Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Bloomberg: "Türkiye artık Rusya’dan riskli"

Dünya finans çevrelerinin dikkatle izlediği Bloomberg ajansı, “tahmin edilemeyen politikalar ve bulutlanmaya başlayan ekonomik görünüm yüzünden yatırımcılar için Türkiye’nin borçları, artık çöp düzeyinde reytingi olan Rusya’dan bile daha riskli hale geldi” yorumunu yaptı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamalarının uluslararası yatırım dünyasındaki etkilerini analistlerle değerlendiren Bloomberg,  son gelişmelerin Türkiye'yi uluslararası yatırımcılar açısından, ABD ve AB’nin ambargo uyguladığı Rusya’dan daha riskli bir ülke haline getirdiği değerlendirmesine yer verdi.

Bloomberg  analizine göre,  Türkiye devlet tahvillerinin olası bir iflas riskine karşı ödenecek primler (CDS) son sekiz ayın en yüksek seviyesine fırladı.  33 puan aratarak 273 oldu.  

Böylece 2014 ortasından beri ilk kez Türkiye’nin riski Rusya’yı 12 puanla  geçmiş oldu. 

İki ülkenin riskleri en son 4 Mayıs’ta Erdoğan ile Davutoğlu arasındaki politik anlaşmazlık kamuoyuna yansıdığında  eşitlenmişti.

Bloomberg bu analizi okurlarına “Erdoganomics Türkiye’nin kredi riskini çöp seviyedeki Rusya’nın üstüne itti” başlığı ile duyurdu.

Ajansa konuşan 11 milyar doları yöneten Aberdeen Asset  Management uzmanı Viktor Szabo, “Açıkça Türkiye’de riskler arttı. Türkiye’de kuvvetler ayrılığının eksikliği, ekonomik ve politik riskler getiriyor” dedi.

Deka Investment uzmanı Peter Schottmueller de, Fed’in olası bir faiz artırımı kararı durumunda Türkiye’nin bundan Rusya’ya kıyasla çok daha sert etkileneceği tahmininde bulundu.

Rusya 2015’de Moody’s tarafından yatırım reytingi “çöp” düzeyine düşürülerek, “yatırım yapılamaz ülke” seviyesine çekilmişti.

6.6.2016

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi