Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

ABD'den Rus altınına yasak, bazı FSB yaptırımlarına fren

ABD Hazine Bakanlığı, alınan yeni yaptırım kararları çerçevesinde Rusya'dan altın ithalatının yasaklandığını duyurdu. Hazine Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre yasayla, lisansla veya herhangi bir izinle öngörülen durumlar haricinde Rusya'dan ABD'ye altın ithal edilmesi yasaklandı.
 
Yasağın yaptırım kararının yürürlüğe girdiği anda Rusya sınırları dışında bulunan altınları kapsamadığını belirten bakanlık, Rusya Merkez Bankası'nın, Ulusal Varlık Fonu'nun ve Maliye Bakanlığı'nın katılımıyla gerçekleştirilen altınla ilişkili tüm işlemlerin yasağa tabi olacağının altını çizdi.
 
Sputnik'in haberine göre bakanlık, 100'den fazla tüzel, yaklaşık 60 özel kişinin yaptırım listesine eklendiğini de bildirdi.
 
Hazine Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın aldığı kararla 500 Rus asker ve bürokrata vize kısıtlaması getirildiğini bildirdi.
 
‘FSB'yle yapılan bazı işlemler serbest bırakıldı'
 
ABD hükümeti, yaptırım uygulanan Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ile bilgi teknolojileriyle ilgili lisansların, izinlerin ve sertifikaların verilmesine yönelik işlemlerin yapılmasını öngören yasağı kaldırdı.
 
FSB'nin bir yılda aldığı ödemenin 5 bin doları aşmaması gerektiği de kaydedildi.
 
Bakanlık, Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec'e daha önce uygulanan yaptırımların 11 Ağustos'a kadar askıya alındığını ve ABD'li şirketlerin bu tarihe kadar Rostec'le ticari faaliyetlerde bulunabileceğini kaydetti.
 
ABD Hazine Bakanlığı, sivil havacılık alanında güvenliğin sağlanması için yaptırım listesindeki Rus şirketlerinin katılımıyla malların, hizmetlerin veya teknolojilerin ihracatını veya yeniden ihracatını öngören işlemleri de geçici olarak serbest bıraktı.
 
Washington tarafından getirilen muafiyet, Rostec bünyesindeki Birleşik Uçak Şirketi (OAK), 'İrkut', 'Energotsentr İrkut', 'İrkut-Avtotrans', İlyuşin Havacılık Kompleksi, Tupolev Ltd. gibi önde gelen Rus havacılık şirketlerini kapsıyor.
 
28.6.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi