılandıkları ve Rus ekonomisine hiçbir engel olmadan girdikleri" 1990'lı yıllara dönmeyi hayal ettiklerini savundu. Orban'a göre "Batı, o dönemde Rusya ve Ukrayna'yı sömürmeye çalıştı ama Ruslar sonunda her şeyi kendi ellerine aldılar ve kendi yöntemleriyle yeniden inşa ettiler."
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy dün geceki video mesajında Rus ordusunun Harkov operasyonunu gerçekleştirmede başarısız olduğunu savundu. Zelenskiy bunu "Ukrayna ordusunun eylemlerinin önemli bir sonucu" olarak nitelendirdi. Başkan Putin mayıs ortasında başlayan Harkov operasyonunun, Belgorod'u bombardımandan korumak için sınırda bir "güvenli bölge" oluşturmak olduğunu söylemişti. 
 
- ABD Başkanı Joe Biden, Paris'te Fransız lideri Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Biden "Putin Ukrayna'da durmayacak. Tehdit tüm Avrupa'yı sarmış durumda ve biz buna izin vermeyeceğiz. ABD Ukrayna ile omuz omuza duruyor. Tekrar söylemek istiyorum; hiçbir yere gitmiyoruz" dedi.
 
- İngiliz The Times gazetesinin Ukrayna'daki hükümet, askeri ve diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Zelenskiy'nin çevresi, giderek daha fazla gücü elinde toplayan başkanlık ofisi başkanı Andriy Yermak'ın artan etkisinden endişe duyuyor. İsminin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, Ermak'ı "fiili devlet başkanı" ve "başkan yardımcısı" olarak adlandırıyor. Diplomatlar, başkana erişimi yalnızca Yermak'ın kontrol ettiğini ve G7 ülkelerinin büyükelçilerinin Zelenskiy yerine onunla görüşmek zorunda kaldıklarını iddia ediyor.
 
- Avusturya Savunma Bakanı Claudia Tanner, Batı silahlarının Rusya'ya saldırıda kullanılmasını "kırmızı çizgi" olarak nitelendirdi. Tanner, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den ittifakın Ukrayna'ya asker göndermeyeceğini duymaktan memnuniyet duyduklarını belirterek "Diğer yandan kırmızı çizgi aşıldı. Ukrayna'nın Harkov'u Rusya sınırından yapılacak bombardımandan koruyup koruyamayacağı konusunu, askeri açıdan tarafsız bir devlet olarak yargılayacak konumda değiliz" dedi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma sistemlerinin Ukrayna’ya ait bir Mi-8 helikopteri, 4 ATACMS füzesi ve 71 İHA düşürdüğünü, ayrıca Karadeniz Filosu tarafından son bir günde 5 insansız hücumbotunun imha edildiğini bildirdi. (Sputnik)
 
- Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rus ordusunun kontrolü altında olduğu dönemde atanan Kupyansk'ın eski belediye başkanı Gennadi Matsegora'ya suikast girişiminde bulunulduğunu, kendisinin şu anda Moskova'daki bir hastanede ağır yaralı olarak tedavi gördüğünü iddia etti.
 
-  Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, St. Petersburg Uluslararası Forumunda Türkiye’de doğal gaz merkezi, Türk Akımı ve Mavi Akım üzerinden Rus doğal gazının transit geçişinin güvenliği konularını ele aldı. 
 
- Radikal politikaarı ile bilinen Almanya için Alternatif (AfD) partisinin Hamburg yerel parlamentosu üyesi, Rusya kökenli poltikacı Olga Petersen'ın çocuklarıyla birlikte Rusya'ya taşındığı bildirildi. Bild'in haberine göre Petersen, "Çocuklarımın güvende olduğunu bilmek ve benim gözetimimde kalacaklarından emin olmak istiyorum" yorumunu yaptı. Olga Petersen, Vladimir Putin'i desteklediği için dört çocuğunu elinden almakla tehdit ettikerini savundu. Petersen 1982 yılında Rusya'da, Omsk'ta doğdu. 2020 yılında Alman vatandaşlığını aldı ve kısa sürede AfD milletvekili oldu. Petersen kendisini Rus Almanların temsilcisi olarak konumlandırdı. 
 
- Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, Telegram kanalında "çürük sosis" diye nitelediği Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un "diz çökmesi ve tövbe etmesi gerektiğini" yazdı. Medvedev, “O... diz çökmeli ve Ukraynalılar önünde tövbe etmeli" dedi.
 
- Telegram dün gece büyük bir teknik arıza yaşadı. Sadece Rusya'da değil, Avrupa ve ABD'de de uzun süre Telegram çalışmadı.
 
 
8 Haziran Cumartesi
 
- Bölge başkanı Sergey Menyailo  bu sabah Kafkasya'daki Kuzey Osetya Cumhuryeti semalarından  üç uçak tipi İHA'nın düşürüldüğünü bildirdi.  Menyailo, "İlk bilgilere göre İHA'lar Ukrayna tarafından geldi. Hedefleri askeri bir hava alanıydı. Herhangi bir can kaybı ya da yıkım olmadı” dedi.  Haberlere göre Mozdok'taki askeri hava sahası Ukrayna İHA'larının hedefiydi, ancak savunma sistemleri tarafından düşürüldü Kuzey Osetya ile Ukrayna birliklerinin mevzileri arasında yaklaşık 900 km mesafe var.
 
-  Ukrayna ordusunun Herson bölgesindeki Sadovoye köyüne düzenlediği saldırı sonucu 22 kişinin öldüğü bildirildi. Herson Bölgesi Valisi Vladimir Saldo, Ukrayna ordusunun saldırısında Sadovoe köyündeki  bir marketin hedef oduğunu, ilk haberlerde 19 olan ölü sayısının 22'ye çıktığını duyurdu. Vali "15 kişi de yaralandı, 5'inin durumu ağır" dedi. Saldırının Fransız yapımı güdümlü bomba ve ardından HIMARS MLRS ile gerçekleştiği belirtildi. Herson'a 85 km mesafedeki köyün nüfusu 600'den az.
 
- ABD Başkanı Biden, silah yardımlarının gecikmesi dolayısıyla Ukrayna lideri Zelenskiy'den özür diledi. DW'nin haberine göre, 2'nci Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren Normandiya Çıkarması'nın 80'inci yıl dönümü dolayısıyla Fransa'da bulunan iki lider, cuma günü bir araya geldi. Geçen Aralık'ta Zelenskiy'nin Washington'a yaptığı ziyaretten beri ilk yüz yüze buluşmalarında Biden, "Yardımların geleceğinin belirsizlik içinde olduğu haftalar için özür dilerim" diye konuştu. Amerikan Kongresi, Ukrayna'ya 61 milyar dolar askeri yardım öngören tasarıyı haftalar süren tartışma ve anlaşmazlık döneminin ardından Nisan ayında geçirebilmişti. Biden, yardımlara Kongre'deki Cumhuriyetçi üyelerin itiraz ettiğini, bunun süreci yavaşlattığını söyledi.
 
- Fransız parlamentosuna hitaben bir konuşma yapan Ukrayna lideri Zelenskiy, Rusya ile toprak verme karşılığı barış formülünü bir kez daha reddetti. Zelenskiy, "Putin bu savaşı kazanabilir mi? Hayır. Çünkü sizin ve bizim kaybetme hakkımız yok" dedi. 
 
- ABD kayıtlarına göre Zelenskiy, Biden ile Paris'te yaptığı görüşmede, gazetecilerle paylaşmak istemediği Harkov bölgesindeki çatışmalarla ilgili "savaş alanındaki bazı ayrıntıları" aktardığıı söyledi. Görüşmenin Ukraynalı liderin internet sitesinde yayınlanan versiyonunda, "ABD'den gelen yeni askeri yardım paketlerinin bir parçası olarak Harkov bölgesinin savunmasının güçlendirilmesinin ve tedariklerin hızlandırılmasının önemine dikkat çektiği" belirtildi.
 
-  Biden, Ukrayna'ya 225 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım taahhüdünde de bulundu. Yeni paket hava savunma teçhizatları ile top mermisi gibi mühimmatları içeriyor.
 
- Biden ve Zelenskiy gelecek hafta İtalya'da yapılacak G7 zirvesi sırasında da bir araya gelecek. Liderler G7 toplantılarında, dondurulan Rus varlıklarının Kiev'e aktarılmasını tartışacak.
 
- Putin'in kendisini meşru saymayan açıklamalarına yanıt veren Zelenskiy, "Başkan Zelenskiy'nin meşruiyeti Ukrayna halkı tarafından tanınmaktadır. Halkımız özgürdür. Putin yoldaşın meşruiyeti yalnızca Putin yoldaş tarafından tanınmaktadır” dedi. Putin, görev süresi bu yılın mayıs ayında sona erdikten sonra Zelenskiy'nin meşru bir başkan olmadığını defalarca tekrarladı, dün de "Ukrayna'da iktidarın gasp edildiğini ancak Rusya'nın müzakere edecek birini aramaya hazır olduğunu" söyledi. Putin ve diğer Rus yetkililer, göreve gelmesinin üzerinden beş yıl geçtikten sonra Zelenskiy'nin yetkilerinin 20 Mayıs'ta sona erdiğini savunuyor. Zelenskiy cephesine göre Ukrayna yasaları sıkıyönetim sırasında seçim yapılmasını özellikle yasaklıyor. Ülkenin anayasasında, mevcut cumhurbaşkanının, bir sonraki devlet başkanı göreve gelene kadar yetkilerini elinde tutması yönünde bir hüküm de yer alıyor.
 
- Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Elysee Sarayı'nda yapılan müzakerelerin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile düzenlediği basın toplantısında, Fransa'nın Ukrayna'ya askeri eğitmenler göndermek üzere koalisyon oluşumunu yakın gelecekte tamamlamayı planladığını söyledi. Macron ayrıca Paris'in Ukrayna'nın AB'ye katılımına ilişkin müzakerelerin ay sonundan önce başlamasını beklediğini de söyledi. Ona göre Fransa, Ukrayna'nın NATO üyeliğine giden yolun "geri dönülemez bir yol" olmasını da istiyor.
 
- Sevastopol Valisi Mihail Razvojayev, Ukrayna ordusuna ait insansız bir botun Sevastopol'daki Streletskaya Körfezi bölgesinde imha edildiğini söyledi. Sosyal medyada yayılan patlama haberleri üzerine sosyal medyadan açıklanma yapan vali “Streletskaya Körfezi bölgesinde duyulan sesler, filomuzun insansız bir tekneyi yok etmesinden kaynaklandı. Sivil altyapıda herhangi bir hasar kaydedilmedi” diye yazdı.
 
- Rusya İçişleri Bakanlığı, eski Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko'yu arananlar listesine koydu
 
-  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği'nin üyelik konusunda  çifte standart uyguladığını savunarak, "Bu bağlamda Türkiye güzel bir örnek" dedi. Zaharova,  "Neden adayların uyması gereken temel ilkelere uymayan ülkeler oraya sürükleniyor, üye olmak isteyen ülkeler ise AB’ye alınmıyor? İşte bu sahtekarlık" diye konuştu.
 
 
7 Haziran Cuma
 
-  Bloomberg'in edindiği bilgiye göre , NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifak üyelerinin direnişi nedeniyle Ukrayna için beş yıl için 100 milyar dolarlık bir yardım fonu oluşturma planından vazgeçiyor. Bunun yerine Genel Sekreter, ülkelerin Kiev'e askeri çatışmanın başlangıcından bu yana yılda yaklaşık 43 milyar dolar tutarındaki mevcut destek seviyesini sürdürmelerini önerecek. Her ülkenin katkı hedefleri GSYİH'sine göre belirlenecek, yardımların yarısı ABD tarafından, geri kalanı ise ittifakın geri kalan 31 üyesi tarafından gönderilecek.
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önceki Minsk ve İstanbul müzakerelerinde varılan mutabakatlar dahil olmak üzere, Ukrayna ile müzakerelere hazır olduklarını, ancak bunun "mevcut realiteler dikkate alınarak" gerçekleşebieceğini söyledi. Putin bir kez daha Zelenskiy'nin görev süresinin sona erdiğini ve Ukrayna Anayasası hükümleri uyarıca meşruiyeti kalmadığını iddia etti.
 
Rus lider her savaşın ya barış anlaşması ya da askeri hezimetle bittiğini Rusya'nın ise zafer kazanacağını savundu. 
 
Askeri operasyonun planlandığı gibi dengeli şekilde sürdüğünü söyleyen Putin, hedeflere ulaşılacağına inandığını kaydetti.
 
Rus lider Rusya'nın nükleer doktrininin değişmediğini, ulusal güvenliğin gerektirdiği kırmızı çizgiler olduğunu tekrarladı. 
 
Putin'in açıklamalarının ayrıntıları için TIKLAYIN
 
- Lugansk'ta Ukrayna ordusunun füze saldırısı sonrasında bir konut binasının girişinin çöktüğü bildirildi. Yetkililer binaya ATACMS füzeleriyle saldırıldığını söyledi. Acil Durumlar Bakanlığı, Lugansk'ta saldırı sonucu 3 kişinin öldüğünü, 7 kişinin de enkaz altından sağ kurtarıldığını bildirdi. Yaralıların sayısı 3'ü çocuk olmak üzere 22'den 35'e çıktı.
 
- Avrupa Komisyonu, AB Konseyi'ne Ukrayna ve Moldova ile birliğe üyelik müzakerelerine başlamasını tavsiye etti. Avrupa Komisyonu Temsilcisi Ana Pizonero bu kararı Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında duyurdu. Pizonero, “Bu konunun kapandığına inanıyoruz. Ukrayna ve Moldova'nın tüm koşulları karşıladığına inandığımız bir güncellemeyi üye ülkelere sunduk. Artık karar üye ülkelerin elinde” dedi.
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Batı’nın mevcut adımlarının Rusya ile doğrudan bir çatışmaya hazırlık olduğunu belirtti. Orban, Kossuth Radyosu’nda yaptığı açıklamada, “Şu anda Batı’da yapılanlar, savaşa, doğrudan askeri çatışmaya hazırlık niteliğinde. Ancak Rusya, askeri ve askeri-teknik alanda, savaşın sürdürülmesi için gereken kaynaklara sahip en büyük ülke” dedi. Orban ayrıca Rusya’nın sivil alanda ABD ve Çin’den geri kalabileceğini, ancak askeri açıdan bu ülkelerle kıyaslanamayacak kadar güçlü olduğunu vurguladı. (Sputnik)
 
- Bölge Valisi Gladkov, Ukrayna'ya ait bir dronun Belgorod bölgesinde bir araca saldırdığını, bir kişinin öldüğünü, iki kişinin de yaralandığını söyledi.
 
- ABD Başkanı Joe Biden, ABC News televizyonuna demecinde İsrail’in Gazze operasyonundan bahsettiği sırada Refah’ı Rusya’yla karıştırarak yeni gafa imza attı. Joe Biden, ABC News televizyonuna demecinde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun onun sözünü dinlediğini savunarak, "Onlar, Rusya’ya girmeyi planlamıyor… Refah. Refah’ın tümünü istila etmeyi planlamıyorlar" dedi.
 
- Kırım Yarımadası’nın güneyinde yer alan Sivastopol’ün Valisi Razvozjaev, katıldığı St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF-2024) kapsamında Sputnik’in sorularını yanıtladı. Vali, Kiev rejiminin, Rus Karadeniz Filosu’nun ‘Ukrayna ordusunun saldırıları karşısında Sivastopol’den kaçtığı’ iddiasını şöyle değerlendirdi: "Öncelikle filo demek, sadece gemiler demek değil. Gemiler gitmedi, taktiği değiştirerek şimdi limanlarda durmuyor, çünkü bu kendini ek tehlikeye maruz bırakmak demek. Aynı zamanda filo, içinde hava araçlarının da bulunduğu büyük bir organizasyon sistemidir. Karadeniz Filosu’na bağlı hava araçları Sivastopol’e yaklaşmaya çalışan düşmanın insansız botlarını başarılı bir şekilde imha ediyor."
 
- Rusya'da sadece mayıs ayında 127 bin 200 otomobil satıldı. Bu rakam, Nisan ayına göre yüzde 7,2 daha az, ancak Mayıs 2023'e koyasla yüzde 76 daha yüksek. Analistler, yeni otomobil satışlarının haziran-temmuz döneminde aylık 130 bin civarında kalmasını bekliyor. 
 
- Uluslararası Para Fonu (IMF) bir kez daha Batı’ya, Rusya’nın dondurulmuş varlıklarının Ukrayna’yı desteklemek için kullanılmasının yasal gerekçesi olması gerektiği uyarısında bulundu. IMF İletişim Direktörü Julie Kozack, IMF'nin bu konudaki endişelerini tekrarlayarak “Bizim pozisyonumuzu açık ve net. IMF açısından, aınacak herhangi bir karar ya da eylemin uluslararası parasal sistemin işleyişini bozmaması için yeterli yasal gerekçelerinin olması gerekir" dedi. G7'nin 13-15 Haziran'da İtalya’da yapılacak olan zirvede Rusya’nın varlıklarının kullanımı konusunda ortak bir karar alması bekleniyor. Dondurulan varlıklarım toplamı 300 milyar doların üzerinde. Kremlin sözcsü Peskov, varlıklara el konulmasının "alenen hırsızlık" olacağını söylemişti.
 
- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi stratejik iletişim koordinatörü John Kirby, ABD'nin Küba'daki Rus savaş gemilerinin varlığını bir tehdit olarak görmediğini söyledi. Kirby "Bu tatbikatlardan dolayı ABD'nin milli güvenliğine ciddi bir tehdit beklenmesi için hiçbir neden yok. Ancak durumu yakından takip edeiyoruz" dedi.  Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ise tam tersine Rus gemilerinin ABD kıyılarında görünmesine tepki gösterdi, "Küba rejiminin Rusya'dan savaş gemisi kabul etmesi nedeniyle cezalandırılması" çağrısında bulundu. 
 
Küba hükümeti, 12-17 Haziran'da, 3 savaş gemisi ile bir denizaltıdan oluşan Rus donanma müfrezesinin Havana'daki limanı ziyaret edeceğini duyurmuştu. Küba ile Rusya Federasyonu arasındaki tarihi dostluğa işaret edilen açıklamada, "Gemilerin hiçbiri nükleer silah taşıyıcısı değil, dolayısıyla ülkemizde durmaları bölge için tehdit oluşturmuyor" denildi.
 
- Rusya hava savunma güçlerinin geçen gece 19’u Kırım ve Azak Denizi’nde olmak üzere toplamda 28 insansız hava aracını (İHA) vurduğu belirtildi. (Sputnik)
 
- Dün gece Rusya, Ukrayna'ya yaygın ve yoğun bir hava saldırısı daha düzenledi. Kiev bölge yönetimi başkanı Ruslan Kravçenko, Rusya'nın drone ve füzelerle saldırısı sonucu bölgedeki bir "endüstriyel tesiste" yangın çıktığını duyurdu.
 
-  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna'ya Mirage 2000-5 savaş uçakları verme kararını duyurdu. TF1 TV kanalına canlı yayında konuşan Macron, Kiev'e verilecek uçakların kesin sayısının henüz belirlenmediğini kaydetti, teslimat tarihi de açıklanmadı. Macron, Ukraynalı pilotlara yönelik bir eğitim programının 7 Haziran'da Fransa'da başlayacağını da sözlerine ekledi.  
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nun genel kurulunda bugün konuşacak. Konuşma Moskova saatiyle 14:00'te başlayacak.
 
- Normandiya çıkarmasının 80. yıldönümünü anma törenleri için Fransa'ya gelen ABD Başkanı Biden, 1944'te müttefik kuvvetlerin birleşmesini NATO ittifakının Ukrayna'yı desteklemeye yönelik mevcut çabalarıyla karşılaştırdı. Biden, "Bu kahramanların 80 yıl önce savaştığı karanlık güçleri biliyoruz. Asla ortadan kaybolmayacaklar. Saldırganlık ve açgözlülük, hükmetme ve kontrol etme arzusu, sınırları zorla değiştirme arzusu. Diktatörlük ile özgürlük arasındaki mücadele sonsuzdur. Avrupa'da bunun açık bir örneğini görüyoruz" dedi. Biden, "Ukraynalılar olağanüstü bir cesaretle savaşıyor, ağır kayıplar veriyor ama geri çekilmiyor. ABD, NATO ve 50'den fazla ülkeden oluşan koalisyon Ukrayna'nın yanındadır. Geri çekilmeyeceğiz. Kimse hata yapmasın, boyun eğmeyeceğiz, saldırganlara teslim olamayız, bu düşünülemez. Bunu yaparsak özgürlük yenilecek, tüm Avrupa risk altına girecek" diye ekledi.
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya ve Çin'in tek kutuplu dünyanın varlığının süremeyeceği konusunda görüş birliğine vardığını savunarak "Böyle bir dünyada var olmak imkansız" diye konuştu.
Tek kutuplu dünyada, ekonomide ve siyasette kuralları koyan tarafın isteklerini diğer devletlere dayattığını söyleyen Peskov "Böyle bir durum artık mümkün değil. Bu sistemin temelleri ciddi şekilde çatlıyor ve sarsılıyor. Yeni bir gerçeklik doğuyor" dedi.
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bosna Hersek'e bağlı Sırp Cumhuriyeti'nin lideri Milorad Dodik ile St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF-2024) yaptığı görüşmede, Rusya'nın Dayton Anlaşmaları’na uygun olarak Balkan Yarımadası'ndaki durumun iyileştirilmesine yardımcı olacağını söyledi. Putin, “Dayton Anlaşmalarına ilişkin tutumumuzu biliyorsunuz. Bu tutumumuz değişmeyecek. Buna ilişkin uluslararası yasal belgelerde kaydedilen yetkiler, yalnızca durumun korunmasını değil, geliştirilmesinin ve güçlendirilmesinin de temelini oluşturuyor. Buna mümkün olan her şekilde katkıda bulunacağız” dedi. Dodik ise, Rusya'nın Dayton Anlaşmasına uyma ve Srebrenitsa ile ilgili BM Genel Kurulu'ndaki oylama sırasındaki tutumundan dolayı minnettarlığını dile getirerek, “Srebrenitsa bağlamında girişimlerin ortaya konduğu BM Genel Kurulu toplantısındak ilkeli tutumunuz ve anlayışınız için teşekkür ederiz. Batı bu konuda yetkin olmadığını göstermiş oldu. 84 ülke karara destek verdi, 109 ülke ise destek vermedi” ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
- Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Paris'te Elysee Sarayı'nda Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky ile bir araya gelecek. Zelensky ayrıca Fransız parlamentosuna hitap edecek.
 
- Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şoygu, Batılı ittifakın Ukrayna’ya verdiği destekle Rusya'yı "stratejik yenilgiye" uğratma girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını belirtti. Kazakistan’da düzenlenen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyesi ülkelerin güvenlik toplantısında konuşan Şoygu “Batılı devletlerin çabalarıyla paralı askerler ve uluslararası terör örgütlerinin militanları Ukrayna’ya naklediliyor" dedi.
 
- Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu'na (FIDH) bağlı bazı insan hakları aktivistleri, "nefret söylemi" suçu iddiasıya Rusya'dan önde gelen bazı isimlere karşı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne suç duyurusunda bulundu. Bu isimler arasında eski devley başkanı Dmitri Medeved, gazetecie ve TV yapımcıları Vladimir Solovyov, Dmitri Kiselev, Margarita Simonyan da var. ICC, Ukraynalı çocukların Rusya'ya sınır dışı edildikleri iddiasıyla geçen yıl Başkan Vladimir Putin ve çocuk ombudsmanı Maria Lvova-Belova'ya karşı gıyabi tutuklama kararı çıkarmıştı.
 
- Rusya, ilk yüksek hızlı demiryolu (HSR) hattının inşaatına Moskova-St. Petersburg arasında başandığını duyurdu. Hattın 2028 yılı ortasında hizmete girmesi bekleniyor.  679 km'ik yeni hatta seyahat süresi 2 saat 15 dakika,  elektrikli trenlerin maksimum hızı 400 km/saat olarak planlanıyor.  Yeni demiryolu hattı, Moskova'yı Kazan, Yekaterinburg, Adler, Minsk ve Ryazan'a bağlayacak olan hızlı hattın ilk halkası olacak.
 
- Rusya Merkez Bankası bugün yeni faiz kararını açıklayacak. Yılık oran şu anda yüzde 16. Fazin sabit tutulması bekleniyor.
 
6 Haziran Perşembe
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy , 26 Şubat'ta Kiev'de düzenlediği basın toplantısında, Fransa ile Mirage 2000 savaş uçağı tedariki olasılığını görüştüğünü söylemiş, daha sonra bu knuda bir açıklama gündeme gememişti.  Macron ayrıca Fransa'nın 4 bin 500 Ukraynalı askeri personele eğitim vermeyi planladığını söyledi.
 
Macron, "Fransa'nın savaşın tırmanmasını istemediğini, ancak barışın Ukrayna direnebilirse sağlanabileceğini" savundu. "Barış Ukrayna'nın teslim olması anlamına gelemez" diyen  Fransa cumhurbaşkanı, "Durum zor" diyerek, Rus ordusunun Harkiv bölgesinde "ağır darbeler" indirdiğini de sözlerine ekledi.
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, Ukrayna'da kiminle barış görüşmesi yapılacağı sorusunun "tüm hızıyla devam ettiğini" söyledi. Peskov, Kremlin'in henüz bu soruya bir yanıt görmediğini belirterek, müzakere sürecinin kapılarının açık olduğunu, ancak Kiev rejimi tarafından kapalı tutulduğunu savundu. Peskov, "Kiev'de kiminle ciddi bir şekilde konuşacağınız sorusu ortaya çıkıyor ve buna bir cevap göremiyoruz. Şu anda böyle bir müzakere sürecini başlatmak için hiçbir gerekçe bulunmuyor" ekledi.
 
- Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsviçre'de yapılması planlanan Rusya-Ukrayna ihtilafına ilişkin konferansın amacının mümkün olduğu kadar çok ülkeyi Kiev'in tarafına çekmek olduğunu ancak konferansın barış müzakerelerinin başlangıcı olmayacağını söyledi .
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Türkiye'nin BRICS üyeliğine gösterdiği ilginin anımsatılması üzerine, birliğin kapılarının açık olduğunu ve adaylık için bazı kriterler bulunduğunu söyledi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye'nin BRICS grubuna katılmak istediğini belirten Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın sözlerini değerlendirdi. Rossiya 24 televizyonuna demeç veren Zaharova, "Birliğin kapılarının açık olduğunu biliyorsunuz. Belirli kriterler var, bunlar ülkelerin bir elitler kulübüne değil, karşılıklı saygıya dayalı birliğe üye olma arzusuyla uyumlu olmalıdır" dedi. BRICS'in halihazırda genişleme deneyimine sahip olduğunu anımsatan Zaharova, yeni üyelerin kendilerini çok konforlu hissedeceği mesajını verdi. (Sputnik)
 
- Rusya Soruşturma Komitesi’nden yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu’nun askeri faaliyetleri alanında bilgi topladığından şüphelenilen bir Fransa Cumhuriyeti vatandaşı, Moskova’da gözaltına alındı” ifadelerine yer verildi. Kurumun verilerine göre gözaltına alınan kişi, birkaç yıl boyunca yabancı ajanlar siciline dahil edilmek üzere gerekli belgeleri sunma yükümlülüğünü yerine getirmeden ‘Rusya Federasyonu’nun askeri ve askeri-teknik faaliyetleri alanında’ bilgi topluyordu’. Açıklamada, “Söz konusu bilgi, yabancı kaynaklar tarafından elde edildiğinde devletin güvenliğine karşı kullanılabilir. Gözaltına alınan kişi bu amaçla Moskova kenti de dahil olmak üzere Rusya’yı birçok kez ziyaret etti ve Rusya Federasyonu vatandaşlarıyla görüşmeler yaptı” denildi. (Sputnik)
 
- Ukrayna devlet enerji şirketi Ukrhidroenergo,  Rusya'yı Kahovka hidroelektrik santralini (HES) tahrip etmekle suçlayarak tahkime başvurdu. Kiev, Moskova ile Kiev arasındaki yatırımların teşviki ve karşılıklı korunmasına ilişkin anlaşma kapsamında Rusya'nın ödeme yapması gerektiğini savundu. Kahovskaya hidroelektrik santrali 6 Haziran 2023'te Rusya'ya göre Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından yıkıldı. Ukrhidroenergo başkanı Igor Sirota, şirketin Kahovka hidroelektrik santralinin yıkılması nedeniyle Rusya'dan 2,5 milyar dolar talep etmeyi planladığını söyledi. Ukrayna tarafına göre istasyonun yıkılmasından Rusya sorumlu.
 
- Başbakan Scholz, Almanya'nın Ukrayna'daki çatışmanın tırmanma ihtimaline ilişkin kaygılarına yanıt olarak, şansölye olarak "bugün Almanya'da doğan tek bir çocuğun bile savaşla karşı karşıya kalmamasını" sağlamaktan sorumlu olduğunu vurguladı. Scholz, birçok Alman'ın Ukrayna'daki çatışmanın tırmanmasından korktuğunu söyledi ancak ülkenin bu çatışmaya sürüklenmesini önlemek için her şeyi yapacağına söz verdi. Federal Meclis'teki bir konuşma sırasında Scholz, ayrıca Ukrayna'nın, Almanya ve müttefikleri tarafından sağlanan silahları "uluslararası yasal yükümlülüklere uygun olarak" kullanabileceğini söyledi.
 
- ABD Başkanı Biden, Ukrayna'nın Moskova ve Kremlin'e saldırı düzenlemesine izin vermeyeceğini açıkladı. Biden, ABC News'e verdiği röportajda, ABD'nin Ukrayna'ya sağladığı silahların Moskova veya Kremlin'e yönelik saldırılarda kullanılmasına izin verilmediğini özellikle vurguladı. Biden “Onların ABD silahlarını sınıra yakın yerlerde, sınırın diğer tarafına yönelik kullanılmalarına ve  belirli hedefleri vurmalarına izin veriliyor. Biden, "Rusya'nın 200 mil (321 km) içine yönelik ya da Moskova ve Kremlin'e yönelik saldırılara da izin vermiyoruz" dedi. Kremlin sözcüsü  Peskov, Washington'un Kiev'i Rusya'ya karşı Amerikan silahlarıyla vurma izninin ABD'nin çatışmaya dahil olduğunu gösterdiğini belirtmişti. Başkan Vladimir Putin de, uzun menzilli silahların Rusya'nın derinliklerine saldırmak üzere Ukrayna'ya devredilmesi halinde Moskova'nın "Batı'nın düşmanlarına silah sağlamaya başlayabileceğini" söyledi, “Yani cevap asimetrik olabilir. Bunu düşüneceğiz” dedi.
 
- ABD yetkililerinin, Rus ekonomisi üzerindek yaptırım baskısını arttırmak için tüm Rus mallarının ithalatını tamamen yasaklama seçeneğini masaya getirdiği bildiriliyor. Birçok uzman, daha önce ABD basınında gündeme geen haberleri RIA Novosti ile yapılan bir röportajda "yakın tehlike" olarak yorumladı. Kamu Diplomasisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Vadim Petrov, Rusya'nın enerji ihracatından elde ettiği gelirin önemli bir kısmını kaybedebileceğini kaydetti. Ayrıca teknolojik ve endüstriyel mallara erişimde sorunlar yaşanacağını ve ithalatın azalması nedeniyle enflasyonist baskının artacağını öngördü. Petrov, olası bir ambargoya karşı en hassas sektörlerin enerji sektörü, metalurji ve yüksek teknoloji endüstrileri olacağını vurguladı. Daha önce ABD Başkanı Ulusal Güvenlikten Sorumlu Asistan Yardımcısı Dalip Singh, Washington'un tüm Rus mallarına ambargo uygulayabileceğini belirtmişti. ABD'li yetkili bunun en iyi seçenek olmadığını ancak böyle bir adımın kaçınılmaz olduğunu itiraf etti.
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Batılı müttefiklerin bu yılın başında yaşananlara benzer şekilde Ukrayna'ya askeri yardımda yaşanan gecikmelerin tekrarlanmamasını sağlamaları gerektiğini söyledi. Finlandiya ziyareti sırasında Stoltenberg, Ukrayna'nın askeri destek konusunda NATO müttefiklerinden "öngörülebilirlik ve hesap verebilirliğe" ihtiyacı olduğunu söyledi, “Son aylarda Ukrayna'ya askeri yardım sağlanmasında bazı boşluklar, bazı gecikmeler gördük. Bunun bir daha olmayacağından emin olmalıyız" dedi. Stoltenberg, NATO'nun Ukrayna'ya asker gönderme planının olmadığını söyledi.
 
- Ukrayna Genekurmay Başkanlığı cephede en gergin ve zorlu durumun Donetsk'deki Kurahovskiy ve Pokrovskiy yönlerinde yaşandığını duyurdu.
 
-  Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma güçlerinin gece saatlerinde Kırım üzerinde 13 Ukrayna İHA'sını, Belgorod bölgesi üzerinde 6 İHA'yı ve Rostov bölgesi üzerinde bir Neptün füzesini imha ettiğini bildirdi. Bakanlık ayrıca bu sabah Belgorod bölgesinde iki Ukrayna İHA'sının düşürüldüğünü bildirdi.
 
- Macaristan, İsviçre'deki Ukrayna barış konferansına katıacak. Ülke, Dışişleri Bakanı Szijjártó tarafından temsil edilecek.
 
- Çin ve Ukrayna Dışişleri Bakan yardımcıları düzeyinde Pekin'de istişareler gerçekleştirildi.  Pekin her alanda bağları geliştirmeye hazır olduğunu açıkladı.
 
- Rusya Maliye Bakanı Siluanov, "Yaptırımlar Rus ekonomisinin gelişmesinde kilit faktörlerden biri haline geldi" dedi. Siluanov, mahkeme kararlarıyla hazineye devredilen yabancı varlıkların satılmasının planlandığıı kaydetti.
 
- Putin'in Uluslararası Kültürel İşbirliği Özel Temsilcisi Mihail Şvıdkoy, Rusya'yı "Hıristiyan" ve "muhafazakar" bir ülke olarak nitelendirdi. St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nda (SPIEF) konuşan Şvıdkoy, "Türki diler konuşan kültürleri temsil eden büyü oranda insanımız var, Orta Doğu kültürlerini, Budist kültürlerini ve Yahudiliği temsil eden çok sayıda vatandaşımız var. Ama yine de Rusya Hıristiyan bir ülke. Bu anlamda kültürümüzün temelinin Hıristiyan değerlerinin dışında olduğunu söyleyemeyiz” dedi. RBC'nın aktardığı Kamuoyu Vakfı'nın 2023 yılı anketine göre Rusların yüzde 62'si kendilerini Ortodoks olarak görüyor, yüzde 8'i İslam'ı kabul ediyor ve yüzde 23'ü herhangi bir dine inanmadığını söylüyor. 2021'de Moskova Katedral Camii'nin baş imamı İldar Alyautdinov, yalnızca Moskova'da 3-3,5 milyon Müslümanın yaşadığını söyledi. İsrail Yahudi Ajansı da 2021'de Rusya'da 150 bin Yahudi'nin yaşadığını gösteren istatistikler yayınladı. Buna göre Rusya ülke, Yahudi nüfusu açısından dünyada yedinci sırada yer alıyor .
 
-  Rusya'nın Rostov bölgesi valisi Vasili Golubev, Novoşakhtinski petrol rafnerisinin Ukrayna'dan fırlatılan insansız hava araçları tarafından vurulduğunu duyurdu. Val, "İHA saldırısı sonucunda  petrol rafinerisinde yangın çıktı. Acil servisler olay yerinde. Kurbanlarla ilgili bilgiler açıklığa kavuşturuluyor" diye yazdı. Bu, Ukrayna insansız hava araçlarının Novoşakhtinski rafinerisine bugüne dek gerçekleştirdiği üçüncü saldırı oldu. Tesis Rostov'un yaklaşık 60 km kuzeyinde yer alıyor.
 
- Diğer yandan Belgorod bölgesi valisi Vyaçeslav Gladkov, Telegram kanalında Stary Oskol kentsel bölgesindeki bir petrol deposuna Ukrayna'nın insansız hava aracıyla saldırı düzenlediğini bildirdi. İHA saldırısı nedeniyle tanklardan biri alev aldı. Yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.
 
- Sibiriya şehirlerinden Kemerovo'da bir tramvayın keskin bir virajı alak isterken iki yolcunun yola düşmesi, ardından durakta bekleyen bir başka tramvaya çarpması soncuu meydana gelen kazada bir kişi hayatını kaybetti, 90 kişi yaralandı. 78 kişi hastaneye kaldırıldı. 
 
- Amerikan yayını Politico, Batılı ülkelerin yakın gelecekte Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine devretmeye hazırlandıkları Batı F-16 savaşçılarının pilotlarının eğitim hızından Ukrayna'nın memnun olmadığını yazdı.  Yazıda  ABD ordusunun eylül ayı sonuna kadar Tucson'daki (Arizona) hava üssünde 12 Ukraynalı pilotu eğitmeyi planladığı belirtiiyor.  Politico'ya göre yıl sonuna kadar toplam 20 Ukraynalı pilotun F-16'yı uçurmak için eğitim alması gerekiyor. Bu, 20 savaş uçağından oluşan bir filo için gereken 40 pilotun yarısı.
 
- Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, "ülkenin 2029 yılına kadar Rusya ile savaşa hazır olması" çağrısında bulundu. MK'nın aktardığına göre Pistorius, "Rusya'nın uzun zaman önce savaş ekonomisine geçtiği ve silahlanmaya devam ettiği" görüşünü dile getirdi, ayrıca Rusya'nın Ukrayna'daki oası bir zaferinin sonuçlarının Batı'ya, Kiev'e yapılan mevcut yardımdan daha pahalıya mal olacağını da sözlerine ekledi. Alman bakan anlaşmazlığı çözmek için müzakerelerin ne zaman başlayacağına yalnızca Rusya ve Ukrayna'nın karar vermesi gerektiğini söyledi. Pistorius, Bundeswehr birliklerinin Ukrayna'ya gönderilmesi olasılığını reddetti.
 
- Kazakistan Başbakan Yardımcısı Serik Jumangarin, Astana'nın Rusya karşıtı yaptırımları desteklemediğini, ancak "ekonomik açıdan faydalı olduğu için" bunlara uyduğunu söyledi. Kazak bakan "Biz (Rusya karşıtı)  koalisyon üyesi değiliz, bu tek taraflı yaptırım politikasını desteklemiyoruz ancak ekonomik açıdan bizim için faydalı olduğu için buna uyacağız. Ekonomimiz küçük, doğal olarak yaptırım baskısına dayanamayacağız. Bu nedenle sürekli diyalog halindeyiz, ABD ve Avrupa Birliği ile doğrudan çalışan merkezlerimiz var” dedi. 
 
- Reuters,  ABD'nin yakında Ukrayna'ya 225 milyon dolar değerinde yeni bir yardım paketi göndereceğini bildirdi.
 
 - Reuters, ABD'li bir senatör ve konuya yakın Batılı bir yetkiliye dayanarak, Amerikan silahlarının son günlerde Ukrayna ordusu tarafından Rusya topraklarına saldırı düzenlemek için kullanıldığını duyurdu.
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da Müslüman nüfusun artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Putin, St. Petersburg'da yabancı medya temsilcileriyle yaptığı toplantıda "Rusya Federasyonu'nda Müslüman nüfusun yoğun olduğu bazı cumhuriyetlerimizde doğum oranlarının yüksek olması bizi çok mutlu ediyor" dedi.
 
5 Haziran Çarşamba
 
-  Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma sistemlerinin Kursk bölgesi üzerinde Ukrayna'ya ait bir insansız hava aracını imha ettiğini bildirdi. Ayrıca bakanlık açıklamasında, "Yabancı ülkelerin paralı askerlerinden oluşan Yabancı Lejyon'a ait silah ve askeri teçhizat depolarını imha edilirken tüm cephelerdeki silahlı faaliyetleri sonucunda 1590 Ukrayna askeri ölü olarak ele geçirildi" denildi.
 
- Ukrayna parlamentosu üyesi Daniil Getmantsev, bu yılın beş ayında Ukrayna'ya yapılan uluslararası hibe ve yardımın geçen yılın aynı dönemine göre beş kat azaldığını duyurdu.
 
- Ukrayna Genekurmay Başkanı Aleksandr Sırski, Ukrayna ordusu özellikle Kurahovski, Pokrovski, Kupyanski ve Harkov yönlerinde durumun zorlu oduğunu kaydetti. Sırski, "Durumun karmaşıklığına rağmen durumu kendi lehimize değiştirme şansımız var" diye inanıyor.
 
- Zelenskiy, Emir Tamim bin Hamad Al Sani ile müzakereler için Katar'a geldiğini duyurdu.
 
- Peskov, İsviçre'nin Ukrayna'da Batı'nın yanında yer almasının uzun yıllardır sürdürdüğü tarafsızlığını kaybettiğine inanıyor.
 
- İngiltere ve Letonya, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine binlerce  dron temini için ihale açtı
 
- Macaristan, AB'nin Rusya Federasyonu'ndan yapılan enerji ihracatına vergi getirme fikrini "yersiz ve çirkin" olarak nitelendirdi.
 
- ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G7 ülkelerinin Ukrayna'ya dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen geliri kullanılarak geri ödemesi yapılacak bir kredi paketi sağlama olasılığını tartıştığını söyledi. Tahminlerine göre, dondurulan Rus varlıklarından elde edilecek toplam kâr yıllık 3 ila 5 milyar dolar arasında olacak. Diğer yandan Financial Times (FT), "AB'nin Moskova'ya yönelik yaptırımları süresiz olarak uzatması halinde" ABD'nin Ukrayna'ya Rus varlıklarından elde edilen gelirden geri ödenecek 50 milyar dolarlık bir kredi sağlayacağını yazmıştı. Gazeteye göre, yaptırımların "her altı ayda bir sona ermesi" ve  her seferinde oybirliğiyle uzatılması gerektiği için Washington'un Brüksel'den benzer önlemler talep ettiği belirtiliyor. FT, bu politikanın değiştirilmesinin ABD'yi kredinin geri ödenmesinden sorumlu bırakacağını belirtiyor. Belgede, AB'nin, "Moskova Ukrayna'ya verilen zararı ödemeyi kabul edene kadar Rus varlıklarının dondurulacağına dair garanti vermesi gerektiği" belirtiliyor.
 
- Moskova'daki bir mahkeme, kamusal alanda üzerinde Ukrayna arması olan bir tişört giyen bir İran vatandaşına 50 bin ruble para cezası verdi. 
 
- Financial Times, Ukrayna'nın "soğuk ve karanlık hayata" hazırlanması gerektiğini, kışa kadar ülkede yaşayanların günün büyük bölümünde elektriksiz kalacağını yazıyor.
 
- Devlet enerji şirketi Ukrenergo yönetim kurulu başkanı Vladimir Kudrytskiy, bugün Ukrayna'da en az dört saat sürecek elektrik kesintisi yaşanacağını duyurdu.
 
- Ukrayna'da hazırlanan yasa tasarısına göre vatandaşlar askerden kaçanları devlete bildirmeleri için mali olarak ödüllendirilerek motive edecek.
 
- Küresel elmas pazarının en büyük isimlerinden De Beers Group, G7 ülkelerinin bu sonbaharda Rus elmaslarına yaptırım uygulama kararını desteklediğini ve karara uyacağını duyurdu.
 
- Filipin başkanının basın servisinin bildirdiğine göre, Manila'daki müzakereler sırasında Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Filipin Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr.'dan Ukrayna ordusuna yardım etmek üzere ülkeye psikoterapistler göndermesini istedi.
 
- Rusya'nın en büyük bakalarından Tinkoff Bank'ın adı T-Bank olarak değiştirildi.
 
-  Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rus birliklerinin güçlerini yoğun çatışmaların yaşandığı Donetsk bölgesinde yoğunlaştırdığını, Harkov bölgesindeki durumun ise istikrara kavuştuğunu söyledi. Gece video mesajı yayınayan Zelenskiy, “En yoğun çatışmalar ve ağır saldırılar Donetsk bölgesinde yaşanıyor. Rus saldırılarının ana yönü budur. Harkov yönünde birliklerimiz durumu istikrara kavuşturdu" dedi.
 
- Müttefiklerin Normandiya'ya çıkarmasının 80. yıldönümünü kutlayacakarı etkinlikler, Zelenskiy'i Batılı liderlerle buluşturacak. Biden ile Zelensky yarın bir araya gelecek. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'a göre Biden ve Zelenskiy, 13-15 Haziran'da İtalya'nın Bari kentinde Zelenskiy'nin de davet edildiği G7 zirvesinde de görüşecek.  Biden'ın yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un cuma günü Zelenskiy ile görüşmesi bekleniyor.i Zelensky, Fransa Ulusal Meclisi'nde de bir konuşma yapacak.
 
- ABD Başkanlık Ulusal Güvenlik Yardımcısı Jake Sullivan, Ukrayna ordusunun ABD'den silah tedarikinin yeniden başlamasının ardından bir dizi kilit alanda pozisyonlarını güçlendirmeyi başardığını söyledi. ABD Kongresi'nin Kiev'e ek askeri yardım tahsisini uzun süre onaylamaması nedeniyle Ukrayna'nın kendisini "derin bir çukurda bulduğunu" söyleyen Sulivan "Yardım sayesinde bu çukurdan çıktılar. Kilit yerlerde pozisyonların güçlendiğini, Rus saldırısına karşı direndiklerini gördük. Öncelikle Harkov'un kuzeyindeki durum buu gösteriyor" dedi. Sulivan, ayrıca ABD'nin önümüzdeki haftalarda  Ukrayna'ya yeni bir askeri yardım paketi açıklayacağını duyurdu.
 
- Rusya, Çin ve İran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Guvernörler Kurulu'nun altıncı toplantısı kapsamında yayınladıkları ortak bildiride, üç ülkenin nükleer anlaşmaya ilişkin Ortak Kapsamlı Eylem Planı’nı (JCPOA) desteklediği ve desteklemeye devam edeceği belirtilerek, ABD'nin anlaşmadan çekilmesinin ardından tutumlarının değişmediği vurgulandı. Bildiride, “Ülkelerimiz JCPOA'ya sürekli olarak güçlü destek sağlamıştır. ABD'nin yasa dışı ve tek taraflı olarak anlaşmadan çekildiği 2018 yılından bu yana nükleer anlaşmaya desteğimiz değişmedi ve İran'a tek taraflı yasa dışı yaptırımlar uygulanması ve maksimum baskı politikası uygulanması bu anlaşma için dönüm noktası oldu” ifadelerine yer verdi. (Sputnik)
 
-  Ukrayna Savunma Bakanlığı, yabancı ülkelerde oturma izni olan vatandaşlar ile çifte vatandaşlık sahibi olanların ülkeden çıkışlarınının durdurulduğunu duyurdu. ABD Büyükelçiliği de bir açıklama ile vatandalarını uyardı ve 1 Hazirandan başlayarak 18 ila 60 yaşları arasındaki çifte vatandaşlığa sahip Ukraynalı erkeklerin ülke dışına çıkışlarının engelleneceğini bildirdi. Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Teşkilatı sözcü Andrey Demçenko, “Bugüne dek başka ülkelerde oturma izni olan erkeklerin ülke dışına çıkışına izin veriliyordui artık yasaklandı" dedi. Ukrayna'da 25 Şubat 2022'den bu yana genel seferberlik kapsamında 18 ila 60 yaş arası erkeklerin ülkeyi terk etmesine izin verilmiyor.
 
-  Financial Times'ın bir AB iç belgesine dayandırdığı haberine göre, Avrupa Birliği'nin Rusya karşıtı yaptırımları süresiz olarak uzatma taahhüdü vermesi halinde ABD, dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen kârı kullanarak Ukrayna'ya 50 milyar dolarlık bir kredi sağlamaya hazır olduğunu bildirdi.  Washington'un önerisi, AB maliye bakanlarının toplantısında tartışılacak.
 
- Flightradar24 verilerine göre bir ABD keşif uçağı bu sabaha karşı Karadeniz üzerinde görüldü. Forte12 çağrı işaretli Amerikan stratejik keşif uçağı Northrop Grumman RQ-4B Global Hawk, Karadeniz'deki uluslararası sular üzerinde uçuyor. Salı günü, söz konusu uçak Sicilya'daki bir hava üssünden havalanarak Karadeniz bölgesine doğru yola çıkmış ve en son Kırım yakınlarında uçarken  Flightradar24'te saptanmıştı.
 
- Voronej bölgesi valisi Aleksander Gusyev, hava savunma sistemlerinin Voronej'e yaklaşan bir insansız hava aracını imha ettiğini söyledi. 
 
- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afrika gezisi kapsamında ziyaret ettiği Burkina Faso’da mevkidaşı Karamoko Jean Marie Traore ile yaptığı görüşmede, Rusya Federasyonu ile Burkina Faso arasındaki ilişkilerin yükselişte olduğunu söyledi. Lavrov, “Devlet başkanlarımız Vladimir Putin ve İbrahim Traore'nin geçen yılki ikinci Rusya-Afrika Zirvesinde yaptıkları toplantıda varılan anlaşmalar sonucunda ilişkilerimiz ivme kazandı” dedi. (Sputnik)
 
- Rusya'nın Orta Afrika Cumhuriyeti Büyükelçisi Aleksander Bikantov, RIA Novosti'ye verdiği demeçte, Moskova ve Bangui'nin ülkede bir Rus askeri üssü kurulması konusunda müzakerelerin devam ettiğini söyledi. Daha önce OAC Başkanı Faustin-Archange Touadera, ülkenin doğu bölgesinin bir Rus askeri üssüne ev sahipliği yapmak için kullanılabileceğini söylemişti.
 
- Rusya lideri Putin, Güvenlik Konseyi Sekreteri Şoygu’yu askeri sanayi sektörünün geliştirilmesine yönelik çalışmaların koordinatörü olarak atadı. Rusya Devlet Başkanı, savunma sanayinin öncelikli görevleri, üretim hacimleri ve karlılığa ilişkin talimatlar taslağı üzerindeki çalışmaların çarşamba gününe kadar tamamlanması talimatını verdi.
 
- Rus şirketlerinin BM Dünya Gıda Programı'nın (WFP) gıda tedariki ihalelerine erişimlerinin kısıtlandığı bildirildi. Açlık çeken ülkelere gıda sağlamada Rusya, tedarikin yüzde 20'sini tek başına karşılıyordu. Bazı bağışçılar, fonlarının Rus malı ya da Rus şirketler üzerinden gıda almama şartı getirdikleri bildirildi.
 
- AB verilerine göre yılın ilk çeyreğinde geçen yıla kıyasla İrlanda, Kıbrıs ve Portekiz Rusya’ya ihracatını arttırdı. Almanya yüzde 32 düşüş ile 1,9 milyar dolarlık ihracat yaptı.
 
- St.Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu bugün başlıyor. Foruma bu yıl 45’ten fazla ülkeden siyasi katılımcı bekleniyor.  Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, Zimbabwe Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa, Orta Afrika Cumhuriyeti Başkanı Félix Moloua, Bosna-Hersek’e bağlı Sırp Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Milorad Dodik, Abhazya Cumhurbaşkanı Aslan Bjania, Güney Osetya Başbakanı Konstantin Dzhusoev bu isimler arasında. 5-8 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek fırumda 400 iş etkinliği yapılacak. Forumun ana konuları dünya ekonomisinin çok kutuplu bir modele geçişi, Rus ekonomisinin yeni rotasındaki amaç ve hedefler.
 
- DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 5-8 Haziran günlerinde Rusya'daki St.Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’na katılacak. Forumda hükümeti temsilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın yer alacağı daha önce duyurulmuştu.
 
4 Haziran Salı
 
- ABD Başkanı Joe Biden, "Ukrayna NATO'nun parçası olmasa bile ABD'nin silah sağlamaya devam edeceğini" söyledi. Time dergisine verdiği demeçte Biden, "Bu, gelecekte kendilerini savunabilmeleri için silah sağladığımız diğer ülkelerle olduğu gibi onlarla da aynı ilişkilere sahip olduğumuz anlamına geliyor " dedi. Biden, sorunun barışçıl çözümünün, Rusya'nın Ukrayna'dan tamamen çıkması durumunda sağlanacağını beirterek, "Rusya'nın ileride Ukrayna'yı asla ele geçirmeyeceği gerçeğini de sağlaması gerektiğini" savundu. Biden'a göre çözüm süreci, Ukrayna'nın mutlaka NATO'ya girmesi anlamına da gelmiyor.
 
Biden, Kiev'e verilen desteği açıklarken, "Mesele şu ki, eğer Ukrayna'nın batmasına izin verirsek, sözlerime dikkat edin: Polonya'nın da gittiğini göreceksiniz" dedi.
 
Biden'ın Times'a demecinin tam metni için tıklayın.
 
- Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna'da askeri eğitmen veya paralı asker olarak görev yapan tüm Fransız vatandaşlarının Rusya için meşru hedef olacağı uyarısında bulundu. Kongo Cumhuriyeti'ne resmi ziyaret gerçekleştiren  Lavrov, Oyo kentinde mevkidaşı Jean-Claude Gakosso'yla görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.  Fransız paralı askerlerin halihazırda Ukrayna'da çatıştığını ve Fransız askeri eğitmenlerin de bu ülkede çalışmaya başladığını varsaymak için güçlü dayanaklara sahip olduklarını anlatan Lavrov, tüm bu kişilerin Rusya Silahlı Kuvvetleri tarafından meşru hedef olarak görüldüğünün altını çizdi. (Sputnik)
 
- Başkan Vladimir Putin, Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Andrey Turçak'ı istifa eden Oleg Horohordin'in yerine Altay Cumhuriyeti'nin başı olarak atadı.
 
- ABD Hava Kuvvetleri Küresel Taarruz Komutanlığı, nükleer başlık taşıma kapasiteli Minuteman III kıtalararası balistik füzesini gece saatlerinde test etti. California'daki Vandenberg Hava Üssü'nden yapılan açıklamada, söz konusu üsten gece 00:56'da yapılan atış sırasında kıtalararası balistik füzesinin nükleer başlık taşımadığı ifade edildi. Söz konusu testin, Minuteman III füzesinin güvenliği, güvenilirliği, etkililiği ve hazır olma durumunun denetlenmesi amacıyla yapıldığı bildirildi.  (Sputnik)
 
- Eski İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakereleri kolaylaştırmak için özel bir AB temsilcisinin atanması gerektiğini savundu.
 
- Çek Cumhuriyeti Başbakanı Fiala, Trans-Alpine Boru Hattı'nın (TAL) kapasitesi artırıldıktan sonra Çek Cumhuriyeti'nin en geç 2025'in ilk yarısından itibaren Rus petrolü alımını durduracağını söyledi.
 
- Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna'nın Rus topraklarındaki hedefleri vurmak için Alman silahlarını kullanmasına izin verilmesinin gerginliğin artmasına yol açmayacağını savundu. Scholz Berlin radyosuna demecinde, "Bunun gerilimin tırmanmasına neden olmayacağından eminiz. Çünkü ABD Başkanı'nın da söylediği gibi biz sadece Harkov gibi büyük şehirleri koruma imkanı sağanmasından bahsediyoruz" dedi. Scholz, silahların uluslararası hukuka uygun kullanılması gerektiğini de sözlerine ekledi. Berlin'in kararı dikkatle düşündüğünü söyleyen Scholz, "Yanlış ve zamansız önlemler alması yönünde baskı yapılmasına izin vermedik. Alman vatandaşları buna güvenebilir" diye güvence verdi. 31 Mayıs'ta, ABD'nin ardından Alman yetkililer, Ukrayna'nın, Harkov bölgesindeki saldırılara karşı Rusya topraklarına saldırmak için kendisine sağlanan silahları kullanmasına izin vemişti. Savunma Bakanı Boris Pistorius, Berlin'in pozisyonunu yumuşatmasını "değişen duruma stratejik bir uyum" olarak açıkladı.
 
- TASS'ın haberine göre, Rus ordusunun Harkov bölgesinin kuzeyindeki ilerleyişi, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin rezervlerinin artırılmasının ardından yavaşladı. (Kommersant)
 
- Rusya ordusunun envanterindeki önemli silah sistemleri arasında yer alan Bastion kıyı füze sistemleriyle Ukrayna'daki hedeflere bombardıman düzenlendi. Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz Filosu'na ait Bastion kıyı füze sistemlerinin Ukrayna'da belirlenen askeri kara hedeflerini başarıyla imha ettiğini belirtti.  Bakanlık, "Karadeniz Filosu'nun Bastion kıyı füze sistemi birlikleri, muharebe görevi sırasında Ukrayna topraklarında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin belirlenen tesislerine bombardıman düzenledi" ifadelerini kullandı. Ayrıca Rusya hava savunma güçlerinin, ülkenin batısındaki Belgorod bölgesinde Ukrayna ordusuna ait insansız hava aracını (İHA) imha ettiği belirtildi. (Sputnik)
 
- Peskov, Ukrayna ordusunu eğiten yabancı eğitmenlerin dokunulmazlığının bulunmadığını söyledi. Peskov, "Rusya Federasyonu, belirlenen amaç ve hedeflere uygun olarak Ukrayna'daki askeri harekâtını sürdürüyor" dedi.
 
- Brent petrolün fiyatı 77 doların altına düştü.
 
- NATO Genel Sektereri Jens Stoltenberg, Sky News'e Rusya'nın savunma sanayisini NATO ülkelerinin beklediğinden daha hızlı geliştirdiğini söyledi.
 
- Macaristan Başbakanı Orban, Donald Trump'ın Ukrayna'da bir günde ateşkes sağlayıp ardından müzakerelere başlayabileceğine inandığını söyledi.
 
- İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, Macron'u "çatışmalara katılmak üzere bizzat Ukrayna'ya gitmeye" davet etti. İtalya'nın Bari kentinde düzenlenen yerel seçimlere hazırlık etkinliğinde konuşan Salvini, Macron’un son dönemde sürekli gündeme getirdiği ‘Ukrayna'ya asker gönderme’ önerisine karşı, "Macron'a diyorum ki: Ukrayna'ya savaşmaya gitmek istiyorsan, başına miğferini geçir ve bizzat kendin git. Biz İtalyanların kafasını karıştırma" dedi.
 
- Rusya Federasyonu'nun birimlerinden Altay Cumhuriyeti'nin başkanı Oleg Horokhordin istifasını açıkladı. Horokhordin, Mart 2019'dan bu yana Altay Cumhuriyeti'nin başkanlığını yapıyordu. Geçen hafta Hantı-Mansi Özerk Okrugu ve Samara bölgesinin başkanları değiştirilmişti.
 
- New York Times'ta yayınanan bir haberde, Başkan Biden'ın danışmanlarına atıfta bulunarak, bir yandan Kiev'in Rusya ile kötüleşen ilişkiler nedeniyle "kaybedecek başka bir şeyi kalmadığı", diğer yandan ABD yetkililerinin çatışmanın nükleer bir çatışmaya doğru tırmanmasından korktuğu ve şartarda "ABD ve Ukrayna'nın önceliklerinin farklılaştığı" belirtildi. Biden'ın danışmanlarından biri, Rusya'ya karşı silah kullanma yasağı konusunda "zaman Ukrayna'nın lehineyken böyle bir kısıtlamanın mantıklı olduğunu ancak artık durumun değiştiğini" açıkladı. Gazetenin kaynağı, "ABD nükleer bir çatışma istemiyor ve Biden da üçüncü dünya savaşının başlatılmasından sorumlu olmak istemiyor" vurrgusunu yaptı.
 
- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi stratejik iletişim koordinatörü John Kirby, Ukrayna ordusuna, kendine yönelik saldırıları engellemek için ABD silahlarını "hedefli ve sınırlı bir şekilde" kullanma izni verildiğini söyledi. Kirby "Sınırın hemen ötesinde, saldırıya başlamak üzere olan bir Rus biriminin olduğunu biliyorlarsa, o zaman sağduyu, ABD'den alınan silahları meşru müdafaa amacıyla kullanmalarına izin verilmesini gerektirir" dedi. Kirby, yalnızca Ukrayna'nın Harkov bölgesine yakın Rus topraklarından bahsettiğini  açıkladı. Buna göre Ukrayna Silahlı Kuvvetleri hâlâ Rusya içindeki hedeflere yönelik uzun menzilli silahlar kullanamayacak. Kirby,  aynı zamanda, ABD'nin, Rusya topraklarındaki saldırı coğrafyasının genişletilmesi konusunda Ukrayna ile görüşmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi, "Washington, Ukrayna ordusunun ihtiyaçlarına sırtını dönmeyecek" dedi. 
 
 Kirby ayrıca, Washington'un Rus topraklarına yönelik saldırıların kapsamının genişletilmesi konusunda Kiev ile görüşmeye hazır olduğunu belirterek “Bence Zelenskiy'nin bir yandan minnettar olmasına, diğer yandan da davasını savunmaya devam etmesine kimse şaşırmamalı. Tartışmalara devam edeceğiz. Ukrayna'yı destekleme konusundaki yaklaşımımızı değiştirdik" dedi.
 
-  Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba, Ukrayna'nın Batı silahlarının kullanım ölçeğini genişletmek isteyeceğini söyledi.
 
- Karadeniz Filosu Ukrayna'daki askeri hedefler füzelerle vurdu. M. Komsomolets'in haberine göre saldırı,P-800 Onyx süpersonik füzeleri tarafından gerçekleştirildi. Haberde "Tüm hedefler vuruldu" denildi.
 
- Washington Post gazetesi, ABD'nin verdiği silahların Rusya topraklarındaki sadırılarda kulanılması için izin almanın 17 gün sürdüğünü yazdı. Habere göre Beyaz Saray, mayıs ayı ortasında yapılan müzakerelerin ardından, Ukraynalı yetkililerin Rusya'nın Harkov saldırısında Ukrayna ordusunun uğradığı kayıpları gerekçe göstermesiyle bu izni vermeye ikna oldu. Onay, 31 Mayıs'ta, Ukrayna ordusunun daha önce saldırı yasağı kapsamında olan Belgorod bölgesindeki nesneleri hedef alan HIAMRS saldırılarına başladığı akşam alındı. 
 
-  İtalyan bankası UniCredit'in İcra Kurulu Başkanı Andrea Orcel, Financial Times'a verdiği röportajda UniCredit'in mevcut koşullar altında Rusya pazarından çıkmasının pek olası olmadığını söyledi. Orcel, UniCredit'in Rusya'daki faaliyetlerini azalttığını ancak bankanın düşük fiyata varlıklarını bırakmak istemediğini açıkladı ve "Sürekli alternatif seçenekleri değerlendiriyoruz ama satış ihtimali şu anda düşük" dedi. Orchel, "Bir banka satarak veya başka planlar bularak Rusya'dan ayrılmak son derece zor çünkü diğerlerinin siyasi iradesine uyduğunuz ve her iki tarafın yaptırımlarından kaçındığınız, sürekli daralan gri bir bölgeye uyum sağlamanız gerekiyor" diye ekledi.
 
- Kommersant'ın haberine göre, Polonyalı ev aletleri üreticisi Hansa, Rusya'daki işletmesini sattı. Gazete, şirketin Rusya ofisinin artık Samsung, Tefal, Karcher ve diğer şirketlerle de işbirliği yapan OOO Hyper şirketi tarafından yönetileceğini yazdı. 
 
- Beyaz Saray, Ukrayna'nın ev sahipliğinde 15-16 Haziran'da İsviçre'de düzenlenecek Barış Zirvesi'nde ABD'yi Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın temsil edeceğini duyurdu. Böylece Washington, Vladimir Zelenskiy'nin daha önce memnuniyetsizliğini dile getirdiği gibi, zirvede Başkan Joe Biden'ın olmayacağını doğruladı. Biden, aynı tarihler için planlanan bir seçim bağış toplama kampanyası etkinliğine katılacak.
 
- Özel harekata katılanların eşleri ve anneleri olduklarını söyleyen küçük bir grup, Moskova'da Savunma Bakanlığı binası önünde toplanarak Savunma Bakanı Andrey Belousov ile görüşme talep etti, ancak talepleri kabul edilmedi.
 
- Ukrayna parlamentosu Verhovna Rada enerji komitesi üyesi Sergey Nagornyak, Ukraynalı tüketicilerin kışın uzun elektrik kesintilerine hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Nagornyak, “Kışın -10°C sıcaklıkta Ukraynalıların günde 14 saat ısınmasız, 10 saat ışıksız kalacağı gerçeğine hazır olun" dedi.
 
- Starbucks Rusya'da ticari marka başvurusunda bulundu. Starbucks Corporation, Mart 2022'de Rusya Federasyonu'ndaki faaliyetlerini durdurmuştu. Tescil başvurusunun, markanın bir başkası tarafından kullanımını önlemek amacıyla yapıldığı belirtiliyor. 
 
3 Haziran Pazartesi
 
- İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Roma'nın Ukrayna'ya yeni bir SAMP/T hava savunma sistemi göndermeyi planladığını açıkladı. 
 
- Prag polisi, cumartesi günü ülkenin Prag'da çıkan kavga sonrasında havaalanında dört yabancıyı gözaltına aldığını söyledi. Polise göre Rusça konuşan dört kişi, Ukrayna'ya bağış toplayan gönüllülere saldırdı.
 
- ABD Deniz Piyade Kuvvetleri’nin eski istihbarat subayı ve savunma uzmanı Scott Ritter, Sputnik’e demecinde gümrük memurlarının havalimanında pasaportuna el koyduklarını ve onu uçaktan inmeye zorladıklarını anlattı. Ritter, "New York’tan uçağa binerken 3 gümrük memuru tarafından kenara çekildim ve pasaportuma el konuldu. Nedenini sorduğumda bunun Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen bir emir olduğu yanıtını verdiler. Herhangi bir ek bilgi verilmedi. Çantalarım uçaktan alındı ve havalimanından dışarı çıkarıldım” diye konuştu. Ritter St.Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’na (SPIEF) katılacaktı. SPIEF 2024, 5-8 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. (Sputnik)
 
- Hollanda, Ukrayna'ya teslim edilecek F-16'ları Rusya'daki hedefleri vurmak için kullanmasına izin verdi. Hollanda Savunma Bakanı Kaisa Ollongren, Ukrayna'nın 24 adet F-16 savaş uçağını Rusya'daki askeri hedeflere yönelik saldırılar da dahil olmak üzere "uygun gördüğü takdirde" kullanabileceğini söyledi. Bakan "Silah teslimatlarımızdan herhangi birinde uyguladığımız prensibe bağlıyız: Silahları Ukrayna'ya transfer ettiğimizde, bunların nasıl kullanılacağına onlar karar verir" dedi. Ollongren'e göre Amsterdam, Ukrayna'nın devredilecek F-16'ları Rus hava sahasında kullanmasını yasaklayan Belçika'nın aksine herhangi bir kısıtlama getirmeyecek. Ollongren, "Onlardan sadece uluslararası hukuka ve BM Şartı'nda yer alan meşru müdafaa hakkına saygı duymalarını istiyoruz, bu da meşru müdafaa çerçevesinde ihtiyaç duydukları askeri hedeflere ulaşmak için bunu kullanmaları anlamına geliyor" dedi. .
 
- Brent petrolün varil fiyatı 8 Şubat'tan bu yana ilk kez 80 doların altına düştü. Piyasa uzmanları, küresel ekonomide yavaşlama kaygısıyla dünyada petrol  talebinin düşmesinden korkuyor. Moskova saatiyle 16:45'teki ticaret verilerine göre, Londra ICE Vadeli İşlemler Borsası'nda ağustos vadeli Brent petrolünün fiyatı yüzde 1,4 düşerek varil başına 79,92 dolara geriledi. Reuters, petrol piyasasının, kalıcı enflasyonun yüksek küresel faiz oranlarının düşmesini engelleyeceği ve petrol talebini sınırlayabileceği korkusuna dükkati çekti.
 
- Hukuki konulardan sorumlu başkan yardımcısı Irina Mudraya, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskyi'nin ofisinin, görev süresi 20 Mayıs'ta sona eren devlet başkanının meşruluğu konusunda ülkenin Anayasa Mahkemesi'den görüş almayı düşünmediğini duyurdu. Başkan Putin, Zelenskiy'nin meşruiyetinin sona erdiğini savunmuştu.
 
- Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB, Sevastopol şehrinde, Rusya'nın Karadeniz Filosunun askeri personelinin yanı sıra bölgedeki askeri, ulaştırma ve enerji altyapı tesislerine karşı sabotaj ve terör eylemleri gerçekleştirmek üzere oluşturulan Ukrayna özel servislerinden oluşan bir ajan grubunu ortaya çıkardığını duyurdu.
 
- Rusya hükümet, bu yılki federal bütçe açığı tahminini 1.5 trilyondan 2.12 trilyon rubleye (23,5 milyar dolar) çıkardı.
 
- Devlet şirketi Kavminkurortresursy, ünlü markalar Yessentuki ve Narzan maden sularının üreticisi Aqua Holding'deki yüzde 25 hissesinin tamamını sattı. Hisseler holdingin özel hissedarları tarafından satın alındı.
 
- Çin, 15-16 Haziran'da İsviçre'de düzenlenecek Ukrayna konferansına katılmayacağını açıkladıktan sonra, katılım için "adil koşullar" talep etti. Çin Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Mao Ning, Çin'in Ukrayna meselesiyle ilgili zirveye çatışmaların her iki tarafının da katılması, her ikisinin de bunu tanıması ve tüm barış girişimlerinin tartışılması gerektiğine inandığını söyledi. Mao Ning “Barış konferansı hem Rusya hem de Ukrayna tarafları tarafından tanınmalıdır. Herkes eşit olarak katılmalı ve tüm barış projeleri adil bir şekilde tartışılmalıdır. Bunlar üç önemli faktör. Bu konferansa katılmamız bizim için zor olacak çünkü konferans sırasında bu üç faktörün sağlanmasının zor olacağına inanıyoruz” dedi. Dün Singapur'daki Shangri-La Diyalog forumuna katılan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Çin'in diğer ülkelerin barış zirvesine katılımını engellemeye çalıştığını söyledi. 106 ülkenin  katılım kararı aldığı bildiriliyor.   Peskov, Moskova'nın konferansı "kesinlikle faydasız" bulduğunu belirtti. Lavrov da "dünya çoğunluğuna" zirveye katılmama çağrısında bulundu .
 
- Ankara'daki Türk özel bankalardan birinden bir kaynak RIA Novosti'ye yaptığı değerlendirmede, bankaların turizm sektöründe Rus turistlerin ödemelerinde sorun yaşadığına dair sinyaller aldığını söyledi. Türk yetkii “Turizm sektöründen talepler var. Bazı durumlarda bilinen yaptırımlar nedeniyle ödemeler sistemden  geçmiyor. Turistler bazen satın almalar veya hizmet için ödeme yapamıyor ama genel olarak çözüm arıyoruz. Ama sıkıntılar var” dedi.
 
- Rusya Sivii Havacılık Kurumu Rosaviatsiya temsilcisi Artem Korenyako, Kazan Havalimanı'nın Moskova saatiyle 11:29'dan itibaren uçuşlara kapatıldığını duyurdu. Havaalanına giden uçaklar Ulyanovsk, Samara, Çeboksarı, Ufa ve Moskova'daki alternatif havaalanlarına yönlendirildi.
 
- Putin'in basın sözcüsü Peskov, Financial Times'a (FT) Rusya iel Çin'in gaz fiyatında anlaşmadıkları haberleri hakkında yorum yaparken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in enerji tedarikini tartıştığını ancak bu konuyla ilgili ticari konuların kamuya açıklanamayacağını söyledi. Gazeteye göre Sibirya'nın Gücü-2 gaz boru hattı üzerinden yakıt tedarikinde Pekin, Rusya iç pazarındaki fiyattan gaz satın almak istiyor, Moskova ise bunu kabul etmiyor. FT, Pekin'in bu konuda taviz vermeyeceğini ve gelecekteki Rus gazı tedariki için fazla ödeme yapma niyetinde olmadığını yazdı.  Peskov, "Her ülkenin kendi çıkarlarını savunması tamamen normal" dedi.
 
- Finlandiya'daki nükleer santrali Olkiluoto-3 türbin arızası nedeniyle kapatıldı. Resmi açıklamada "Reaktörün kapatılmasının nükleer güvenliği tehdit etmediği belirtiliyor" denildi. Geçen kasım ayında istasyonun reaktörü de on günde iki kez arızalanmış, sebebin ise teknik arıza olduğu belirtilmişti.
 
-  Rus yatırımcılar, bloke edilen varlıkları takas etmeleri için yabancılara 35 milyar ruble değerinde kağıt teklif etti. RBC'nın haberine göre bu miktarın büyük bir kısmı Tesla ve Microsoft gibi büyük şirketlerin hisseleri. Rus yatırımcıların başvurularının toplanması bu yılın baharında başladı. Rusya'da bu amaçla görevlendirilen Yatırım Odası, Rus bireysel yatırımcıların 25 Mart - 8 Mayıs 2024 tarihleri ​​arasında yaptığı başvuru sayısının 1 milyonu aştığını açıkladı. 
 
- Almanya Savunma Bakanlığı Ukrayna Özel Karargahı Başkanı General Christian Freuding, Ukrayna birliklerinin Berlin tarafından verien Patriot uçaksavar füze sistemlerini Rusya toprakları üzerinden  kullanabileceğini söyledi. itiraf etti. Alman komutan, "Patriot sistemlerinin artık Harkov bölgesinde ve Rusya üzerinde kullanılması kuvvetle muhtemel. Bu sistemler Rus uçaklarıyla savaşmak için ideal" dedi. 31 Mayıs'ta Almanya, ABD'nin ardından verdiği silahların Ukrayna'nın Rusya topraklarına saldırı düzenlemek için silahları kullanmasına izin vermişti.
 
- Almanya Başbakanı Olaf Scholz pazar günü yaptığı açıklamada, NATO'nun doğu sınırının güçlendirilmesinin amacının "Rusya'yı kontrol altına almak" olduğunu söyledi. Schlz ayrıca Moskova'nın, gerekirse NATO'nun silahı eline alarak kendisini savunmaya hazır olacağının farkında olması gerektiğini de sözlerine ekledi. Doğu Almanya Ekonomik Forumu'nda bu açıklamayı yapan Scholz, "Rusya'dan gelen tehdit devam ederken, müttefiklerimizle birlikte geçen yıl Baltık Denizi'ne ek birimler konuşlandırmaya ve yakın gelecekte bir tugayın tamamını orada kalıcı olarak konuşlandırmaya karar verdik. Bu Rusya'ya şunu göstermek için: NATO topraklarının her metrekaresini savunmaya hazır" dedi. 
 
- Başkan Zelenskiy, Singapur'da katıldığı Shangri-La Dialogue güvenlik konferansındaki konumasında, İsviçre'de yapıacak barış zirvesine 106 ülkenin temsilcilerini gönderme sözü verdiğini söyledi. Katılmayı kabul etmeyen Çin'i eleştşren Zelenskiy,  "Çin ne yazık ki ülkelerin Barış Zirvesi'ne gelmesini engellemeye çalışıyor" dedi. Çin, Ukrayna'daki savaşta taraf olmadığını, ancak Rusya'nın İsviçre zirvesine davet edimemesiin barış forumuna zarar verdiğini savunuyor.
 
- İtalya Başbakanı Giorgia Meloni doğruladı, Zelenskiy'nin 13-15 Haziran'da İtalya'nın Brindisi şehrinde gerçekleşecek G7 zirvesine katılacağını söyledi.
 
- Romanya Başbakan Marcel Ciolacu, elerindeki Patriot sisteminin Ukrayna'ya devredilmesi önerisinin "analiz aşamasında" olduğunu söyledi. Euronews'e verdiği röportajda, fikrin uzmanlar tarafından incelendikten sonra Yüksek Savunma Konseyi tarafından değerlendirileceğini belirtti.
 
- Trump, Habib Nurmagomedov'a Filistin'deki savaşı durdurma sözü verdi. Hafta sonunda İslam Mahaçev ile Dustin Poirier arasındaki boks maçının ardından eski UFC şampiyonu Habib Nurmagomedov ile ayaküstü kısa bir sohbet gerçekleştirdi. Nurmagomedov videoyu bir transkriptle birlikte ayınladı. Nurmagomedov, "Filistin'deki savaşı durduracağınızı biliyorum" dedi, Trump  "Durduracağız.  Bu savaşı durduracağım" diye karşılık verdi. Maçı İslam Mahaçev kazandı.
 
2 Haziran Pazar
 
- İngiliz haber kanalı BBC'ye konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Rusya’ya ait Belgorod ve Kursk bölgelerindeki havaalanlarını vurması için Kiev’e Storm Shadow/Scalp seyir füzelerini kullanma yetkisi verdiğini söyledi. Daha önce Ukrayna ordusunun eğitimi gerekçesiyle ülkeye Fransız askeri eğitmenlerin gönderildiği kaydedilirken, BBC’ye açıklamalarda bulunan yetkili, Fransa'nın Kiev’e gönderdiği Storm Shadows/Scalps füzelerini kullanma izni vermesiyle birlikte, artık Ukrayna ordusunun Kursk ve Belgorod bölgelerindeki havaalanlarını vurabileceğini ekledi. Fransız Le Monde gazetesinin daha önceki haberine göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna'daki çatışma bölgesine askeri eğitmenler göndermek için bir Avrupa koalisyonu kurmak isterken, gazeteye göre eğitmenlerin bir kaç hafta içerisinde cepheye ulaşması bekleniyor. (Sputnik)
 
- OPEC+ ülkeleri Ekim 2024'ten itibaren petrol üretimini kısmen azaltma kararı aldı. Rus hükümetinin basın servisinin bildirdiğine göre , OPEC+ ülkeleri Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yapılan toplantıda Ekim 2024'ten itibaren petrol üretiminde gönüllü kısmi kesintiyi yeniden uygulamaya karar verdiler.
 
- ABD merkezli siyasi gazete Politico'nun haberine göre Vladimir Zelenskiy, İsviçre’de düzenlenmesi planlanan Ukrayna konulu zirveye, taleplerinin yerine getirilmemesi nedeniyle temsilcilerini göndermeyi reddeden Çin'e ateş püskürerek, bu ülkeyi, planlanan zirveyi ‘bozmak’ için Rusya'ya yardım etmekle suçladı. Singapur'da düzenlenen Shangri-La Diyaloğu güvenlik forumunda konuşan Zelenskiy, “Rusya, Çin'in bölgedeki nüfuzunu ve Çinli diplomatları kullanarak barış zirvesini bozmak için her şeyi yapıyor” ifadelerini kullandı. Sputnik'e göre İsviçre'deki zirveye 106 ülkenin temsilci göndereceğini teyit ettiğini belirten Zelenskiy, Rusya ve Çin'in de aralarında bulunduğu bazı müttefiklerinin diğer ülkelere zirveye katılmamaları için baskı yaptığını, tarım ürünlerine ambargo koymakla ve enerji fiyatlarını yükseltmekle tehdit ettiğini de sözlerine ekledi.
 
- Suudi Arabistan, Kiev'in İsviçre'de düzenlediği Rusya-Ukrayna anlaşmazlığının çözümüne ilişkin konferansa temsilcilerini göndermeyi planlamıyor. Bu, Alman ajansı DPA tarafından diplomatik kaynaklara dayandırılarak bildirildi. Bu karar, Rusya'nın zirveye katılmaması nedeniyle alındı.
 
- Ukrayna Sınır Muhafaza Teşkilatı, seferberlikten kaçan yaklaşık 45 kişi nehri geçmeye çalışırken öldüğünü duyurdu. Teşkilatın Facebook hesabından duyurduğuna göre askerden kaçan Ukraynalılar, ülkenin batısındaki sınırı Tisa Nehri ve Karpatlar üzerinden Romanya'ya geçmeye çalışırken hayatlarını kaybetti. Sınır muhafızları, yalnızca mayıs ayında nehirde boğulmuş on kişinin cesedinin bulunduğunu söyledi. RBC-Ukrayna'nın haberine göre Transkarpat bölgesindeki Tisa Nehri boyunca yüzmek veya Karpatlar'ı geçmek, mahkeme celplerinden kaçanlar için popüler bir seçenek olmaya devam ediyor. Sınır muhafızlarına göre, ülkedeki çatışmaların başlangıcında erkeklerin çoğu kontrol noktalarından sahte belgelerle ayrılmaya çalıştıysa da, kontrollerin sıkılaştırılması sonrası şimdi Tisa da dahil olmak üzere sınırı yasa dışı yolarla geçerek ülkeyi terk etmeye çalışıyorlar. 24 Şubat 2022'den bu yana nehirden 32 firarinin cesedi çıkarıldı. Kaçakları feribotla sınırın karşı yakasına, RBC-Ukrayna, "feribotçuların" hizmetleri için 4 bin ile 15 bin avro arasında talepte bulunduklarını açıkladı. Ukrayna'da 94 bşn 500 kadar asker kaçağı tespit edildiğ, bunların 20 binden fazlasının bulunduğunu belirtiliyor.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasına göre pazar gecesi hava savunma sistemleri Kursk ve Belgorod bölgelerinde iki İHA'yı imha etti. Bir başka  insansız hava aracı da Azak Denizi üzerinde düşürüldü. Belgorod bölgesi valisi Vyaçeslav Gladkov ise  Belgorod ve Belgorod bölgesi üzerinde çok sayıda hava hedefinin vurulduğunu yazdı.
 
- Rusya Federasyonu'na bağlı Zaporojye Bölge Valisi Yevgeniy Balitskiy, Ukrayna ordusunun yüksek hassasiyetli Amerikan silahıyla Novogorovka köyüne yönelik saldırısı sonucunda 36 yaşındaki bir kadın ve 13 yaşındaki kızının öldüğünü belirtti. (Sputnik)
 
- Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Nikolai Oleşçuk, 2 Haziran gecesi Rus ordusunun İskender-K seyir füzesi, S-300  füzeleri ve 25 İHA ile Ukrayna'ya saldırdığını söyledi.
 
- Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de bir "Barış Yürüyüşü" düzenlendi. Onbinlerce katılımcı Ukrayna'daki çatışmalara son verilmesini istedi. Yerel basında çıkan haberlere göre, mitinge sadece Macarlar değil, aynı zamanda Almanya, İngiltere ve Polonya vatandaşları da katıldı. Mitingde konuşan  Macaristan Başbakanı Viktor Orban, “Savaş yanlısı trenin frenleri yok ve makinist çıldırmış durumda. Acil durum frenini uygulamalıyız. Macar hükümeti bunu nasıl yapacağını biliyor. Önümüzde daha önce hiç yapmadığımız devasa bir görev var. Avrupa'nın kendi yıkımına yol açacak bir savaşa girmesini engellememiz gerek" dedi. Orban'a göre AB ve NATO'nun Ukrayna ihtilafının büyümesine yol açacak tehlikeli planlarının uygulanmasının engellenmesi ve yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde barışı savunan partilere oy verilmesi gerekiyor.
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy bir güvenlik forumunda konuşmak üzere Singapur'a gitti. Zelenskiy pazar günü Shangri-La Diyalog forumunda konuşacak. Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) tarafından düzenlenen Shangri-La Diyaloğu, Asya-Pasifik bölgesindeki güvenlik konularının tartışıldığı Asya'nın en büyük savunma zirvesi.
 
- Ukrayna Enerji Bakanı German Galuşşenko, Rus ordusunun Zaporojye, Dnepropetrovsk, Donetsk, Kirovograd ve Ivano-Frankivsk bölgelerinde enerji tesislerine saldırı düzenlendiğini bildirdi.
 
- ABD hükümeti satın alma web sitesinde yer alan verilere göre Pentagon, Rusya'nın Hava Kuvvetlerine yönelik askeri stratejisi hakkında bir dizi kitabın satın alınması için ihale açtı. Aralarında King's College London öğretim görevlisi Ofer Friedman'ın yazdığı "Rus Strateji Sanatının Temelleri", Royal United Savunma Araştırmaları Enstitüsü'nden Andrew Morgan'ın yazdığı "Küresel Güç Çağında Rusya Büyük Stratejisi"nin de bulunduğu altı kitap alınacak. ABD Savunma Bakanlığı her kitap için 600 dolar bütçe ayırdı.
 
- Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma milletvekili Artur Çillingarov’un hayatını kaybettiği bildirildi.
 
 
1 Haziran Cumartesi
 
-  Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin özel askeri harekat bölgesinde bin 845 Ukraynalı askeri etkisiz hale getirildiği belirtilirken Ukrayna’nın farklı bölgelerinde savunma sektörünün faaliyetini sağlayan enerji tesisleri ve silah depoların vurulduğu kaydedildi. Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, Kiev rejiminin Rus enerji ve ulaşım tesislerine zarar verme girişimlerine yanıt olarak Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin hava ve deniz konuşlu uzun menzilli hassas silahlarla Ukrayna’nın askeri ve savunma sektörünün faaliyetini sağlayan enerji tesislerine ve Batı yapımı silahın bulunduğu depolara saldırı düzenlediği bildirildi. Tüm hedeflerin başarıyla imha edildiği kaydedildi. Sputnik'in aktardığı açıklamaya göre, Rus hava savunma güçleri son bir günde 62 insansız hava aracını, 14 adet ABD yapımı HIMARS füzesini ve 3 adet Fransa yapımı Hammer hava bombasını engelledi.
 
- Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Ukrayna'daki savaşı Rusya'nın kazanıp Baltık ülkelerine yönelmesi durumunda ülkesinin B planının olmadığını belirtti. BBC'ye açıklamalarda bulunan Kallas, ülkesi gibi her NATO müttefikinin gayrisafi yurt içi hasılalarının (GSYİH) yüzde 1'inden fazlasını vermiş olmaları halinde Ukrayna'nın savaşı kazanacağını savundu. Kallas, Ukrayna'daki savaşın bitmesi halinde 'Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Baltık ülkelerini kontrol altına alma riskine' karşı hazırlıklarının bulunmadığına dikkati çekerek, "Rusya'nın zafer kazanması halinde bir B planımız yok, çünkü o zaman Ukrayna'nın Rusya'yı geri püskürtmesine yardım ettiğimiz A planına odaklanmayı bırakırız" ifadesini kullandı. (Sputnik)
 
- AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Çin'in Rusya'ya silah gönderdiğine dair kanıtları bulunmadığını belirtti. Singapur'da düzenlenen uluslararası güvenlik forumu Shangri-La Diyaloğu marjında açıklama yapan Borrell, "Çin, Rusya'ya silah vermemeyi taahhüt etti ve elimizde böyle bir şeyin gerçekleştiğine dair kanıt yok" dedi. Rus askeri teçhizatında ABD, İngiltere ve Avrupa ülkelerinde üretilen parçalar kullanıldığını öne süren Borrell, "Dolayısıyla sorun sadece Çin'de değil" diye ekledi.
 
-  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün 49 yaşına giren Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ı hem telefon ederek hem de telgraf göndererek kutladı. Putin, telgraftaki mesajında, Rus-Ermeni ilişkilerinin asırlık dostluk ve karşılıklı saygı geleneklerine dayandığını belirterek "Bu ilişkilerin her iki ülke halklarının yararına olacak şekilde başarıyla gelişmeye devam etmesinden yanayız" dedi.
 
- Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çekya temaslarının ardından yaptığı açıklamada, "NATO'nun nasıl Ukrayna'da işgale karşı gösterdiği bir duruş var. Aynı şekilde Filistin'de de işgale karşı ilkeli bir duruş göstermesi gerekiyor" dedi.  Fidan şöyle konuştu:
 
"Türkiye olarak biz Ukrayna konusunda yardımların devam etmesini, Ukrayna'nın caydırıcılık konusunda yeterli olmasını destekliyoruz ama NATO'nun bu savaşın bir parçası olmasını da istemiyoruz. Bu ikisi arasındaki dengenin, NATO ülkeleri tarafından gözetilmesi ve NATO'nun teşkilat olarak gözetmesi gerektiğini düşünüyoruz ve bu görüşümüz de genel kabul gören bir görüş. O hattın tutulması gerekiyor. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü sağlamak ve topraklarını özgürlüğe kavuşturmak için desteklenmesi bir süreç ama NATO'nun bu savaşa taraf olması başka bir konu. Bu daha büyük bölgesel yaygınlaştırmayı krizleri beraberinde getirir. Türkiye'nin, Ukrayna'ya desteği tamdır. Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip Erdoğan) bu konuda Türkiye'nin iradesini açık seçik ortaya koymuştur."
 
Türkiye'nin, ihmal edilen bir konu olan diplomatik boyutun masaya taşınması konusunu sürekli gündeme getirdiğinin altını çizen Fidan, "Sadece savaşla ilgili konuların değil diyalogla ilgili yöntemlerin de bu sorunun çözümünde kullanılması gerektiğini biz Türkiye olarak vurguluyoruz. Bunun yapılmaması daha büyük riskleri beraberinde getirir" dedi.
 
Bakan Fidan, "Bazı ülkeler giderek bu konuda bizim görüşlerimizi desteklemeye başlıyorlar. Malumunuz bu konuyu ilk olarak biz gündeme getirmiştik. Sonra birkaç ülke daha. Şimdi bu ülkelerin sayısında yavaş yavaş bir artış olduğunu görüyoruz. Bu savaşa barışçıl bir çözüm yolu bulunması yolundaki baskılarımız ve çalışmalarımızı devam ettiriyoruz" diye ekledi.
 
- Başkan Zelenskiy, Rusya topraklarına Amerikan silahlarıyla saldırı yasağının kaldırılmasını "ileri bir adım" olarak nitelendirdi. Zelenskiy "Pratikte ne olacağını görmek istiyorum, ancak yine de bunun daha önce tartıştığımız sınır hattının karşısındaki köylerde yaşayan insanlarımızı koruma fırsatı sağlamak hedefine doğru atılmış bir adım olduğunu düşünüyorum" dedi. 
 
- Politico gazetesine göre Kiev yönetimi, ABD'nin silahların Rusya'ya saldırılara kullanımına ilişkin yasağın yalnızca kısmen kaldırılmasından dolayı hayal kırıklığına uğradı. Yayına konuşan kaynaklar, Zelenskiy'nin Pentagon şefi Lloyd Austin ile konuyu görüşeceğini söyledi. Müzakerelerin konusu, Amerikan silahlarının Rusya topraklarının derinliklerinde kullanılmasına yönelik kapsamın genişletilmesi olacak. Habere göre Kiev, silahların kullanımının Harkov bölgesindeki sınır bölgesiyle sınırlı olması nedeniyle "bir miktar hayal kırıklığı yaşıyor".
 
- Polonya, kendi topraklarında Polonya'da yaşayan Ukraynalılardan bir savaşçı birliği kurmayı ve eğitmeyi teklif etti. Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, “Ukrayna'da Polonyalı eğitmenlerin  görev yapmasındansa, Ukrayna ordusunda zorunlu askerlik hizmetine tabi olan Ukraynalılardan oluşan bir birliğini Polonya'da eğitmenin daha güvenli ve etkili olacağı sonucuna vardık. Bu, Ukrayna'ya yardım etmenin daha etkili bir yolu olacaktır" dedi.
 
- Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, Batılı ülkelerin Rusya'nın taktik nükleer silah kullanması ihtimali olmadığını düşünmesinin hata olduğunu savunarak "Maalesef bu ne bir korkutmadır, ne de nükleer blöf. Batı ile askeri çatışma rsiki olabilecek en kötü senaryoya göre gelişiyor. Yani çatışmanın 'son aşamaya' geçme ihtimalini artık bugün kimse göz ardı edemez" dedi.
 
- Moskova metrosunun Sportivnaya metrosu dün akşam yoğun bir duman dalgasının etkili olması nedeniye tahliye edildi. Trafik bir süre kesintiye uğrarken, patlama iddiası ise yalanlandı ve sorunun teknik bir arızadan kaynaklandığı kaydedildi.
 
- Ukrayna'nın Nikolayev kentindeki gizli yeraltı grubunun koordinatörü Sergey Lebedev, Odessa’da Ukrayna Donanmasına ait bir keşif gemisi ve bir botun vurulduğunu bildirdi. (Sputnik)
 
- Macaristan Merkez Bankası, OTP Bank'a Rusya'daki faaliyetlerini azaltmasını tavsiye etti. Macaristan Merkez Bankası'nın tavsiyesine göre, Macar finans kurumu Rus OTP Bankası'ndaki kurumsal kredi ve mevduat hacmini azaltmalı.  Macar bankası, Rusya ile ilişkili dolar cinsinden müşteri işlemlerini tamamen iptal ettiğini ve Avrupa Ekonomik Alanı ve İngiltere dışında Rusya'yı ilgilendiren ödeme işlemlerini gerçekleştirmediğini açıklamıştı.  OTP Bank, 2022 yılı başından bu yana kurumsal kredi portföyünü yüzde 85, şube sayısını yüzde 39, çalışan sayısını ise yüzde 25 oranında azalttı. 
 
- Sırbistan Başbakan Yardımcısı Vulin, Ukrayna ihtilafına çözüm bulunması amacıyla İstanbul’da bir araya gelen Rusya ve Ukrayna müzakere heyetleri arasında anlaşma sağlandığını, ancak İngilizlerin buna engel olduğunu ifade etti.  Vulin, Sputnik'e verdiği özel röportajda, “Çatışmanın başlamasından birkaç gün sonra barışçıl bir çözüme ulaşıldı. İstanbul'da her konuda anlaşma sağlandı. Sonra bir İngiliz geldi ve ‘Hayır, ölün’ dedi. Korkarım Batı son Ukraynalıya kadar savaşacak. Cepheye gönderilecek, silahlandırılacak ve donatılacak birileri olduğu sürece çatışma devam edecek” dedi.
 
- Gürcistan Başbakanı İrakli Kobakhidze yaptığı açıklamada, ABD'den finanasal destek alan Gürcü sivil toplum kuruluşlarının (STK) ülkede devrim yapma girişiminde bulunduğunu söyledi. Kobakhidze “ABD tarafından finanse edilen STK'lar, hükümetin istifasını talep ettiklerinde devrim sahnesinde yer aldılar. Daha önce iki devrim girişimi olmuştu ve geçtiğimiz haftalarda üçüncü bir girişim daha oldu” dedi. Kobakhidze, Tiflis ile Washington arasındaki ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini, bunun Gürcistan halkının ve ABD'nin çıkarına olacağını belirterek, "Gürcistan-ABD ilişkilerinin gerçekten gözden geçirilmesi gerekiyor, bunu ABD büyükelçisi ile de görüştük. Eski büyükelçinin döneminde çok şey bozuldu, bu nedenle Gürcü-Amerikan ilişkilerinin iyileştirilmesi ve gözden geçirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
31 Mayıs Cuma
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Rusya ve Ukrayna arasında yakaşık dört ay sonra ilk esir değişimi gerçekleşti. İki taraftan 75'er askerin Birleşik Arap Emirlikleri'nin arabuluculuğu sonunda iade edildikleri açıklandı.
 
- The Wall Street Journal, ABD'nin Ukrayna'ya Rusya'yı vurmak için HIMARS rampaları ve GMLRS çoklu fırlatma roket sistemleri kullanma izni verdiğini yazdı. Ancak adı açıklanmayan ABD'li yetkili, Ukrayna'nın Rusya'yı vurmak için uzun menzilli ATACMS füzeleri kullanmasının hâlâ yasak olduğunu da sözlerine ekledi.
 
- Zelenskiy'nin Basın Sözcüsü Sergey Nikiforov, silah kullanım yasağının kaldırılmasının ülke sınırının savunmasını önemli ölçüde iyileştireceğini söyledi.
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, ABD'nin Ukrayna'ya Amerikan menşeli bazı silahları Rusya'da kullanma izni verdiğine yönelik iddiaları da değerlendirirken, "Amerikan silahlarının zaten Rus topraklarında saldırı teşebbüsleri için kullanıldığını biliyoruz. Bu, ABD'nin çatışmalara nasıl katıldığına dair etkili bir kanıttan daha fazlasıdır" dedi.
 
- Peskov ayrıca  Donald Trump’ın 'sus payı' davasında suçlu bulunmasını siyasi bir hamle olarak niteleyerek, "ABD'deki siyasi rakiplerin meşru ve gayri meşru yollarla saf dışı bırakıldığı açıktır" dedi.
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, The Guardian'a verdiği röportajda Rusya ile müzakerelerin gerçekçi olmadığını savundu. Zelenskiy, barış anlaşmasının bir "tuzak" olacağını ve anlaşmaları ihlal edecekleri için Rus yetkililere güvenilemeyeceğini iddia etti. Ukrayna liderine göre Moskova, çatışmalardaki duraklamayı "savaş alanındaki kaslarını güçlendirmek" için kullanıyor.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, NATO ülkelerinin Kiev rejiminin Batı yapımı silahlarla Rusya topraklarına saldırı düzenlemesine izin verip vermedikleri konusunda akıl yürütürken yalan söylediklerini belirterek, “Bazı ülkeler bu izni çoktan verdi ” dedi. (Sputnik)
 
- Avrupa Birliği, Primorsky Bölgesi Valisi Oleg Kojemyako'yu Kuzey Kore yaptırımları listesine ekledi. AB Resmi Gazetesi'nde yer alan karara göre bunun nedeni, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un 2023 yılında Rusya'ya yaptığı ziyaretin organize edilmesinde valinin rol alması ve hediye vermesi oldu. Kojemyako, Kuzey Kore liderine bir çelik yelek ve altı Rus yapımı insansız hava aracı hediye etmişti. AB bunu, BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal edecek şekilde askeri teknolojinin Kim Jong-un'a dolaylı olarak aktarılması olarak değerlendirdi. 
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Almanya, Ukrayna'nın silahlarıyla Rusya topraklarına saldırmasına izin verdi.