Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Putin NATO'dan garanti istedi

Rusya ile NATO arasında gerginlik tırmanıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO’dan, Rusya sınırlarına doğru genişlemeyeceğinin garantisini isteyecekleri görüşmeler başlatmak istediklerini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Ukrayna'ya karşı daha fazla saldırgan davranması durumunda Rusya'ya ağır bedeller ödetmeye hazırız" dedi.
 
Vladimir Putin, Kremlin Sarayı’nda yeni büyükelçiler karşısında yaptığı konuşmada, NATO’nun doğuya, yani Rusya sınırlarına doğru genişlemeyeceğinin hukuki olarak garantisini almak için Batı ülkeleri ile somut anlaşmalar yapmak istediklerini belirtti.
 
Sputnik'in haberine göre Putin, “Güvenliğimizin garantisi için ABD ve müttefikleri ile yapacağımız görüşmelerimizde, NATO’nun doğuya doğru herhangi bir biçimde genişlemesini ve Rusya toprakları yakınlarına bizi tehdit eden silah sistemleri konuşlandırmasını ihtimal dışı bırakacak somut anlaşmalar yapılmasında ısrarcı olacağız” ifadelerini kullandı.
 
Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Ukrayna'ya karşı daha fazla saldırgan davranması durumunda Rusya'ya ağır bedeller ödetmeye hazırız" dedi.
 
Blinken, Riga'da NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından düzenlediği basın toplantısında, Rusya ile mevcut ilişkiler ve Ukrayna sorunu konusunda gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.
ABD'li Bakan, perşembe günü Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a, Rusya'nın Ukrayna sınırından geri çekilmesi ve askeri yığınağı kaldırması gerektiğini aktaracağını söyledi.
Blinken'ın açıklamalarından satır başları şöyle:
 
- Ukrayna'ya karşı daha fazla saldırgan davranması durumunda Rusya'ya ağır bedeller ödetmeye hazırız.
- Kremlin'e, geçmişte kullanmaktan kaçındığımız bir dizi yüksek etkili ekonomik önlem de dahil olmak üzere kararlılıkla yanıt vereceğimizi açıkça belirttik.
- NATO'nun kendisi bir savunma ittifakıdır, Rusya için bir tehdit değil. Rusya'ya karşı saldırgan bir niyetimiz yok. Attığımız her adım, ittifak üyelerini korumak için etkili savunma önlemleri aldığımızdan emin olmak için tasarlandı.
- İttifakın, değişen bir dünyada ortaya çıkan tehditlere hazır olduğundan emin olmak için yeni bir stratejik kavram yaratma konusunda baskı oluşturuyoruz.
- İstişarelerim yarın İsveç'te AGİT Dışişleri Bakanları Toplantısı ile devam edecek. Burada Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile de görüşme gerçekleştireceğim.(Sputnik)
 
1.12.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi