Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Gaz 2 bin 500 dolarla rekor kırdı, Gazprom 4 bin bekliyor

Avrupa'da spot piyasaarda bin metreküp gazın fiyatı 2 bin 500 doları aşarak rekor kırarken, fiyat artışının süreceği beklentisi dile getirildi. 
 
Fiyatların, Rusya'nın Ukrayna operasyonun başamasının ardından, mart ayı başında fırladığı rekor seviyeleri de geçmesi Avrupa'da kaygıları arttırıyor.
 
Gazprom'un son raporuna göre, senaryolardan biri Avrupa'da önümüzdeki kış fiyatların 4 bin doları aşabileceği yolunda.
 
Gazprom'un sevkiyatının düşmesi, Avrupa'da rekor sıcaklar nedeniyle klima kullanımının artması, kuraklık nedeniyle su seviyelerinin düşmesiyle nehirlerden kömür dağıtımının zorlaşması, Norveç'ten gelen gazın planlı bakım çalışmaları nedeniyle düşmesi fiyatları artıran faktörler olarak sıralandı.
 
Gazprom 7,5 aylık döneme ilişkin raporuna göre, BDT dışı ülkelere yapılan ihracat % 36.2 azalarak 78,5 milyar metreküp oldu. Çin'e yapılan ihracat da artmaya devam ediyor.
 
Gazprom'un 1 Ocak-15 Ağustos arasındaki üretimi 274.8 milyar metreküp olarak gerçekleşti. Bu, bir önceki yılın aynı dönemine göre %13,2 (41,7 milyar metreküp) daha az. Şirketin iç pazardaki gazına olan talep de %2,3 azaldı.
 
16.8.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi