Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Ticarette takas sistemine geçilecek mi?

Bu soru, Rusya’da hükümetin resmi yayın organı olan Rossiyskaya Gazeta’da yayınlanan bir haber analizin başlığına çıktı. Daria Hudyakova imzalı yazıda, Batı'nın Rusya'ya yönelik yaptırımları nedeniyle Türkiye ile ticaret hacminde artış beklendiği vurgulandı. 
 
Yazar, “Türkiye’den sebze, meyve ve giysi ithal edilecek. Aynı zamanda, takas yöntemi ve ulusal para birimleriyle ticaret de muhtemelen kullanılacak enstürmanlardan olacak” dedi.
 
Yazıda, DEİK Türk-Rus İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı'nın Dünya gazetesine verdiği demeçte,  6 milyar dolarlık ihracat hacmine bu yıl ulaşılabileceğini söylediği aktarıldı. 
 
Gazeteye konuşan Rus ekonomist Artem Tuzov, takas ilişkilerinin avantajının, "banka ödemesi söz konusu olmadığı için bloke edilememesi” olduğuna dikkat çekti.  Tuzov,  Türkiye'den Rusya’ya yapılan ihracatın önemli ölçüde artabileceğini, lojistik şartlar izin verirse iki katına çıkabileceğini söyledi.
 
Bir başka analist Daniil Petuhov ise, "Birisi bu tür ticarette işlemleri durdurmaya çalışırsa, Türk bankaları ve Rus muhatapları için minimum risk olur” diye barter ilişkisinin bir başka avatnajına dikkati çekti. Petuhov olumsuz faktör olarak, “takasın, maliyeti artırmasını” örnek gösterdi. Rus uzman, “Bu ticaret şeklinde tercih edilmeyen yanlış bir ürün, yanlış hacimle ve cazip olmayan bir fiyatla gelebilir. Ayrıca ruble ve liradaki oynaklık nedeniyle riskler artıyor” dedi.
 
Gazetenin görüşünü aldığı uzmanlar, Türkiye ile ticarette, gaz-petrol ihracatı ve sebze ve meyve ithalatının yanı sıra, yaptırımlarla ülkeye girişi yasaklanmayan ancak Batılı şirketlerin geri çekilmesi nedeniyle ulaşılamayan Batı ürünlerinin "paralel ithalatı”nın da önem kazanacağını düşünüyor. 
 
12.4.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi