Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Almanya'da 'gazsız günlere' hazırlık

Almanya, Rusya'dan alınan doğal gazın herhangi bir sebeple aniden kesilmesi halinde atılacak adımlarla ilgili acil durum planı hazırlıyor. Paket kapsamında kritik enerji şirketlerine devlet tarafından el konulması da öngörülüyor.  
 
Reuters'in 3 kaynağa dayandırdığı haberine göre, Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan plan Avrupa'nın en büyük ekonomisinin en kritik enerji kaynağının tedariği ile ilgili yükseltilen alarm durumunu ortaya koydu.
 
Geçtiğimiz yıl doğal gaz ihtiyacının yüzde 55'ini Rusya'dan karşılayan Almanya, Moskova'nın Ukrayna'yı işgali sonrası yaptırımları konusunda AB ülkelerinin baskısına maruz kalmıştı.
 
Berlin yönetimi ise enerjide Rusya'ya bağımlılığı azaltmak istediklerini fakat 2024 ortalarına kadar Rus doğal gazına ihtiyaçlarının devam edeceğini açıkladı.
 
Euronews'in aktardığına göre Rus kömürü ve petrolü üzerine uygulanan yaptırımları destekleyen Almanya, doğal gaz konusunda ise böyle ani bir kesintiden kaçınmaya çalışıyor. Yine de Rusya'nın tek taraflı olarak gaz akışını kesme ihtimaline karşı da hazırlıklarını sürdürüyor.
 
Hükümet tarafından enerji sektörünü desteklemek için geniş bir çerçeve kabul edilmiş olsa da planın detayları üzerinde çalışılmaya deva ediyor.
 
Buna göre hükümet enerji şirketlerine kayıplarını telafi için kredi ve garanti musluklarını açmaya hazır. Bunun yanı sıra rafineriler gibi kritik şirketlerin kontrolünü ele almak da seçenekler arasında bulunuyor. Nitekim enerji şirketlerine el konması ile ilgili bir kanun değişikliği geçtiğimiz ay onaylanmıştı.
 
Burada da en çok gündeme gelen şirket ise Rus devlet petrol şirketi Rosneft'e ait Polonya sınırındaki PCK rafinerisi. Rafineri Almanya'nın Rusya'dan aldığı petrolün neredeyse tamamını işliyor. 
 
Reuters'e konuşan kaynaklardan biri el koyma seçeneğinin dikkatle ele alındığını çünkü bunun Rusya'yı cezalandırmak için değil enerji güvenliğini sağlamak için olması gerektiğinin altını çizdi.
 
Almanya'nın diğer şirketlerden de hisse alma ihtimali bulunuyor. 2018 yılında Alman kalkınma bankası KfW enerji dağıtım şirketi 50Hertz'in Çinlilerden gelen satın alma teklifini savuşturabilmesi için yüzde 20 hissesini satın almıştı.
 
Paket kapsamında değerlendirilen bir diğer önlemde enerji tüketimi kısıtlama uygulaması. Şu andaki uygulamalara göre bir kaynak sıkıntısı çekildiğinde öncelik hanelere verilerek sanayinin kullanımındaki doğal gaz kesiliyor. Yeni uygulamada ise fabrikalara öncelik verilmesi tartışılıyor.
 
10.5.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi