Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Rusya'nın tam izolasyonu imkansız"

“Gerekli kaynaklar olmadan hiçbir fabrika, gıda olmadan da işçiler çalışamaz. Bu nedenle küresel ticarette Rusya'nın tamamen izole edilmesi mümkün değil.” Bu görüş Otkrıtiye İnvestitsii şirketi uzmanı Andrey Koçetkov’a ait.
 
2022 yılında dünyada günlük petrol ihtiyacının 100 milyon varil olarak hesaplandığını belirten Koçetkov, Rusya’nın petrol ihracatında payının yüzde 11’i geçtiğine, yalnızca Suudi Arabistan’ın yüzde 11 ile bu göstergede Rusya’nın önünde olduğuna dikkat çekti.
 
Rus uzman, dünya petrol ihracatında ABD’nin yüzde 8, Kanada’nın yüzde 7,3, Irak’ın yüzde 7 pay sahibi olduğunu kaydetti.
 
Rusya’nın dünya petrol pazarından tamamen ihraç edilmesi halinde, tüketimin günde 7,5-7,8 milyon varil düşeceğini öngören Koçetkov, tüketimin bu seviyeye gerilemesinin, ekonominin Kovid-19 salgınının ilk zamanlarındaki kadar düşmesi veya petrol fiyatının 150-200 dolara kadar çıkması durumunda mümkün olacağını tahmin etti.
 
Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatında Rusya’nın payının yüzde 27 civarında olduğuna işaret eden uzman, bu durumun Rusya’nın petrol piyasasındaki önemini artırdığını vurguladı.
 
Dünya sıvılaştırılmış doğal gaz pazarının geçen seneki hacminin 491 milyar metreküp civarında olduğunu aktaran Koçetkov, Gazprom tarafından Avrupa’ya bu ürünün yıllık sevkiyatının 130-150 milyar metreküp olduğunu kaydetti.
 
Rusya’nın ihracatının petrol ve doğal gaz ile sınırlı olmadığına, makine imalat ve elektronik ürünleri de kapsadığına dikkat çeken Koçetkov, Rus gübresinin alternatifinin ise olmadığının altını çizdi.
 
11.5.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi