Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'dan olimpiyatlar öncesi ABD ve Ukrayna uyarısı: "Provokasyon..."

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Moskova’nın Pekin’de yapılacak Olimpiyatlar öncesinde ABD ve Ukrayna’dan enformasyon alanında ve askeri alanda kışkırtıcı eylemler beklediğini belirtti.
 
Zaharova, Bloomberg’in Çin lideri Şi Cinping’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i arayarak Olimpiyatlar sırasında ‘Ukrayna’ya saldırmamasını’ rica ettiği yönündeki iddiaları üzerine Telegram kanalından açıklama yaparak, Rusya’nın 4-20 Şubat tarihlerinde yapılacak olan Pekin Kış Olimpiyatları öncesinde ABD ve Ukrayna’dan enformasyon alanında ve askeri alanda kışkırtıcı eylemler beklediğini ifade etti.
 
Ajansın iddialarının ‘sahte haber değil, ilgili Amerikan istihbarat servislerinin enformasyon alanında özel operasyonu’ olduğuna dikkat çeken Zaharova, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“O zamanlar Amerikan demokrasisine yürekten inananlar için Tiflis'ten 9-10 Temmuz 2008 tarihli bir haber yayınlıyorum (https://www.vesti.ru/article/2172930). Çin'deki Olimpiyatların başlamasından tam bir ay önce yapılan bir haber. Bir yıl sonra, Avrupa Birliği (AB) tarafından çatışmanın nedenlerinin uluslararası araştırılması için eski BM Gürcistan Temsilcisi Heidi Tagliavini öncülüğünde 2008’de oluşturulan Güney Kafkasya'daki Savaşın Koşullarını Araştırma Uluslararası Komisyonu, 30 Eylül 2009 tarihli raporunda, savaşı başlatan tarafın Gürcistan olduğu kararını verdi. Bu nedenle ABD'den ve onların önderliğindeki Kiev rejiminden hem enformasyon alanında, hem de dışlanamayacak askeri alanda provokasyonlar bekliyoruz. Onlardan her şey beklenebilir, kaldı ki bu konuda zengin deneyime sahipler.”
 
Sputnik'in haberine göre, Bloomberg’in ne Rus, ne de Çinli kaynaklara atıfta bulunmadığına dikkat çeken Zaharova, haberde sözü geçen ‘Çin’deki diplomatın’ Amerikalılar olduğunu ifade etti. Ajansın bilgiyi doğrulamak için bu bilgiye sahip olması gereken ya da olabilecek kişi ve kuruluşlara başvurmadığını dile getiren diplomat, “Amerikan medyasına bakılırsa Rusya’nın çoktandır ‘saldırması’ gerektiğini anlıyorum. Fakat biz hiçbir türlü ‘saldırmıyoruz’. Ve onların mantığına göre şu an, aynı Amerikan medyasının Washington’un talimatıyla bir süredir çamur attığı Çin’deki Olimpiyatlar, bunu yapmak için harika bir an gibi görünüyor. Bloomberg iki konuyu birleştiriyor ve ateş ediyor, fakat ıska geçiyor. Çünkü şimdi herkes, Çin'deki Olimpiyatlar sırasında kimin saldırgan eylemlerde bulunmaktan hoşlandığını hatırlayacak” ifadelerini kullandı.
 
Bu arada İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna'da Rus yanlısı yönetim kurma planı yaptığını iddia etti. Söz konusu açıklamaya Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan 'saçmalık' yanıtı geldi.
 
İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna'da Rus yanlısı yönetim kurma planı yaptığının tespit edildiğini öne sürdü. Söz konusu iddiaya Rusya Dışişleri'nden yanıt geldi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın dezenformasyon yaydığı belirtildi.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Birleşik Krallık'ın suçlamaları, Batılı ulusların bölgedeki gerilimi daha da tırmandırmaya yönelik bir başka çabası' olarak nitelendirildi. Sözde 'açığa çıkan' bulguların tamamen 'saçma' olduğunun da altı çizildi.
 
İddiaların "Ukrayna çevresindeki gerilimi tırmandıranların Anglosaksonlar liderliğindeki NATO ülkeleri olduğunun bir başka kanıtı" olduğu ifade edilen açıklamada, "İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nı kışkırtıcı faaliyetlere son vermeye, saçma sapan şeyleri yaymayı durdurmaya çağırıyoruz" ifadeleri kullanıldı.
 
23.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi