Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya Ulusal Refah Fonu bir ayda 23 milyar dolar arttı

Doğal gaz ve petrol fiyatlarındaki artış, Rusya'nın gelirlerini arttırdı. Maliye Bakanlığı raporuna göre, "kara gün fonu" olarak nitelenen Ulusal Refah Fonu'ndaki varlıkların değeri son bir ayda 1,4 trilyon ruble (bugünkü kurdan yaklaşık 23 milyar dolar) arttı.
 
Böylece, bütçeden ayrı tutulan fonda bulunan toplam varlıklar 12,1 trilyon rubleye (yaklaşık 200 milyar dolar) yükseldi. 
 
Ulusal Refah Fonu'nun likit varlıklarının hacmi ise haziranda 141.3 milyar dolar (tahminen GSYİH'nın % 6.5'i) iken, temmuz ayında 7.4 trilyon rubleye ulaştı (145.1 milyar dolar veya GSYİH'nın % 5,6'sı).
 
Amerikan doları son iki yılda Ulusal Varlık Fonu'ndan çıkarılırken, euro ve sterlinin payları sırasıyla %23,9 ve %3,1'e düşmüştü.
 
Rusy Merkez Bankası son olarak 17 Temmuz'da, altın ve döviz rezervlerini 571,2 milyar dolar olarak açıklamıştı. Batılı ülkeler tarafından bu rezervlerin 300 milyar dolardan fazla kısmı bloke edilmiş durumda.
 
8.8.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi