Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

7 yaşındaki Rus blogger'ın yıllık kazancı: 28 milyon dolar!

Yedi yaşındaki bir Rus kız çocuğu, Forbes dergisine göre üç yıldır dünyanın en çok kazanan blogger’ları arasında yer alıyor. “Like Nastya” adlı Youtube kanalında 85 milyon takipçisi olan yedi yaşındaki Anastasiya Radzinskaya, geçen sene 28 milyon dolarla dünyanın en fazla gelir elde eden altıncı blogger’ı oldu.
 
Küçük Anastasiya’nın ebeveynleri, kızlarının yaşantısı hakkında bilgi verdiği ve eğlenceli içerikler paylaştığı Youtube kanalındaki eski paylaşımlarının telif haklarını, Spotter adlı ünlü içerik sahibine sattı.
 
Nastya ayrıca kendi ürünlerini çıkarmaya ve NFT koleksiyonu oluşturmaya başladı. 
 
“Line Nastya” kanalının en çok beğenilen paylaşımları arasında, “Nastya ve çocuklar için faydalı davranış örnekleri” ve “Nastya Halloween kekini süslüyor” adlı kısa videolar bulunuyor.
 
Doğduğunda serebral palsi hastalığı tanısı konulan Anastasiya’nın ebeveynleri, Youtube kanalını ilk başta çocuklarına terapi amacıyla kurdu. 
 
Birkaç sene sonra ise hastalığın belirtilerinin ortadan kaybolması üzerine aile Miami’ye taşındı.
 
Anastasiya Radzinskaya, dünyanın en fazla kazanan blogger’ları arasında 2019’da üçüncü, 2020’de yedinci sıradaydı.
 
Nastya'nın öyküsü, 2019'da TürkRus.Com'da şu haberle yer almıştı:
 

Youtube'da bir Rus peri masalı 

Doktorlar doğduğu gün, "Konuşamaz, yürüyemez" dediler... Bugün 5 yaşında ve yılda 18 milyon dolar para kazanıyor! İşte sizlere, internet dünyasından, başrolünde bir Rus kız çocuğunun yer aldığı bir "peri masalı": 


Bu yıl Youtube'da en fazla para kazanan video bog sahipleri listesinde 5 yaşındaki Rus kızı Anastasya Radzinski (Nastya) üçüncü sırada yer aldı.  

Krasnodar kökenli olan, ABD'nin Miami şehrinde  yaşayan, babası Yuri ile beraber rol aldığı kısa videolar milyonlarca kez izlenen Nastya, Forbes'un haberine göre 2019'da tam 18 mlyon dolar kazandı. 

"Like Nastya" adlı Youtube kanalının sponsorları arasında Danone ve Lego gibi dünya devleri de var. Takipçi sayısı da 40 milyonun üstünde. 

İşin en ilginç yanı, Nastya'ya Rus doktorların doğrumdan sonra  "celebral palsy" (selebral palsi) teşhisi koyarak, hiç konuşamayacağını söylemesi. 

Tıp bu korkunç hastalığı özetle şöyle tanımlıyor:

"Serebral palsi (SP), erken fetal dönem ile beş yaş arasında meydana gelen beyin hasardır. Serebral palsinin etkileri hasarın derecesine ve bulunduğu yere bağlı olarak değişir. Hareket bozuklukları ve kaslarda spastisite ile kendini belli eden bir hastalıktır. Serebral palsinin nedenleri arasında oksijen yetersizliği, enfeksiyonlar ve beyin malformasyonu nedeniyle oluşabilecek beyin hasarı sayılabilir. Belirtiler, fark edilmeyecek kadar hafif olabileceği gibi bir veya daha fazla uzuvda önemli hareket bozuklukları ve hareket edemeyecek kadar sert hale gelen eklemlere kadar uzanır. Serebral palsinin kesin bir tedavisi yoktur. Fakat fizyoterapi, konuşma terapisi, ergoterapi ve bazen ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi yöntemleri hastaların maksimum potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olabilir."

Bu teşhis sonrası şok yaşayan ama teslim olmayan ailesi, Rusya'da yaşadıkları o dönemde, sırf Nastya'nın tedavisi umuduyla ona bir Youtube kanalı açmaya ve eğlendirmeye karar vermiş. 

Böylece tedavşnin sonuçlarını takip etmek ve aile dostlarıyla paylaşmak istemiş.

Bu proje ile üç yıl içinde  Nastya hastalığı yenmiş, konuşmaya başlamış, ABD'de yeni bir hayata başlamış ve 5 yaşına gelmeden "dolar milyoneri" olmuş.


2018'de çocuk şarkısı "Babay Shark" ile dans ettikleri video 767 milyon kez izlenerek rekor kırmış. Videoları topam 42 milyar kez izlenmiş.

34 yaşındaki annes Anna ile 42 yaşındaki babası Yuri, "Nastya Like" projesi ile hem kızlarını hayat döndürmüş, hem de zengin olmuş. 

Sosyal medya üzerinden tanışıp evlenen, bir süre Yunanistan'da yaşayan, sonra memleketleri Rusya'nın Tuapse şehrine dönüp inşaat işi yapan ve ekonomik sıkıntıları olmayan Radzinksi çiftinin hayatı, 2014'te Nastya doğunca değişmiş. Doktorların koyduğu ağır hastalık teşhisinin ardından "bir umut" deyip Youtube projesine başlayan genç çift faha sonra ABD'ye taşınmış, bugün sağlıklı ve zengin bir hayat sürüyor. 

En çok kazananlar hep çocuk!

Bu arada bu yılın en çok kazanan vloger'ı ise,  26 milyon dolarla 8 yaşındaki Ryan adlı çocuk oldu. Ryan, "Ryan's World"  (Ryan'ın dünyası) adlı kanalında yeni aldığı oyuncakları çocuklarla paylaşıyor. Ryan'ın hesabı üzerinden elde edilen gelir geçen yıl 22 milyon dolar idi. Takipçi sayısı 22,9 milyon.

Listede 'Dude Perfect' ve 'Nastya' isimli hesaplar da sırasıyla 20 milyon dolar ve 18 milyon dolar ile ikinci ve üçüncü sırada yer aldı.

İlk 3 sıradakilerin çocuklar olması dikkati çekti.

Forbes'un ilk 10 sıralamasında yer alan YouTuber'ların toplam kazancı 162 milyon dolar.
 
17.1.2022
 

 

 
 
 
 
 
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi