Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Gelir uçurumu 5 yılda derinleşti

Rusya'da yeni bir araştırma, federal bölgeler arasındaki gelir adaletsizliğinin son 5 yılda daha da derinleştiğini ortaya koydu. Forbes dergisinin ING araştırmasına dayandırdığı haberde zengin bölgelerin daha da zenginleştiğine, yoksul bölgelerin ise 2016'dan daha kötü durumda olduğuna dikkat çekildi.
 
Reel gelirlerin en çok arttığı bölge doğal kaynak zengini Çukotka oldu. 2016'da bölgede reel gelirler Rusya ortalamasının 2,2 katı iken bugün katsayı 2,6'ya  çıkmış durumda.
 
Son 5 yılda en çok gerileyen bölge ise Tambov. 2016'da bölgede reel gelirler Rusya ortalamasından yalnızca yüzde 16 daha aşağıda iken şimdi bu oran yüzde 27 olarak hesaplanıyor.
 
Araştırma aynı zamanda Rusya'da halkın reel gelirlerinin en yüksek seviyeye ulaştığı yılın 2013 olduğuna işaret ediyor. Kırım'ın ilhakını takip eden yaptırımlar ve sonrasında gelen ekonomik kriz, reel gelirlerdeki artışa set çekmişe benziyor.
 
2018-2019 yılında ülkede reel gelirler nispi olarak artasa da 2020 başında patlayan koronavirüs pandemisi bu trende nokta koydu.
 
ING analistleri, her şeye rağmen ülke genelinde reel gelirlerin 2016'ya kıyasla yüzde 3,6 daha yüksek olduğunu, ancak bu tablonun bölgeler arası uçurumun derinleşmesiyle iç içe geliştiğini belirtmekte.
 
Analistler ülke nüfusunun yüzde 53'ünün yaşadığı 49 federal bölgede reel gelirlerin 2016'ya kıyasla daha düşük olduğunu açıkladı. Reel gelirlerin en çok düştüğü bölgeler arasında Tambov'la birlikte Nijniy Novgorod da dikkat çekiyor. 
 
Araştırmada ayrıca geliri düşen bölgelerin ezici bir çoğunluğunda halkın bankalara olan borcunun Rusya ortalamasının üstünde arttığı sonucuna varıldı.
 
Son olarak Leningrad Vilayeti başta olmak üzere 16 bölgenin nüfusunun iç göç sonucu arttığı tespit edildi. Kalan bütün bölgeler göç veriyor.
 
Forbes'un hazırladığı grafikte reel gelirlerin arttığı bölgeler yeşille, azaldığı bölgeler kırmızıyla işaretli.
 
 
22.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi