Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Rusya'da Reebok'u Türk FLO aldı"

12 ülkeye yönelik Reebok ürünlerinin üretim, dağıtım ve satışı için geçen hafta anlaşma imzaladığını duyuran Türk ayakkabı şirketi FLO'nun, Reebok Rusya satış organizasyonunu da satın aldığı haberi Rus medyasına yansıdı.
 
Kommersant gazetesindeki haberde, Türk holding FLO'nun, Reebok spor malzemeleri ve giyim zincirinin, piyasada 1,5 milyar ruble fiyat biçilen 100'den fazla mağazasını yaklaşık 500 milyon rubleye satın aldıı iddia edildi. Şirketten yapılan açıklamada ise "görüşmelerin sürdüğü" bildirildi.
 
Yaptırımlar nedeniye Reebok 13 Mart'tan itibaren Rusya'da mağazaları kapatarak perakende satışları durdumuştu. Reebok'un sahibi olan en büyük spor giyim üreticilerinden Adidas'ın markayı da American Authentic Brands Group'a 2,1 milyar euroya sattığı açıklanmıştı. 
 
Şirketten açıklama
 
Türk ayakkabı zinciri FLO Mağazacılık'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan, Reebok'ın Rusya'daki mağazalarını satın almak için görüştüklerini ancak şu aşamada kesinleşen bir durum olmadığını söyledi.
 
Ziylan, görüşmelerin Reebok'ın Rusya'daki 100'den fazla mağazasına yönelik olduğunu söyledi ancak olası bir anlaşmanın büyüklüğüne ilişkin bilgi vermedi.
 
Kommersant'ın haberinde anlaşmanın büyüklüğünün analist tahminlerine göre 1.5 milyar ruble (24.8 milyon dolar) olabileceği belirtilmişti.
 
Ziylan'ın verdiği bilgiye göre FLO mevcut durumda Rusya'ya toptan satış gerçekleştiriyor ancak kendi mağazası bulunmuyor.
 
Geçen hafta Türk basınına, "Reebok ile FLO önemli bir iş birliği anlaşmasına imza attı" haberi şöyle yansımıştı:
 
12 ülkeye yönelik Reebok ürünleri, FLO tarafından tasarlanıp üretilirken, dağıtım ve satışı da yapılacak. FLO Mağazacılık CEO’su Burak Övünç, küresel tedarik krizinin etkisiyle önemli markaların Türkiye’de benzeri işbirliklerini değerlendirdiğini söyledi.
 
Koronavirüs salgınının etkisiyle Çin’deki üretim kaybı ve tedarik sorunları sonrasında, Türkiye’nin bölgesinde üretim üssü olma hedefine yönelik somut adımlar atılıyor. Son olarak küresel spor markası Reebok'ın, 12 ülkeye yönelik ürünlerini FLO; tasarlayıp, üretecek ve dağıtımını gerçekleştirecek.
 
FLO, Reebok ile imzaladığı lisans anlaşmasıyla; Türkiye'de ve yakın coğrafyalarda markanın uzun dönemli lisans haklarını elde etti. Bu önemli ortaklık sayesinde FLO, marka için ayakkabı koleksiyonu hazırlayacak ve üretimini yapacak.
 
Koleksiyon FLO’nun Türkiye ve farklı ülke mağazalarında satışa sunulabilecek. Söz konusu global ortaklık Türkiye için önemli bir adım olarak değerlendirilirken, benzeri iş birliklerinin de süreceği ifade edildi. FLO Mağazacılık CEO’su Burak Övünç, “En son imzaladığımız lisans anlaşmamızla Reebok’ın Türkiye ve 12 ülkenin lisans haklarını aldık. Yalnızca şirketimiz değil, ülkemiz adına bu anlaşmayı imzalamaktan gurur duyuyoruz. Reebok gibi markanın tasarım ve üretim yapma hakkını almak kolay değil ama biz bunu başardık” diye konuştu. Övüç, küresel tedarik krizi ve Çin’deki üretim sorunları nedeniyle Türkiye’nin öneminin arttığını ve buna benzer yatırımların süreceğini söyledi. Övüç, ayrıca, 2021 yılında 19 mağaza açılışı yapan In Street markaları için, bu yıl 50 mağaza açmayı hedeflediklerini söyledi.
 
 
16.5.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi