Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da kapanma işe yarayacak mı?

Rusya bir türlü önüne geçilemeyen kovid vakaları ve yüksek can kaybı nedeniyle en az bir haftalığına kapanmaya gidecek. Bazı uzmanlarsa bu kararın beklenen sonucu vermeyebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.
 
Bu arada Moskova’da bugünden itibaren yeni koronavirüs önlemleri yürürlüğe girdi. Buna göre 60 yaş üstndekilerle ve kronik hastalıkları olan kişilerin evde kalma zorunluluğu ve işyerlerinde çalışanların en az yüzde 30’unun uzaktan çalışmaya geçmesi gerekiyor.
 
Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, şu an başkentte solunum cihazına bağlı COVID-19 hastalarının yüzde 80’inin, korona virüsten ölenlerin de yüzde 86’sının yaşlılar olduğunu açıklamıştı.
 
Bu önlemler son altı ay içinde Kovid-19’e yakalanmış veya aşılanmış kişiler için geçerli olmayacak. Önlemlerin aşı yaptıranlar hariç, yaklaşık 1,9 milyon yaşlıyı ve 600 bin kronik hastayı etkilemesi bekleniyor.
 
Ek kapanma önlemlerinin uygulanacağı Moskova'da halkın 28 Ekim-7 Kasım arasında sokaklarda ve parklarda dolaşmaları mümkün. Ancak kafeler, restoranlar, spor salonları, alışveriş merkezleri ve güzellik salonları  kapalı olacak.
 
Bu dönemde başkentte sadece eczaneler ve temel ihtiyaç maddeleri satan mağazalar çalışacak.
 
İnvitro-Sibir Başhekimi Andrey Pozdnyakov, virüsün yüksek bulaşıcılık sergilemesi nedeniyle uzun süreli kapanmaların işe yaramayacağı görüşünde. Pozdnyakov, delta varyantıyla ilgili gelen bilgilerin virüsün "her türlü çatlaktan içeri girebilecek" bir davranış sergilediğine dikkat çekiyor. Başhekim eninde sonunda herkesin bu varyantla karşılaşacağı iddiasında.
 
Öte yandan Sputnik V aşısını geliştiren Gamaleya Enstütüsü'nün yöneticisi Aleksandr Gintsburg, yeniden hastalığa yakalanma riski karşısında tekrar dozlarının ne zaman yapılması gerektiği konusunda basının sorularını yanıtladı. Ginstsburg, vatandaşların ikinci doz aşıyı yaptırdıktan altı ay sonra tekrar aşılanmalarını tavsiye ettiklerini söyledi. Daha erken aşı yaptırmanın vücuda bir zararının olmadığını belirten Gintsburg, yeterince antikor üreten bireylerde ilave bir koruma da sağlamadığını dile getiriyor.
 
25 Ekim itibarıyla Rusya'da altı federal bölge kapanmayı erken başlattı. Voronej, Nijniy Novgorod, Kursk, Samara ve Perm bu tarihten itibaren kapanıyor. Bazı bölgeler tam kapanmaya giderken, bazıları kare kod sahibi vatandaşların kamuya açık mekanları ziyaret edebilmesine olanak tanıyor.
 
Başkent Moskova'da da şirketlerin çalışanların en az yüzde 30'unu uzaktan çalışma rejimine geçirmeleri istendi.
 
25.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi