Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Putin: "Yıldırım hızıyla yanıt vereceğiz"

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’da olanlara üçüncü bir tarafın müdahale etmesi halinde Rusya’nın buna yanıtının ‘yıldırım gibi ani ve şiddetli’ olacağını belirtti. Putin, “Ukrayna’daki özel askeri operasyonun en başında söylediğim bir yeni belirtmek istiyorum: Biri, olanlara dışarıdan müdahale etmeye karar verirse ve Rusya’ya karşı bizim için kabul edilemez stratejik bir tehdit oluşturursa, bilmelidir ki karşı saldırılara yanıtımız yıldırım gibi şiddetli ve hızlı olaraktır” dedi.
 
“Bunun için gereksinim duyabileceğimiz tüm enstrümanlara sahibiz. Şu anda kimsenin sahip olmakla böbürlenemeyeceği bu enstrümanlar, bizim elimizde var. Biz ise onlarla övünmeyeceğiz. Gerekmesi halinde onları kullanacağız. Herkesin bunu bilmesini isterim” ifadelerini kullanan Rusya lideri, söz konusu silahların kullanılması konusunda gerekli olan tüm kararların alınacağını da sözlerine ekledi.
 
Rusya parlamentosu Federal Meclis’in Yasa Yapıcılar Konseyi’nde konuşan Putin, Ukrayna topraklarından Rusya’ya yönelebilecek tehdide atıfla şunları söyledi: “Rusya askerleri, vatanımıza yönelik gerçek bir tehlikenin önünü kesti ve cesaretleri, kararlılıkları ve kahramanlıkları ile başkalarının senaryoları üstünden topraklarımızda çıkabilecek çok büyük bir çatışmayı önlediler.”
 
Putin, ülkesi tarafından Donbass ve Ukrayna’da sürdürülen özel askeri operasyon için belirlenen ‘hedeflerin hepsinin mutlaka yerine getirileceğini’ de yineledi. Rusya lideri, bunu; Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri, Kırım ve Rusya’nın tamamının güvenliğini garanti altına almak için yapacaklarını vurguladı.
 
'Batı'nın Rusya'yı ekonomik olarak boğma planları suya düştü'
 
Putin, hasım ülkelerin yaptırımlar yoluyla Rusya'yı ekonomik olarak boğma planlarının suya düştüğünün altını çizdi.
 
Rakiplerin uzun süredir Rusya'ya karşı ekonomik savaş yürüttüğünü ve adım adım, tüm bahaneleri kullanarak yeni yaptırımlar uyguladığını kaydeden Putin, bu adımların altında yatan Rusya'yı ekonomik olarak boğma planlarının suya düştüğünü belirtti.
 
Batılı ülkelerin 1990-2000'lerde Kuzey Kafkasya'da uluslararası teröristleri ve çeteleri teşvik ettiğini, Rusya'nın geçmişteki sorunlarını öne çıkardığını anımsatan Putin, bunu Rusya'yı daha iyi kılmak için değil, ülkedeki ayrılıkçı eğilimleri kışkırtmak için yaptıklarını vurguladı.
 
Rusya Devlet Başkanı ayrıca, batı ülkelerinin Rusya’ya yönelik politikalarına atıfla şunları söyledi:
 
"Geçmişten beri Rusya’yı kontrol altına alma politikası izlemiş olan ve hala bunun için uğraşan güçlerin, böylesi bağımsız ve büyük bir ülkeye ihtiyacı yok. Ülkemizin sadece var olmasını dahi kendilerine karşı bir tehdit olarak görüyorlar. Fakat bu düşünceleri gerçek olmaktan çok uzak. Zira asıl kendileri, dünyanın tamamı için tehlike oluşturuyor.”
 
Ukrayna’nın bu güçler tarafından Rusya ile doğrudan çarpışmaya itildiğini kaydeden Putin, “Kırım ve Donbass’a askeri saldırı düzenlenmesi gibi olanlar ne yazık ki Ukrayna’nın doktrin niteliğindeki belgelerinde yazılı durumda” dedi.
 
Putin, Rusya’nın Ukrayna’da askeri operasyon başlatma kararının doğruluğuna ilişkinse şu değerlendirmeyi yaptı:
 
“Kiev rejiminin nükleer silaha sahip olmak istemesi, Ukrayna topraklarına batı ülkelerin biyolojik silah laboratuvarlarının yerleştirilmiş olması ve Ukrayna’ya bir an dahi durmadan modern silah tedariki gerçekleştiriliyor olması gibi gelişmeler, operasyon başlatma kararımızın ne denli haklı ve zamanında olduğunu göstermektedir.”
 
Rus ordusunun Ukrayna'da yine birkaç paralı askeri öldürdüğünü ve bazılarını sağ olarak ele geçirdiğini bildiren Putin, yakalanan kişileri kamuoyu önüne çıkaracaklarını belirtti.
 
Bu kişilerin mutlaka objektif yargı sürecine tabi tutulacağını söyleyen Rusya lideri, ancak şu anda tüm bu konuların parlamentolar düzeyinde de olmak üzere uluslararası arenada gündeme getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
Hafta başında Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) Kiev rejiminin bir dizi gazeteciye yönelik suikast girişimlerini önlediğini anımsatan Putin, Ukrayna yönetiminin kendi gazetecilerine karşı bu yöntemleri son yıllarda sıkça kullandığına dikkat çekti.
 
Kiev rejiminin şimdi de bu uygulamaları Rusya topraklarına taşımaya çalıştığını kaydeden Putin, Moskova'nın vatansever bir tutum sergileyen televizyon, radyo, gazete ve internet ortamında çalışan tüm medya mensuplarını korumak için elinde geleni yapacağını ekledi. (Sputnik)
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi