Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da televizyonun tahtı sarsılıyor: Telegram yükselişte

Televizyonu en güvenilir haber kaynağı olarak gören, gelişmelerin çoğunu devletin kontrol ettiği federal kanallardan alan Rusya vatandaşlarının oranı mart ve nisan aylarında düşüş kaydetti. Buna karşın Telegram kanallarını ve sosyal medyayı güvenilir bulanların oranı artışa geçti.
 
GroupM'in araştırmasını haber yapan Kommersant gazetesi, kriz zamanları medya tüketim alışkanlıklarının değişme eğiliminde olduğuna dikkat çekiyor.
 
Araştırmaya göre, 17 Mart tarihinde en güvenilir haber kaynağı olarak televizyonu görenlerin oranı yüzde 33 iken, 27 Nisan itibarıyla bu oran yüzde 23'e gerilemiş durumda.
 
Kommersant haberde "güvenilir" kavramına da açıklık getiriyor. Buna göre ilgili soru araştırmada "İki farklı haber kaynağı çelişiyorsa hangisine güvenirsiniz?" şeklinde formüle edildi.
 
Rusya'da haber kaynağı olarak televizyona duyulan güven Moskova ve St. Petersburg'a kıyasla federal bölgelerde daha yüksek. Ancak araştırma, güvenin bu bölgelerde daha fazla eridiğini de gösterdi.
 
Araştırmanın ulaştığı bir diğer ilginç sonuç da, 45-60 yaş grubunda internet medyasına güvenin artması oldu. Bu yaş grubunda haberleri internetten takip ettiğini söyleyenlerin oranı mart ve nisan arasında 5 puan artarak yüzde 25'e yükseldi.
 
Haber kaynağı olarak Telegram kanallarının itibarı da bütün yaş gruplarında artmışa benziyor. Haberleri bu mecra üzerinden takip ettiğini belirtenlerin oranı yüzde 19'dan 23'e çıkmış durumda.
 
12.5.2022

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi