Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'da QR kod yasaları baskı altında: İstisnalar genişletiliyor

Koronavirüs aşısı olmakta isteksiz davranan Rusya halkı QR (kare kod) rejimine de uymama eğiliminde. Hükümet ve meclis ise çareyi kare kod alma kurallarını gevşetmekte ve istisna kapsamını genişletmekte buldu. Son olarak 1 Şubat 2022'den sonra da negatif PCR testlerine de kare kod verilmesi gündemde.
 
RBC gazetesinin parlamento kaynaklarına dayandırdığı habere göre, aşı olanların ve hastalığı geçirenlerin yanı sıra PCR testi negatif çıkan vatandaşlara da kare kod verilmesi planlanıyor. Hükümetin sunduğu haliyle yasa tasarısı 1 Şubat 2022'ye kadar negatif PCR testi verilebilmesini öngörmekte. Ancak yeni önerinin kabul görmesi durumunda uygulama bu tarihten sonra da geçerlilik kazanacak.
 
Milletvekillerinin kare kod yasalarını görüştükleri oturumlarda "acil durumlarda kare kodu ya da negatif PCR testi bulunmayan vatandaşların da şehirler arası taşımayı kullanabilmesi" yönünde önerilerde bulunulduğu öğrenildi.
 
Öte yandan Vedomosti gazetesi, Ulaştırma Bakanlığı'nın uçak bileti alırken kare kod beyanının mecbur tutulması fikrinden vazgeçtiğini yazdı. Buna göre, kare kodlar yalnızca havaalanında check-in yaparken kontrol edilecek.
 
Yolcunun kare kod beyan etmemesi durumunda bileti iptal edilecek ve bilet ücreti bir ay içerisinde iade edilecek.
 
Sağlık Bakanı Mihail Muraşko ülke genelinde vaka sayısının inişe geçtiğini söyledi. Muraşko omikron varyantıyla ilgili bir soruya da "Rusya'da henüz vaka görülmedi" yanıtını verdi.
 
İzvestiya gazetesi önceki gün bakanlığın "aşı muafiyeti" öngörülen tıbbi durumlar listesini genişletme hazırlığında olduğunu yazmıştı. Ülkede tıbbi bir sebepten ötürü aşı olamayanlar da kare kod alabiliyor.
 
4.12.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi