Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'dan alışveriş merkezlerine kira sözleşmelerini feshetme hakkı

Rusya'da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması'nda kabul edilen yeni bir yasa, alışveriş merkezi yönetimlerine "hasım ülkelerin" şirketleriyle yapılan kira sözleşmelerini tek taraflı olarak feshetme hakkı tanıdı.
 
Yasaya göre alışveriş merkezlerinin bu haktan yararlanbilmesi için kiracının "hasım bir ülkeyle" doğrudan ya da dolaylı bir ilişkisinin olması ve faaliyetlerini tamamen ya da geçici olarak durdurmuş olması, bunun sonucunda da alışveriş merkezlerinin kira gelirlerinin düşmesi kriterleri aranacak. Bu şartların karşılanması durumunda alışveriş merkezi yönetimleri uğradıkları zararın tazmin edilmesini talep edebilecek. Şirketlerin buna yanaşmaması durumunda ise kira sözleşmesi feshedilecek.
 
Rusya'da bazı kira kontratları, mağazaların elde ettiği cirolara endeksli. Bu yüzden mağazanın faaliyetini durdurması, alışveriş merkezinin kira gelirinin düşmesi anlamına gelebiliyor.
 
Kontrolü Rus şirketlere geçen işletmeler ise yasanın kapsamı dışında tutuluyor. Yasa 2022 sonuna kadar geçerli olacak. Business FM'e konuşan gözlemciler, yasanın yabancıları ellerindeki aktifleri satmaya teşvik etmek için çıkarıldığı düşüncesini dile getiriyor.
 
Portalın bildirdiğine göre, Ukrayna'ya düzenlenen askeri operasyon sonrasında Rusya'daki faaliyetlerini durduran batılı şirketlerin alışveriş merkezi kiracıları arasındaki payı yüzde 20.
 
30.6.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi