Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin 4 ay sonra ilk kez Rusya dışında, 'dost topraklarda'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'daki askeri operasyonun başlamasından bu yana ilk yurt dışına çıktı. Salı günü Tacikistan'a giden Putin, bugün de Türkmenistan'a geçecek. Putin dün Tacik mevkidaşı Emomali Rahmon ile ikili ilişkileri, Afganistan'a vurgu yaparak bölgedeki durumu ve Tacikistan'ın Avrasya Ekonomik Birliği'ne katılım konularını görüştü.
 
Vladimir Putin için bu, 2022'deki ikinci yabancı ülke ziyareti olacak Rus lider, şubat başında Pekin'deki Olimpiyatların açılışına katılmıştı.
 
Rusya ve Tacikistan, bu yıl 28'i Emmali Rahmon başkanlığında geçen, diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümünü kutluyor.
 
Görüşmelerin basına açık bölümünde, Rusya'yı "Tacikistan'ın önemli bir stratejik ortağı ve müttefiki" olarak nitelendiren Emomali Rahmon, iki ülke arasındaki ilişkileri övdü.
 
Vladimir Putin ise, "Dünyanın bu bölgesinde değerli bir müttefikimizin dost topraklarında bulunmaktan çok memnunum. Rusya ile Tacikistan arasındaki ilişkiler çok derin ve güvenilir. Her alanda aktif olarak çalışıyoruz" dedi.
 
Tacikistan ziyaretinin ardından Putin Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a geçecek, burada Azerbaycan, Kazakistan, İran ve Türkmenistan liderlerinin de katılacağı 6. Hazar Zirvesi'ne katılacak.
 
29.6.2022

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi