Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Belçika'da Çaykovski Müzik Okulu'nun adı değiştirildi

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Çaykovski Müzik Okulu’nun adı değiştirildi. Kurucusu, okulun Rusya’yla tüm ilişkisinin kesileceğini açıkladı.
 
Rus besteci Pyotr İlyiç Çaykovski’nin adını taşıyan, Belçika’daki en büyük özel müzik okulunun Ukrayna kökenli kurucusu Nataliya Çepurenko, sosyal medyadan, yeni eğitim-öğretim yılına Brüksel Uluslararası Müzik Akademisi adıyla gireceklerini açıkladı.
 
Çepurenko bukararı ilk kez 2014'te Kırım'ın Rusya'ya ilhakı döneminde düşündüğünü belirterek, "Sonraki sekiz yılda kültür, eğitim ve siyasetin birbirinden bağımsız olduğunu düşündüm. Bu nedenle okulum Rus bir bestecinin adını taşımaya devam etti. Müsabakalara ve derslerimize Rus müzisyenler katıldı. Okulda Rus müziği yankılandı. Şimdi ne kadar yanlış yaptığımı görüyorum” dedi.
 
Bundan böyle 500 öğrencinin eğitim aldığı, 35 öğretmenin görev yaptığı okulda Rus müziğinin çalınmayacağını belirten Çepurenko, festival, müsabaka ve uluslararası projeler gibi okul dışı etkinliklerde bile Rus bestecilerin eserlerine yer vermeyeceklerini aktardı.
 
Okulun yeni internet sitesi Ukrayna’nın ulusal günü 22 Ağustos’ta açılacak.
 
17.8.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi